Trzy dni bez gazu. Co się działo w bloku przy ulicy Chodkiewicza w Toruniu?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Blok przy ulicy Chodkiewicza, którego mieszkańcy przez trzy dni byli odcięci od gazu
Blok przy ulicy Chodkiewicza, którego mieszkańcy przez trzy dni byli odcięci od gazu Szymon Spandowski
Mieszkańcy bloku przy ulicy Chodkiewicza przez trzy dni byli pozbawieni gazu. Jak informuje pan Zbigniew, który się z nami w tej sprawie skontaktował, wszystko zaczęło się w środę 23 września.

- O godz. 12.40 pracownicy gazowni powiesili na drzwiach wejściowych do czteroklatkowego budynku informację, że wstrzymane zostały dostawy gazu z powodu niebezpieczeństwa, jakie powoduje wewnętrzna instalacja - opisuje pan Zbigniew. - Zadzwoniłem do spółdzielni mieszkaniowej, która administruje budynkiem. Pracownica była zdziwiona, bo Polska Spółka Gazownictwa zarządcy budynku nie poinformowała o odcięciu gazu. Zadzwoniłem więc na pogotowie gazowe aby zapytać, dlaczego ich pracownicy nie zawiadomili spółdzielni. Usłyszałem, że nie mają takiego obowiązku! Kpiny w żywe oczy!

Polecamy

Jak informuje pan Zbigniew, awaria została usunięta w czwartek, jednak pomimo tego na wznowienie dostaw mieszkańcy musieli czekać jeszcze do piątku. Dlaczego tak się stało? Wyjaśnienia szukaliśmy w centrali PSG.

- Polska Spółka Gazownictwa odpowiada za ciągłe i bezpieczne dostarczanie gazu ziemnego siecią gazową do kurka głównego gazu - tłumaczy Radosław Jankiewicz, rzecznik prasowy spółki. - Jesteśmy również właścicielami gazomierzy. Za pozostałą instalację gazową wewnątrz nieruchomości odpowiada właściciel budynku. Polska Spółka Gazownictwa dokłada wszelkich starań, by zdrowie i życie odbiorców ekologicznego paliwa, jakim jest gaz, było bezpieczne, dlatego w sytuacji gdy występowało zagrożenie, decyzje i działania podejmowane były natychmiast, zgodnie z obowiązującymi w Spółce procedurami. W środę 23 września na podstawie otrzymanego zlecenia pracownik gazowni podczas kontroli sieci gazowej w Toruniu w bloku przy ul. Chodkiewicza stwierdził ulatnianie paliwa gazowego na należącej do właściciela budynku instalacji gazowej. W celu zabezpieczenia zdarzenia na miejsce została wysłana brygada Pogotowia Gazowego, która stwierdziła uchodzenie paliwa gazowego na odcinku wewnętrznej instalacji gazowej za kurkiem głównym. Zgodnie z zasadami funkcjonowanie brygad Pogotowia Gazowego monterzy po zamknięciu dopływu gazu do budynku wywiesili stosowne informacje na każdej z klatek schodowych tj. pod numerami Chodkiewicza 9,11,13,15.

W czwartek 24 września do Gazowni Toruńskiej wpłynęło zlecenie na wykonanie usługi gazowniczej, polegającej na otwarciu zaworu głównego i przywrócenia dostaw paliwa gazowego do wewnętrznej instalacji gazowej po jej doszczelnieniu, co oznacza, że właściciel wewnętrznej instalacji gazowej, Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa zleciła naprawę wykonawcy i ten dokonał naprawy.
- Termin przywrócenia dostaw paliwa gazowego ustalono na piątek 25 września w celu zapewnienia obecności wszystkich lokatorów w mieszkaniach - wyjaśnia dalej rzecznik. - Tego dnia przywrócono dostawy gazu u wszystkich obecnych odbiorców.

Polecamy

U ośmiu nieobecnych mieszkańców zawory zostały zamknięte przed gazomierzami. Mieszkańcy ci w celu przywrócenia dostaw gazu powinni zgłosić swoją obecność pod numerem telefonu 992.
Z naszą redakcją skontaktował się również Czytelnik z Wrzosów, który miło wspominał czasy, kiedy kierowcy jadący Szosą Chełmińską mogli skręcać w prawo w ul. Kwiatową korzystając z zielonej strzałki. Pytał, czy dla poprawienia płynności ruchu nie można by było tej strzałki przywrócić?
- Pod koniec roku 2017 przy okazji budowy pełnej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej z ul. Słoneczną oraz sygnalizacji wzbudzanej na przejściu dla pieszych przez Szosę Chełmińską na wysokości ul. św. Antoniego w Toruniu wprowadzono zmiany w programie działania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej i ul. Kwiatowej - odpowiada Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. - Obowiązujące przepisy nie pozwalały na kolizję: wyświetlania strzałki z sygnałem zielonymi dla przejazdu rowerowego przez ulicę Kwiatową. Wobec powyższego strzałka została wyłączona.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie