Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa oblężenie ZUS-u. Złóż wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Można na tym sporo zyskać!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Już od końca marca obowiązują nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Na bazie tego emeryci mają prawo do ponownego przeliczenia swoich emerytur. Aktualne tablice obowiązują do końca marca 2023 roku i wtedy wejdą w życie nowe. Obecnie jest korzystniejszy przelicznik niż jeszcze w 2021 roku. Zanim jednak pojawią się nowe tablice, warto zawnioskować o ponowne przeliczenie emerytury! WYJAŚNIAMY! >>>>>
Już od końca marca obowiązują nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Na bazie tego emeryci mają prawo do ponownego przeliczenia swoich emerytur. Aktualne tablice obowiązują do końca marca 2023 roku i wtedy wejdą w życie nowe. Obecnie jest korzystniejszy przelicznik niż jeszcze w 2021 roku. Zanim jednak pojawią się nowe tablice, warto zawnioskować o ponowne przeliczenie emerytury! WYJAŚNIAMY! >>>>>Pixabay
Już od końca marca obowiązują nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Na bazie tego emeryci mają prawo do ponownego przeliczenia swoich emerytur. Aktualne tablice obowiązują do końca marca 2023 roku i wtedy wejdą w życie nowe. Obecnie jest korzystniejszy przelicznik niż jeszcze w 2021 roku. Zanim jednak pojawią się nowe tablice, warto zawnioskować o ponowne przeliczenie emerytury!

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

Kto może złożyć wniosek?

Wnioskowanie o ponowne przeliczenie emerytury przysługuje wszystkim, którzy ukończyli 65. rok życia. Dlaczego warto to robić? Na bazie danych z GUS-u podejmuje się decyzje o zwiększeniu emerytury. Ostatnie dane wskazują, że 65-latek będzie miał spodziewane życie krótsze o 13,3 miesiąca. To sprawia, że złożenie wniosku przyniesie emerytom rzeczywistą korzyść. Kluczowe jest jednak to, że jest to prawo dostępne dla osób, które pomimo przejścia na emeryturę są aktywne zawodowo. Są przy tym również pewne wyjątki.

Przeliczenie emerytury - kiedy ma miejsce?

Niestety nie obowiązuje automatyczne przeliczenie emerytury. Każdorazowo to senior musi złożyć odpowiedni wniosek, po którym następuje przeliczenie świadczenia. Co więcej, wpływ na otrzymywane środki jest zauważalny już od miesiąca, w którym złożono wniosek o ponowne przeliczenie emerytury.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury bez ryzyka!

Najważniejsze w składaniu tego typu wniosku jest to, że niczym nie ryzykujemy. ZUS może nam jedynie podwyższyć świadczenie lub zostawić na dotychczasowym poziomie. Jeśli przysługiwałoby nam niższe świadczenie, nie zostanie ono obniżone. Oznacza to, że przy składaniu wniosku niczym nie ryzykujemy!

Polecamy

Dlaczego warto złożyć wniosek przed 1 kwietnia?

Aktualne tablice przewidywanej długości życia sugerują, że bardzo wielu emerytów, zwłaszcza tych, którzy niedawno ukończyli 60. lub 65. rok życia, może zwiększyć swoją emeryturę. Nie wiadomo jeszcze, jakie dane o długości życia będą obowiązywać od 1 kwietnia 2023 roku. Jeśli będzie ono dłuższe niż obecne, emeryci składający wtedy wniosek zyskają mniej, niż gdyby zrobili to teraz. Jeśli zaś będą krótsze, przelicznik będzie korzystny, a zatem będzie można ponownie złożyć wniosek, choć dopiero w kolejnym roku kalendarzowym (jest to efekt zmian przepisów obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku).

Jak złożyć wniosek o przeliczenie emerytury?

Złożenie wniosku jest możliwe w najbliższym punkcie ZUS, choć można to również zrobić poprzez Internet. W tym celu trzeba się zalogować do PUE ZUS. W stosownym wniosku trzeba zawrzeć następujące informacje:

  • Imię i nazwisko;
  • numer PESEL;
  • Adres;
  • Serię i numer dowodu osobistego.

Konieczne jest również wskazanie powodu przeliczenia emerytury. Nie możemy zapomnieć o konieczności dołączenia niezbędnych dokumentów.

Jak uzasadnić wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Istnieje wiele powodów, które może wskazać jako zasadne do ponownego przeliczenia emerytury. Wskazuje się tu przede wszystkim:

  • Doliczenie kolejnych okresów składkowych do kapitału emerytalnego;
  • Chęć zastosowania możliwie najkorzystniejszego wskaźnika średniego dalszego trwania życia - co jest przedmiotem niniejszego artykułu;
  • Uwzględnienie zagranicznego ubezpieczenia emerytalnego - jest to uwzględniane wtedy, gdy z danym krajem Polska zawarła dwustronną umowę o ubezpieczeniach społecznych;
  • Przyjęcie do obliczenia zarobków z 10 lat (spośród 20 ostatnich lat składkowych) lub też z dowolnych 20 lat składkowych, o ile emeryt odnalazł odpowiednie dokumenty, które będą potwierdzać zarówno zatrudnienie, jak i odprowadzanie składek.

Kto nie może złożyć wniosku?

Możliwość tego typu nie przysługuje niepracującym emerytom urodzonym przed 1 stycznia 1949 roku, a którzy świadczenia emerytalne otrzymali na zasadach obowiązujących jeszcze w starym systemie. Również nie przysługuje emerytom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, którzy nie mają pracy, a prawo do świadczeń nabyli w nowym systemie emerytalnym. Ich emerytura jest przeliczona według tablic życia GUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska