MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tyle seniorzy dostaną na konto - tabele wyliczeń. Waloryzacja emerytur w 2025 roku

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Wideo
od 7 lat
W 2025 roku emeryci mogą spodziewać się znacznie skromniejszych podwyżek swoich świadczeń niż to miało miejsce w latach ubiegłych. Najnowsze prognozy i analizy ekonomiczne rysują niezbyt optymistyczny obraz przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W tym artykule przyglądamy się, jakie zmiany czekają seniorów oraz jak wpłyną one na ich portfele. Wyliczenia kwot emerytur po waloryzacji w 2025 r. znajdziesz w galerii artykułu.

Spis treści

Zmiany w waloryzacji emerytur w 2025 roku

W przeciwieństwie do poprzednich lat, kiedy to emeryci mogli liczyć na znaczące podwyżki swoich świadczeń, rok 2025 przyniesie znacznie skromniejsze zwiększenia. Z informacji przekazanych przez resort finansów wynika, że wskaźnik waloryzacji emerytur ma wynieść jedynie 7,5 procent. Jest to najniższa wartość odnotowana od 2021 roku, co z pewnością wpłynie na domowe budżety seniorów.

"Wypłaty emerytur od 2025 roku mogą nie zaspokajać podstawowych potrzeb emerytów" - alarmują eksperci, podkreślając, że waloryzacja świadczeń emerytalnych jest ściśle powiązana z wskaźnikami ekonomicznymi, takimi jak inflacja i realny wzrost płac.

Niestety, na razie prognozy nie są optymistyczne, co może oznaczać trudniejszą sytuację finansową dla wielu emerytów.

"Waloryzacja emerytur to mechanizm dostosowujący wysokość świadczeń emerytalnych do bieżących warunków ekonomicznych, przede wszystkim do poziomu inflacji" - wyjaśniają eksperci.

O tyle wzrosną emerytury w 2025 r. - zobacz wyliczenia

Od 1 marca 2025 roku najniższa emerytura ma wynieść 1 914,53 zł brutto, co oznacza wzrost o 133,57 zł w stosunku do obecnych wypłat. Choć każda podwyżka jest na pewno dobrą wiadomością dla emerytów, to jednak w obliczu rosnących kosztów życia i inflacji, tak skromne zwiększenia mogą nie wystarczyć, aby zaspokoić wszystkie podstawowe potrzeby seniorów.

W galerii >> KLIKNIJ TUTAJ << prezentujemy wyliczenia emerytur po waloryzacji w 2025 roku, w założeniu, że resort finansów utrzyma wskaźnik waloryzacji na poziomie 7,5%

Czy będzie druga waloryzacja w 2024 roku?

Wśród seniorów pojawiają się pytania dotyczące możliwości wprowadzenia drugiej waloryzacji jeszcze w bieżącym roku. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach, dodatkowa waloryzacja może zostać wprowadzona, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 procent. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest odpowiedzialne za ten projekt, co wzbudza nadzieje na dodatkowe wsparcie dla seniorów.

Od 1 marca 2024 roku, najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosła o 192,52 zł, osiągając poziom 1780,96 zł. Jest to efekt mechanizmu waloryzacji, który dostosowuje wysokość świadczeń emerytalnych do bieżących warunków ekonomicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tyle seniorzy dostaną na konto - tabele wyliczeń. Waloryzacja emerytur w 2025 roku - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska