Tylko dwa medale Polaków

Dariusz Łopatka, PAP
Z dorobkiem dwóch medali zakończyli udział w pływackich mistrzostwach Europy reprezentanci Polski. Oprócz Pawła Korzeniowskiego na podium stanął także Mateusz Sawrymowicz.

Przypomnijmy, że Paweł Korzeniowski zdobył srebrny medal w wyścigu na 200 m stylem motylkowym (1.54,38). Polak uległ jedynie Grekowi Ioannisowi Drymonakosowi (1.54,16). Sawrymowicz zaś był trzeci na dystansie 1500 m stylem dowolnym.

Odetchnął z ulgą

Kibice wiązali duże nadzieje również ze startem Bartosza Kizierowskiego na dystansie 50 m stylem dowolnym. Mistrz Europy z Budapesztu, który zapewnił sobie prawo startu na igrzyskach w Pekinie, w niedzielnym półfinale zajął czwarte miejsce (22,29).

<!** reklama>- Mogłem wreszcie odetchnąć z ulgą - powiedział Kizierowski. - Trochę się obawiałem, czy w obecnej dyspozycji zdołam uzyskać minimum olimpijskie, ale udało się.

We wczorajszym wyścigu finałowym był także czwarty, finiszując tuż za rewelacją mistrzostw - Francuzem Alainem Bernardem, Chorwatem Duje Draganją i Szwedem Stefanem Nystrandem.

Piąte miejsce (7.16,40) zajęła tymczasem sztafeta 4x200 m, w składzie Paweł Korzeniowski, Łukasz Wójt, Łukasz Gimiński i Łukasz Gąsior. Złoty medal przypadł Włochom (7.09,94), srebrny Rosjanom (7.11,70), a brązowy - Austriakom (7.13,99).

W polskiej ekipie na pierwszej zmianie doskonale popłynął Korzeniowski - uzyskał czas 1.48,11 i wyprowadził zespół na pierwsze miejsce. Płynący jako drugi Wójt nie zdołał obronić tej pozycji - dotknął ściany jako szósty zawodnik. Gimiński przesunął się o jedną lokatę, a Gąsior zdołał jedynie utrzymać piąte miejsce.

W półfinale 200 m stylem motylkowym Otylia Jędrzejczak zajęła 11. miejsce (2.11,40).

- Przez chorobę straciłam kilka tygodni treningu. Na chwilę obecną sytuacja nie wygląda zbyt dobrze. Czasami warto jednak dać wygrać innym, żeby się zmobilizować do większego wysiłku - powiedziała Jędrzejczak, która w Holandii miała walczyć o piąty z rzędu złoty medal na 200 m motylkiem.

Odpadły w półfinałach

Polska pływaczka chce wycofać się z kwietniowych mistrzostw kraju w Ostrowcu, ale najpierw musi porozmawiać z władzami Polskiego Związku Pływackiego o kwestii wyjazdu na igrzyska do Pekinu - zawody w Eindhoven i w Ostrowcu to jedyne zaplanowane terminy na wywalczenie niezbędnego minimum.

W półfinale 50 m stylem klasycznym Beata Kamińska (32,69) zajęła 14. miejsce i nie awansowała do finału. Ten sam los podzieliła Agata Korc w wyścigu na dystansie 50 m stylem dowolnym. W półfinale również zajęła 14. miejsce (25,86).