Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko cukru tam nie dają

Karol Piernicki
Ostatnie podwyżki cen żywności mocno biją po kieszeniach szczególnie mniej zamożnych mieszkańców Grudziądza. Sprawdziliśmy, na jakie wsparcie mogą oni liczyć .

Ostatnie podwyżki cen żywności mocno biją po kieszeniach szczególnie mniej zamożnych mieszkańców Grudziądza. Sprawdziliśmy, na jakie wsparcie mogą oni liczyć .

- Jeśli chodzi o jedzenie, to liczę na organizacje katolickie, takie jak Caritas - mówi Ewa Pieńkowska, emerytka z Grudziądza. - Mam dobre doświadczenia związane z ich działalnością. Są solidni i do tej pory mnie nie zawiedli.

Jak przyznają w Centrum Caritas, nie ma w tej chwili dodatkowych środków na pomoc mieszkańcom. Nie oznacza to jednak, że pomoc nie będzie udzielana.

- Jak co roku będziemy rozdawać żywność najuboższym z naszego miasta - informuje Zenobia Kujaczyńska, zajmująca się sprawami dożywiania. - Chcemy pomóc około 3,5 tysiąca osobom.

<!** reklama>- Cały czas śledzimy wszelkie możliwe sposoby pozyskania dodatkowych pieniędzy na bieżące potrzeby - przyznaje ks. kanonik Marek Borzyszkowski, dyrektor tej instytucji. - Jeśli się takie pojawią, będziemy z nich korzystać.

Podobnie wygląda sytuacja w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Jego budżet nie zostanie zwiększony, mimo że zdrożała żywność.

- Mamy jednak gwarancje od wojewody, że pula pieniędzy kierowana do nas będzie systematycznie powiększana, tak jak to miało miejsce do tej pory - twierdzi Ilona Krzysztyniak, kierownik Działu Świadczeń Pomocy Społecznej MOPR-u. - Działamy na wielu płaszczyznach, w związku z czym nikt, kto się do nas zgłosi, nie będzie wychodził głodny. Wydajemy także bezpłatne posiłki w naszej jadłodajni.

Głodnych wspiera swoimi działaniami Grudziądzki Bank Żywności, przekazując instytucjom jedzenie, które następnie trafia do potrzebujących. W sumie na osobę - z europejskiego programu pomocy żywnościowej PEAD - przewidziano około 50 kg rocznie 21 różnych artykułów spożywczych (makaron, ryż, mleko, itp.). Rozdysponuje je grudziądzki MOPR. W ten sposób otrzyma 250 ton żywności, która każdego miesiąca trafi do 5 tys. osób. Akcja potrwa od kwietnia do listopada.

- Szkoda, że nie ma na tej liście cukru, co jest oczywiście niezależne od nas - mówi Zbigniew Kasprowicz, dyrektor GBŻ.

Warto wiedzieć

  • Grudziądzki MOPR pomaga obecnie około 4 tys. rodzin w naszym mieście.
  • Wszyscy, którzy chcą uzyskać pomoc, mogą zgłosić się do siedziby MOPR-u przy ul. Hallera 1 (pierwsze piętro) do pracowników socjalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska