Twarde Pierniki przegrały na inaugurację. Dwupunktowa porażka w Arenie Toruń [zdjęcia z meczu i trybun]

Daniel Ludwiński
Twarde Pierniki Toruń uległy Treflowi Sopot 79:81 w pierwszym spotkaniu nowego sezonu Energa Basket Ligi. W naszej galerii mamy zdjęcia z meczu i trybun.

Torunianie spokojnie mogli pokusić się w tym meczu o zwycięstwo. Goście zbudowali jednak przewagę już w pierwszej kwarcie, wykorzystując liczne błędy w wykonaniu toruńskiej drużyny. Kibiców Twardych Pierników raziły straty i niska skuteczność, nieudane minuty zaliczał Aaron Cel (choć pamiętać trzeba, że dopiero niedawno wrócił z Eurobasketu), a przewaga gości rosła. Trefl wcale nie pokazywał wielkiej koszykówki, ale była ona wystarczająca do tego, by wynik był korzystny dla przyjezdnych.

Twarde Pierniki przegrały na inaugurację. Dwupunktowa porażk...

Twarde Pierniki zaczęły jednak w końcu niwelować straty i w drugiej połowie grały już lepiej. Gdy w trzeciej kwarcie Stefan Kenić trafił za trzy punkty, trybuny ożywiły się, a toruński zespół przegrywał już tylko 48:50. Zryw był jednak chwilowy - po dwóch kolejnych rzutach za trzy punkty Michała Kolendy przewaga Trefla ponownie zaczęła rosnąć.

W ostatniej kwarcie trener Miloš Mitrović dał dużo minut 20-letniemu Kacprowi Gordonowi, a ten odwdzięczył się dobrą grą. Debiutant w toruńskich barwach najpierw wszedł pod kosz przy stanie 61:64 i zmniejszył stratę do jednego punktu, a kilka chwil później popisał się trafieniem z dystansu, którym wyprowadził Twarde Pierniki na prowadzenie, dopiero drugie w całym meczu i pierwsze od stanu... 3:2. Torunianie nareszcie wygrywali, ale Trefl zdobył jednak pięć kolejnych punktów z rzędu. W ostatnich sekundach za trzy rzucali jeszcze Kenić i Gordon, lecz piłka nie wpadła do kosza.

- Jeśli muszę wskazać jedną przyczynę porażki, to powiedziałbym, że musimy lepiej radzić sobie w obronie. Było bardzo dużo zbiórek w ataku w drużynie gości (aż siedemnaście - dop. aut.). Jeśli rywale nie mieli sposobu na naszą obronę, to i tak dostawali kolejne szanse właśnie po zbiórkach w ataku. Za tydzień musi być jednak lepiej. W sobotnim meczu widać było, że Aaron miał ciężkie nogi. Nie jest mu łatwo, ale on chce być liderem i to jest prawdziwa droga do tego, by tym liderem był. Po jego powrocie z Eurobasketu zdążyliśmy odbyć razem tylko trzy pełne treningi. Obcokrajowcy jeszcze go nie znają jako zawodnika. Wszyscy musimy się więc jeszcze nauczyć odpowiednich reakcji i zachowań, bo wciąż jesteśmy nową drużyną. Pamiętajmy, to jeszcze nie jest koniec naszego zgrywania się - powiedział trener Miloš Mitrović.

Za tydzień, w niedzielę 2 października, torunianie znów zagrają u siebie - o 15:30 podejmą Suzuki Arkę Gdynia.

Twarde Pierniki Toruń - Trefl Sopot 79:81 (13:22, 20:19, 20:20, 26:20)
Twarde Pierniki: Brunk 19, Burns 12, Diduszko 8, Burk 6 (1), Cel 5 i Kenić 13 (3), Gordon 13 (1), Tomaszewski 3, Janczak 0
Trefl: Watson 18 (3), Kolenda 11 (3), Gordon 10, Pluta 8 (1), Coulibaly 0 oraz Freimanis 14 (2), Zyskowski 14 (2), Wells 3 (1), Kulikowski 3 (1)