Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu spoczywają szczątki świętego Jerzego!

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Kamienna podstawa ambony i fragment fundamentów kościoła św. Jerzego odsłonięty w ubiegłym roku. Na zdjęciu wyraźnie widać, że ciąg dalszy budowli znajduje się pod północna nitką Czerwonej Drogi
Kamienna podstawa ambony i fragment fundamentów kościoła św. Jerzego odsłonięty w ubiegłym roku. Na zdjęciu wyraźnie widać, że ciąg dalszy budowli znajduje się pod północna nitką Czerwonej Drogi Jacek Smarz
Ponownie trafia się okazja, aby w związku z pracami drogowymi przebadać pozostałości średniowiecznego kościoła św. Jerzego w Toruniu. Czy gospodarzy miasta zabytków to nie interesuje?

Wiosną ubiegłego roku, podczas przebudowy przystanku tramwajowego przy Czerwonej Drodze robotnicy natknęli się na pozostałości fundamentów kościoła św. Jerzego, gotyckiej świątyni, która badaczom przeszłości Torunia od dawna spędzała sen z powiek. Dla archeologów ślady kościoła były czymś w rodzaju lokalnego świętego Graala. Każdy o tym zburzonym w 1811 roku obiekcie słyszał, wielu szukało, od stu lat żaden jednak do niego nie dotarł i nikt nigdy porządnie nie przebadał.
W ubiegłym roku również się nie udało. Naukowcy weszli do wykopów tylko na chwilę, zaglądając jedynie do dołów przygotowanych w związku z inwestycją tramwajową. Gospodarze miasta zabytków nie zdecydowali się na przeprowadzenie w tym miejscu badań, ograniczając się jedynie do zapewnienia nadzoru archeologicznego.
Mimo wszystko można było mieć nadzieję, że w przyszłości będzie inaczej. Kościół został odnaleziony. Dzięki zeszłorocznemu odkryciu wiadomo było, że większa część budowli znajduje się pod północną jezdnią Czerwonej Drogi, ta miała być natomiast remontowana. Wystarczyło więc poczekać na okazję, bo przecież w sytuacji, gdy doskonale wiadomo, gdzie kopać, badania archeologiczne tak ważnego dla historii miasta miejsca wydawały się być czymś oczywistym. Tymczasem jednak remont ul. Odrodzenia i Czerwonej Drogi ma się rozpocząć już w tym tygodniu. O prawdziwych badaniach średniowiecznych ruin można tylko pomarzyć, zleceniodawcy znowu ograniczają się jedynie do zapewnienia nadzoru archeologicznego.

W dwóch etapach

Przebudowa ulicy Odrodzenia i Czerwonej Drogi będzie podzielona na dwa etapy. - Zakres prac w obu przypadkach obejmuje: remont północnej jezdni ul. Odrodzenia i Czerwonej Drogi z wymianą podbudowy wraz z chodnikami - bez placu NOT, wykonanie nakładki na jezdni na Szosie Chełmińskiej od placu NOT - wylicza Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. - Mając na względzie znaczenie remontowanych ulic na mapie komunikacyjnej miasta, roboty zaplanowaliśmy tak, aby zminimalizować utrudnienia w ruchu. Dlatego zakres prac został podzielony na dwa etapy. Dodatkowo uwzględniliśmy ruch tranzytowy, przekierowując go na alternatywne odcinki dróg. Informacje o objazdach zostaną ustawione na drogach krajowych nr 15 oraz 80 przebiegających przez Toruń. Przebieg objazdu dla DK nr 15 w kierunku na Inowrocław prowadzony będzie od Szosy Lubickiej na nowy most Gen. E. Zawackiej, następnie ul. Łódzką, ul. Gen. Andersa do ul. Poznańskiej. Przebieg objazdu dla DK nr 80 w kierunku na Bydgoszcz prowadzony będzie od Szosy Lubickiej przez ul. Żółkiewskiego i ul. Kościuszki, następnie przez ul. Grudziądzką, trasę średnicową, Szosę Chełmińską i ul. Bema do ul. Broniewskiego.

Od placu do placu

Drogowcy najpierw zabiorą się za północną jezdnię ulicy Odrodzenia, na odcinku od placu Towarzystwa Miłośników Torunia do placu NOT. Zajmą się również wschodnią częścią jezdni Szosy Chełmińskiej. Kiedy uporają się z tym zadaniem, przystąpią do drugiego etapu, czyli przebudowy Czerwonej Drogi oraz zachodniej jezdni Szosy Chełmińskiej przy jej skrzyżowaniu z Czerwoną Drogą.
Pracując przy Czerwonej Drodze i Szosie Chełmińskiej drogowcy muszą się liczyć z tym, że będą rozkopywali nie tylko miejsce, w którym znajdował się kościół św. Jerzego, ale również otaczający go cmentarz.
- Spoczął na nim m.in. burmistrz Roesner, który stracił głowę po tumulcie toruńskim - mówi dr Michał Targowski, toruński historyk i wiceprezes Towarzystwa Miłośników Torunia. - Było to miejsce pochówku wielu ważnych osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska