Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące ciągną na cytadelę

Anita Etter
Grudziądzka cytadela chociaż od wielu lat otwarta dla zwiedzających, wciąż budzi sporo emocji. Dwa razy w roku bramy tej unikalnej twierdzi przekracza coraz więcej osób.

Grudziądzka cytadela chociaż od wielu lat otwarta dla zwiedzających, wciąż budzi sporo emocji. Dwa razy w roku bramy tej unikalnej twierdzi przekracza coraz więcej osób.

<!** Image 2 align=none alt="Image 171299" sub="Partyzanci z AK pokazywali jak żyło się w lesie w czasach okupacji Fot. Anita Etter">Takimi dniami są 3 maja i 11 listopada. Wtedy cytadelę odwiedza dziesięć tysięcy zarówno znawców i miłośników militariów jak i osób, które nie mają żadnej wiedzy na temat grudziądzkiego obiektu.

Apetyt na grochówkę

- Co robić w taki świąteczny dzień? Rano byliśmy w kościele, a teraz z całą rodziną zwiedzamy cytadelę - mówi Renata Kwapiszewska. - Jesteśmy tu trzeci albo czwarty raz i zawsze jest coś innego do zobaczenia. Chociaż w domu czeka obiad, nie możemy sobie odmówić wojskowej grochówki.

<!** reklama>W pierwszych latach udostępnienia cytadeli przez wojsko oprócz wspomnianej grochówki i pokazów wojskowego sprzętu niewiele się działo.

Od niedawna dzięki istniejącemu w Grudziądzu Wojskowemu Stowarzyszeniu Rawelin przygotowywane są liczne atrakcje, zapraszani goście.

W tym roku po raz pierwszy przyjechali żołnierze z przedwojennego 63 Pułku Piechoty, który stacjonował w Toruniu.

<!** Image 3 align=none alt="Image 171299" sub="Na dworze było zimno a w korytarzach twierdzy ciepło i ciekawie Fot. Anita Etter
">- Wszelkie atrakcje przygotowało Wojskowe Stowarzyszenie Rawelin, które działa już od dwóch lat - mówi Romana Czyż ze Stowarzyszenia Rawelin. - Mamy kawiarenkę polową, stoisko z wydawnictwami o twierdzy i Grudziądzu. Żołnierze z Torunia pokazują jak strzela się z moździerzy i ćwiczą musztrę. Mamy też dwie grupy rekonstrukcyjne partyzantów i młodych chłopaków, którzy pokazują jak odbija się zakładników. Atrakcją dla dzieci jest z pewnością tor przeszkód małego komandosa. Wszystko wskazuje na to, że dzisiaj będzie pobity rekord odwiedzających cytadelę z 11 listopada ubiegłego roku, kiedy to odwiedziło nas 10 tysięcy osób z całej Polski i zagranicy. Jak się okazuje cytadela to wciąż ogromna atrakcja turystyczna.

<!** Image 4 align=none alt="Image 171299" sub="63 Pułk Piechoty z Torunia po raz pierwszy gościł na cytadeli Fot. Anita Etter">Już po raz drugi pod murami wielkiego magazynu grudziądzkiej cytadeli obóz partyzancki rozbili chłopcy z Armii Krajowej. W kotle nad paleniskiem gotował się krupnik z kiełbasą.

Jak w leśnym obozie

- To jest typowy leśny obóz akowców - mówi Dawid Gamoń, szef Grupy Rekonstrukcji Historycznej Armii Krajowej Grudziądz. - W tej chwili jest nas czterech, ale jesienią będzie tu nas dziesięciu partyzantów kompletnie umundurowanych i uzbrojonych. To co pokazujemy, to klasyczny przykład jak partyzanci żyli w lesie. Cały czas mamy kontakt z autentycznymi partyzantami z czasów II wojny, którzy podpowiadają nam wiele rzeczy. Chcemy być autentyczni i wiarygodni, dlatego starannie dobieramy każdy detal od umundurowania, po broń. Mamy zdobyczne na Niemcach handgranaty, zrzutową manierkę, oryginalne, zdobyczne spodnie z munduru niemieckiego z przytroczonym pancerfaustem oraz również zdobyczny niemiecki rower. A skąd takie pancerfausty? To rodzima konstrukcja powstająca na jednym z grudziądzkich podwórek. Zaopatruję grupy rekonstrukcyjne z Polski i zagranicy. W tej chwili produkuję pancerfausty „trzydziestki” Klein i pancerfausty Gross. Mają coraz większe wzięcie.

Nie tylko z okazji świąt Konstytucji 3 Maja i Dnia Niepodległości 11 listopada można wejść do cytadeli. Grupy zainteresowane penetracją chodników i poznaniem historii tej wyjątkowej budowli militarnej mogą indywidualnie umawiać się z przewodnikiem.

Wystarczy wejść na stronę internetową wspomnianego Stowarzyszenia Wojskowego Rawelin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska