Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy firmy zainteresowane remontem dworców Toruń Miasto i Toruń Wschodni [Wizualizacje i zdjęcia]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Tak miałby wyglądać po remoncie Dworzec Miejski
Tak miałby wyglądać po remoncie Dworzec Miejski Materiały PKP
Oczekiwany od dawna remont dwóch toruńskich dworców jest coraz bliżej! W czwartek kolejarze otworzyli oferty firm, które wystartowały w przetargu. Toruńską inwestycją są zainteresowane dwie spółki z Warszawy oraz lokalne konsorcjum.

Toruńskie dworce w końcu przejdą remont

Dworzec Wschodni jaki jest każdy widzi, bo chyba każdy mieszkaniec Torunia w ciągu ostatnich 15 lat się na tej stacji, bądź w jej okolicy pojawił. A przez półtorej dekady zmieniło się tam niewiele. Owszem, były plany, aby wyremontowany dworzec stał się sercem kolei turystycznej, jednak nic z tego nie wyszło.

Dworzec Miejski natomiast swego czasu był najlepiej utrzymany ze wszystkich dworców toruńskich. PKP jednak rozstały się z jego dzierżawcą i stacja przestała się wyróżniać. Zdobyła za to ogólnopolską sławę dzięki platformie do windowania osób na wózkach inwalidzkich, a konkretnie dołączonej do niej "instrukcji" obsługi. Według niej osoby, które chciały dostać się na peron, ale nie mogły same sforsować schodów, miały zadzwonić pod wskazany numer i poczekać jakąś godzinę. Po tym, jak zdjęcia tej wywieszki pojawiły się na kilku portalach, karteczka zniknęła. Instrukcja wróciła jednak w nowej formie. Teraz wygląda zdecydowanie bardziej profesjonalnie, zaś czas oczekiwania zmniejszył się do 30 minut.

W przypadku tego dworca droga do remontu również była wyboista i daleka. Światełko w tunelu pojawiło się razem z drugą edycją programu BiT-City. Przypomnijmy, że w 2019 roku przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych, Polskich Linii Kolejowych oraz władz miasta podpisali porozumienie i za modernizację stacji wraz z otoczeniem mieli wziąć się razem.

Przetarg na remont dworców w Toruniu. Trzy firmy złożyły oferty

Remont samych budynków dworcowych jest zadaniem PKP SA. Podpisując umowę kolejarze mieli nadzieję, że z odnowionych dworców pasażerowie będą mogli skorzystać już w 2022 roku, niestety jednak wszystko się opóźniło. Kluczowy dla obu dworców przetarg został ogłoszony w lipcu tego roku. Rozstrzygnięcie było planowane pod koniec sierpnia, ale zostało przesunięte.

Ostatecznie kolejarze otworzyli oferty 2 września. W przetargu wystartowały trzy firmy: Trakcja SA z Warszawy, która wyceniła swoje usługi na 32 miliony 826 tysięcy złotych, toruńskie konsorcjum złożone z Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego AGAD i Firmy Handlowo-Usługowej ASC Andrzej Gadomski (33 miliony 515 tysięcy złotych), oraz firma MERX z Warszawy, która zaproponowała 33 miliony 920 tysięcy.

W Toruniu powstają inwestycje za miliony złotych. Wśród nich m.in. Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE, linia tramwajowa na osiedle JAR, a także nowy gmach Teatru Muzycznego w dawnym Kinoteatrze Grunwald. Ale to nie wszystko! Sprawdźcie, co i kiedy powstanie w Toruniu. Tak zmieni się nasze miasto!

ECF Camerimage to nie wszystko. Top 10 największych inwestyc...

Zanim przetarg zostanie rozstrzygnięty pracownicy PKP przebadają oferty. Rozpoczynając postępowanie określili jednak, że decydującym kryterium jest cena.

Co się ma zmienić na obu toruńskich dworcach?

Przypomnijmy, że na parterze Dworca Miejskiego pojawią się kasy, poczekalnia, toalety i pomieszczenia dla najemców. Na pierwszym piętrze zaś planowane jest urządzenie hostelu. Wymieniony zostanie dach, a z częściowo rozebranej dobudów, w której była apteka, powstanie letnia poczekalnia. Poza tym pojawi się nowy peron boczny z dodatkowym wejściem. Przebudowany zostanie także tunel wraz z prowadzącymi do niego schodami.

We wrześniu komornicy w Kujawsko-Pomorskiem licytować będą wyjątkowo dużo domów i mieszkań, a także użytkowych lokali. Do kupienia będzie np. kawalerka za 30 tys. zł w Okoninie czy bardzo duże mieszkanie w Ciechocinku za 260 tys. zł. Oto szczegóły.

Kujawsko-Pomorskie. Domy i mieszkania od komornika. Kawalerk...

Na Dworcu Wschodnim ma zostać zmodernizowany cały budynek, projekt zakłada również zagospodarowanie terenów przy stacji. modernizację budynku oraz przebudowę i zagospodarowanie terenu przydworcowego. Na parterze dworca znajdą się hol główny poczekalni, kasy biletowe, toalety oraz pomieszczenia usługowe. Na pierwszym piętrze planowany jest hostel. Modernizacja obejmie także sąsiadujący z dworcem budynek administracyjny oraz rozbiórkę schronu, który znajduje się między oboma budynkami. W jego miejscu powstanie przejście dla pasażerów.

Program prac konserwatorskich zakłada również konserwację balustrad schodów i krat okiennych. Oba dworce mają być remontowane pod nadzorem konserwatora.

Więcej na ten temat można przeczytać w magazynowym wydaniu "Nowości".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska