Tyle wyniesie abonament RTV 2022. Jakie stawki? Jakie nowe kary? Kto jest zwolniony z płacenia? Sprawdź

Zygmunt Kossakowski
Wysokość abonamentu rtv 2022. Jakie zmiany przed użytkownikami?. Ile trzeba będzie zapłacić za abonament w 2022 roku? Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV 2022? Jakie są kary? Zobaczcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Wysokość abonamentu rtv 2022. Jakie zmiany przed użytkownikami?. Ile trzeba będzie zapłacić za abonament w 2022 roku? Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV 2022? Jakie są kary? Zobaczcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Fot. Janusz Wojtowicz / Polskapresse
Znamy już wysokość abonamentu RTV w 2022 roku. Jakie zmiany czekają klientów oraz użytkowników? Poniżej szczegółowo przedstawiamy aktualne informacje ile trzeba będzie zapłacić za abonament w 2022 roku. Dowiecie się również kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV 2022 oraz jakie są kary. Zobaczcie!

Zobacz wideo: Sprawdzamy, co w Polsce drożeje najszybciej:

Abonament RTv 2022. Kto nie musi płacić?/sc]
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w 2022 roku utrzyma wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych na poziomie z 2021 roku. Miesięczna opłata abonamentowa za używanie odbiornika radiowego wynosi 7,5 zł, a telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego – 24,50 zł.

Kto musi płacić abonament?

Abonament rtv muszą zapłacić wszyscy, którzy mają odbiornik radiowy lub telewizyjny i to nie tylko w domu, ale też w samochodzie. Opłata abonamentowa jest naliczana raz, bez względu na to, z ilu urządzeń korzystamy. Opłata dokonywana na rzecz operatora telewizji kablowej, satelitarnej czy platformy cyfrowej nie zwalnia z obowiązku płacenia abonamentu.

Ustawodawca przewidział zwolnienie niektórych kategorii odbiorców od obowiązku zapłaty abonamentu. Są to:

 • osoby po 75. roku życia,
 • osoby z I grupą inwalidzką,
 • kombatanci, którzy są inwalidami wojskowymi lub wojennymi,
 • osoby bezrobotne,
 • osoby pobierające świadczenia przedemerytalne,
 • osoby z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy,
 • osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne lub renty socjalne,
 • osoby niesłyszące,
 • osoby niewidome,
 • osoby pobierające zasiłek dla opiekuna,
 • inwalidzi wojenni i wojskowi,
 • osoby po 60 roku życia z prawem do emerytury, której wysokość nie jest wyższa niż równowartość 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Abonament RTV 2022. Jakie stawki? Jakie nowe kary?

Bez zmiany pozostają preferencyjne stawki dla abonentów, którzy zdecydują się opłacić abonament z góry za dłuższy okres. W przypadku radia za dwa miesiące trzeba zapłacić 14,60 zł, za trzy miesiące - 21,60 zł, za sześć miesięcy - 42,80 zł, a za rok - 81 zł.

Z kolei posiadacze telewizora lub radia i telewizora muszą przekazać za dwa miesiące 47,50 zł, za trzy miesiące - 70,60 zł, za sześć miesięcy -139,70 zł, a za rok - 264,60 zł. Płacąc z góry za 12 miesięcy, można zaoszczędzić 20 zł.

Bez zmian pozostaje wysokość kar za uchylanie się od płacenia za abonament rtv. Sankcja stanowi równowartość trzydziestokrotności miesięcznego abonamentu, czyli 735 zł.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie