Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeci pas na A1 między Toruniem a Włocławkiem: wkrótce przetarg na dokumentację. Od Torunia do Gdańska poszerzenia nie będzie

Ryszard Warta
Ryszard Warta
Budowa A1 Tuszyn - Piotrków Trybunalski Południe, prace na węźle Piotrków Trybunalski Zachód
Budowa A1 Tuszyn - Piotrków Trybunalski Południe, prace na węźle Piotrków Trybunalski Zachód GDDKiA/Krzysztof Nalewajko
Jeszcze w tym kwartale Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce ogłosić przetarg na przygotowanie dokumentacji dotyczącej budowy trzecich pasów ruchu na obu nitkach A1 między węzłami Toruń Południe - Włocławek Północ. Budowa to jeszcze melodia dość dalekiej przyszłości, ale przygotowania do tej inwestycji już trwają. Wygląda też na to, że za kilka lat jadący na północ, po minięciu Torunia wjeżdżać będą w strefę węższej, dwupasmowej autostrady, bo Gdańsk Transport Company SA poszerzenia na swej autostradzie nie planuje.

Pierwszy przetarg jeszcze w tym kwartale

Trzydzieści kilka kilometrów między Toruniem a Włocławkiem w standardzie autostrady o trzech pasach ruchu (plus pas techniczny) w każdą stronę? Tak będzie się podróżowała za kilka lat. Kiedy?
- W pierwszym kwartale tego roku planowane jest ogłoszenie przetargu na przygotowanie dokumentacji. Prace przygotowawcze zaplanowane są na lata 2022-2026. Po ich zakończeniu będzie można ogłosić przetarg na budowę - wylicza Julian Drob z bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Trzy pasy na A1 - inwestycja "zalepana"

Plany poszerzenia autostrady na tym odcinku ogłosił jeszcze w styczniu tego roku minister infrastruktury.
- Wiele odcinków obecnie istniejącej sieci dróg szybkiego ruchu wyczerpało lub w najbliższym czasie wyczerpie możliwości sprawnego przenoszenia rosnących z roku na rok potoków ruchu. Jest tak także w przypadku autostrady A1. Dlatego reagujemy z wyprzedzeniem i rozpoczynamy prace przygotowawcze związane z dobudowaniem trzeciego pasa na obu jezdniach A1 pomiędzy Włocławkiem a Toruniem – mówił wtedy minister Andrzej Adamczyk.

Co ważne, nie są to tylko plany, czy zamierzenia - inwestycja została już "zaklepana", dopisana jest do ogłoszonego w zeszłym roku Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do roku 2030. Zakłada on poszerzenie autostrad także w innych częściach kraju: o trzeci i czwarty pas ruchu w każdą stronę rozbudowana będzie A2 między Warszawą a Łodzią, o trzecie pasu ruchy poszerzona zostanie A4 na kilkusetkilometrowym odcinku między węzłami Krzyżowa na zachód od Wrocławia aż do Tarnowa na wschód do Krakowa, czyli na obleganej przez kierowców części "czwórki" łączącej aglomeracje dolnośląską, śląską i krakowską.

Rozbudowa konieczna, bo ruch się zwiększy

Przeznaczone do poszerzenia odcinki A2 czy A4 to trasy o największym w Polsce natężeniu ruchu. Kujawsko-Pomorski odcinek A1 średnie potoki pojazdów ma mniejsze, ale to się jednak zmieni. Planowana rozbudowa ściśle związana jest z tym, że w przyszłości węzeł Włocławek Północ połączony będzie drogą ekspresową S10 bezpośrednio z autostradową obwodnicą Warszawy. Zmienią się przepływy ruchu: najprostsza i najwygodniejsza droga na osi wschód-zachód, od Niemiec przez Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Płock do obwodnicy Warszawy i dalej w kierunku granicy białoruskiej wieść będzie "ekspresówką" S10, między Toruniem w Włocławkiem zlewającą się z A1.

Jak podaje GDDKiA, prognoza ruchu dla odcinka S10 między Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej a węzłem A1 Włocławek Północ wskazuje, że w roku 2050 natężenie ruchu będzie tam sięgać poziomu 64,3 - 67,2 tys. pojazdów na dobę. I stąd właśnie konieczność rozłożenia tego strumienia samochodów z dwóch na trzy pasy.
Na marginesie dodać można, że już od grudnia na A1 korzystać można z trzech pasów w każdych z kierunków na odcinku między Radomskiem a granicą województwa łódzkiego i śląskiego. Docelowo cały odcinek A1 od podłódzkiego Tuszyna do Częstochowy będzie w standardzie z trzema pasami.

Trzy pasy z przesiadką w Toruniu na dwa

Od Torunia na południe autostrada jest "państwowa", natomiast od Torunia na północ zbudował ją i dziś jest jej operatorem koncesjonariusz, czyli spółka Gdańsk Transport Company. Sprawdziliśmy, czy także tam rozważana jest możliwość poszerzenia autostrady AmberOne. Takich planów jednak nie ma, bo zdaniem GTC nie ma też takiej potrzeby.
-Autostrada A1 w kierunku Włocławka poszerzana jest, aby przejąć ruch z drogi S10, której aktualna przebudowa spowoduje przekierowanie ruchu na nową trasę przez Włocławek do Warszawy. Jeśli tak, to w wyniku powyższego, ruch na południowym odcinku AmberOne zmniejszy się i nie będzie konieczności rozbudowy autostrady - poinformowała nas Anna Kordecka, rzecznik spółki GTC - Ponadto ruch na AmberOne nie osiąga przepustowości maksymalnej, dlatego poszerzenie autostrady o trzeci pas nie jest rozważane.

Anna Kordecka dodała, że jedyne zatory jakie sporadycznie występują na AmberOne to wakacyjne zatory na placach poboru opłat, jednak coraz popularniejsze wykorzystanie systemu automatycznych płatności AmberGO ma szansę znacząco je zredukować.

Jak podaje GTC, w ciągu dziesięciu lat istnienia, AmberOne, czyli koncesyjną A1:

  • przejechało 195 mln pojazdów,
  • największe natężenie roczne było w roku 2018: 21,012 mln pojazdów.
  • największy ruch dobowy zanotowany został 12 sierpnia 2017 roku: 101 tys. pojazdów.

Plan na dopięcie sieci dróg do końca

Ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego latem zeszłego roku Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do roku 2030 ma w swych generalnych założeniach doprowadzić do końca budowę podstawowej, nowoczesnej sieci drogowej w Polsce. W dużej mierze jest on kontynuacją i uzupełnieniem poprzedniego rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.

  • Poprzedni program kosztował 164 miliardy złotych,
  • obecny RPBDK 2030 szacowany jest na 292 mld zł,
  • z tej kwoty 187 mld pójść ma na nowe zadania
  • a 105 mld na dokończenie już realizowanych inwestycji

Za te pieniądze, według planu, min. dokończona zostanie budowa wszystkich zaplanowanych autostrad i uzupełniającej je sieci dróg ekspresowych.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Warto przypomnieć, że od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w roku 2004:

  • sieć autostrad i dróg ekspresowych zwiększyła się z 759 kilometrów do 4623,3 kilometrów
  • liczba ta obejmuje 1753,6 km autostrad oraz
  • 2869,7 km dróg ekspresowych
  • po zrealizowaniu odcinków zaplanowanych już w PBDK 2014-2023 sieć ta wzrośnie do ponad 6000 km.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska