Tyle zapłacą kierowcy po zmianach. Nowe kary w systemie e-TOLL! Od lipca wchodzi w życie nowy system płatności za drogi. Kary są spore

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Nowy system płatności za drogi e-TOLL ruszyć ma w lipcu 2021 roku. Najpierw będzie dotyczył aut powyżej 3,5 tony, a od grudnia 2021 roku ma być też jedynym sposobem wnoszenia opłat za korzystanie z płatnych autostrad w zarządzie GDDKiA również przez kierowców pojazdów osobowych. Jak wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort finansów i opublikowanego w Rządowym Centrum Legislacji, jego egzekwowaniem zajmie się oddział Krajowej Administracji Skarbowej w Łodzi. Będą wysokie kary.WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Nowy system płatności za drogi e-TOLL ruszyć ma w lipcu 2021 roku. Najpierw będzie dotyczył aut powyżej 3,5 tony, a od grudnia 2021 roku ma być też jedynym sposobem wnoszenia opłat za korzystanie z płatnych autostrad w zarządzie GDDKiA również przez kierowców pojazdów osobowych. Jak wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort finansów i opublikowanego w Rządowym Centrum Legislacji, jego egzekwowaniem zajmie się oddział Krajowej Administracji Skarbowej w Łodzi. Będą wysokie kary.WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Polska Press
Nowy system płatności za drogi e-TOLL ruszyć ma w lipcu 2021 roku. Najpierw będzie dotyczył aut powyżej 3,5 tony, a od grudnia 2021 roku ma być też jedynym sposobem wnoszenia opłat za korzystanie z płatnych autostrad w zarządzie GDDKiA również przez kierowców pojazdów osobowych. Jak wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort finansów i opublikowanego w Rządowym Centrum Legislacji, jego egzekwowaniem zajmie się oddział Krajowej Administracji Skarbowej w Łodzi. Będą wysokie kary.

Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.

System lub bilet

Jak podaje biznes.autokult.pl w przypadku pojazdów osobowych czy motocykli będzie można zarejestrować się w systemie – podając dane swoje oraz pojazdu — i korzystać z aplikacji, która w oparciu o dane GPS naliczy należność za autostradę. Co jednak ważne, w czasie jazdy aplikacja będzie musiała być uruchomiona.

Polecamy

W razie przerwy w jej działaniu lub braku sygnału GPS przez dłużej niż 15 minut trzeba będzie przy pierwszej okazji zjechać z autostrady lub zatrzymać się w Miejscu Obsługi Podróżnych. Kierowca, który tego nie zrobi, narazi się na karę w wysokości 500 zł. Tyle samo zapłaci zarejestrowana w systemie osoba, która będzie rozliczać się w formie przedpłaty, ale nie będzie mieć wystarczających środków na opłacenie przejazdu autostradą. Kary będzie można uniknąć, wnosząc opłatę w ciągu 3 dni. Jeśli jednak zostaniemy przyłapani na gorącym uczynku, trzeba będzie zapłacić 500 zł.

Innym sposobem płatności za korzystanie z autostrad będzie możliwość zakupu jednorazowego biletu. Ten będzie ważny przez 48 godzin. Korzystanie z płatnego odcinka autostrady po upływie tego czasu spowoduje naliczenie kary w wysokości 500 zł.

Wysokie grzywny

To, czy opłata została uiszczona, będzie sprawdzane za pomocą instalowanych przy autostradach kamer z oprogramowaniem odczytującym numery rejestracyjne przejeżdżających pojazdów oraz przez samochody służbowe KAS wyposażone w podobnie działające urządzenia.

Grzywną w wysokości 500 zł będzie ukarany kierowca jadący samochodem lub motocyklem, którego tablice rejestracyjne są zakryte, ozdobione lub z przodu lub z tyłu pojazdu mają znaki, napisy lub przedmioty, które ograniczają czytelność tych tablic. Taka samą karę przewidziano za umieszczenie tablic rejestracyjnych na pojeździe w innych miejscach niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone.

Jeszcze więcej zapłacą użytkownicy pojazdów ciężarowych. Za wymienione wyżej przewinienia będą musieli zapłacić 1500 zł. Opłatę dodatkową w wysokości 1000 – 1500 zł przewidziano dla nich w przypadku niewłaściwego wypełnienia formularza rejestracyjnego w części dotyczącej parametrów pojazdu, a 500 zł za zaniechanie aktualizacji danych jeśli mają one wpływ na wysokość należnej opłaty.

Polecamy

Prawo do sprzeciwu

Opłaty dodatkowe, czyli kary będzie trzeba wnieść w ciągu 14 dni od doręczenia wezwania. Osoba, która zrobi to w ciągu 7 dni, zapłaci jednak o 100 zł mniej, niż będzie wynikało z korespondencji. W przypadku nieterminowego wniesienia opłaty dodatkowej pobierane będą odsetki.

Będzie również prawo do sprzeciwu wobec naliczonej opłaty dodatkowej. Na jego wniesienie będzie 14 dni od doręczenia wezwania od KAS. W piśmie trzeba będzie uzasadnić sprzeciw oraz podać swoje imię i nazwisko, numer PESEL lub NIP, a także numer rachunku bankowego. Co ważne, wystosowanie sprzeciwu nie zwalnia z obowiązku wniesienia opłaty dodatkowej. Jeśli sprzeciw zostanie rozpatrzony na korzyść zmotoryzowanego, pieniądze zostaną zwrócone na wskazany rachunek. W razie nieuwzględnienia sprzeciwu będzie można w ciągu 14 dni złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Nowy system płatności za drogi ma ruszyć już w lipcu 2021 r., od października ma być jedynym dostępnym sposobem wnoszenia opłaty za korzystanie z dróg pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, a od grudnia 2021 r. jedynym sposobem wnoszenia opłat za korzystanie z płatnych autostrad w zarządzie GDDKiA również przez kierowców pojazdów osobowych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie