MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tym banknotom kończy się ważność lub wartość. Należy je szybko wymienić

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Choć coraz rzadziej płacimy gotówką to nadal są sytuacje kiedy jest ona niezbędna. Warto wiedzieć, że pieniądze są pełnoprawnym środkiem płatniczym jeśli są w dobrym stanie technicznym, w przypadku uszkodzeń tracą ważność i należy je wymienić. Szczegóły dotyczące wymiany pieniędzy znajdziecie na kolejnych zdjęciach >>>
Choć coraz rzadziej płacimy gotówką to nadal są sytuacje kiedy jest ona niezbędna. Warto wiedzieć, że pieniądze są pełnoprawnym środkiem płatniczym jeśli są w dobrym stanie technicznym, w przypadku uszkodzeń tracą ważność i należy je wymienić. Szczegóły dotyczące wymiany pieniędzy znajdziecie na kolejnych zdjęciach >>>pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Na początek warto podkreślić, że pieniądze, którymi się posługujemy wydane są bezterminowo. Jednak jest kilka przypadków, kiedy pieniądz może stracić ważność i należy go wymienić, a w niektórych przypadkach traci też wartość. Chodzi oczywiście o pieniądze uszkodzone, którymi nie powinniśmy się posługiwać, bo tracą moc płatniczą. Zobaczcie szczegóły.

Prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są banknoty i monety opiewające na złote i grosze, emitowane przez Narodowy Bank Polski.

Historia aktualnych banknotów w Polsce

Nowe pieniądze zaczęto wprowadzać w Polsce 1 stycznia 1995 roku. Na początku były to nominały 10, 20 i 50 złotych. Od 1 czerwca 1995 roku dołączyły do nich banknoty 100 i 200 złotowe. Pieniądze te wprowadzono po denominacji i zastąpiły stare pieniądze, którymi mogliśmy płacić do końca 1996 roku. Do 31 grudnia 2010 roku można było je jeszcze wymienić w bankach i NBP. Aktualnie są bezwartościowe pod względem prawnym, stanowią jednak często łakomy kąsek dla kolekcjonerów.

7 kwietnia 2014 roku do obiegu trafiły banknoty w odnowionej szacie graficznej nieco zmienią w stosunku do banknotów z 1995 roku, poprawiono też zabezpieczenia. Oba warianty są pełnowartościowym środkiem płatniczym w naszym kraju.

Od 2017 roku wprowadzono do obiegu banknoty o nominale 500 złotych.

Zgodnie z obowiązującym prawem pieniądze uszkodzone uznaje się za nieważne i należy je wymienić. W zależności od stopnia uszkodzeń możemy otrzymać za nie pełną wartość, połowę, a w niektórych przypadkach nie otrzymamy nic. Szczegóły znajdziecie w galerii poniżej.

Te banknoty straciły ważność

Pieniądze choć nie mają daty przydatności tracą ważność. Zobaczcie sytuacje kiedy musimy je wymienić. Na kolejnych zdjęciach zobaczcie jakie pieniądze wymienić i jak to zrobić:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska