Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące pomysłów dla starego mostu

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Jacek Smarz
Nie lada wyzwanie czeka toruńskich drogowców. Spośród około 4 tysięcy pomysłów muszą teraz wybrać te, które zdecydują o wielkich zmianach starej przeprawy drogowej i jej otoczenia.

[break]
Urzędnicy zaprezentowali wyniki ankiety w sprawie mostu im. Piłsudskiego w Toruniu. Oznacza to, że jednocześnie zakończył się się wstępny etap konsultacji społecznych, związanych z przygotowaniami do remontu tej przeprawy.

Za rozdzieleniem

Torunianie mogli wypełniać broszurę zawierającą kilka pytań, opracowanych przez drogowców oraz proponować własne pomysły związane z zakresem planowanych prac.

Konsultacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Łącznie mieszkańcy wypełnili ponad 3,8 tys. ankiet, a w polu swobodnych uwag podzielili się ponad 600 różnego rodzaju propozycjami i sugestiami.

Drogowcy pytali torunian m.in. o położenie ścieżek rowerowych i chodników dla pieszych. Z jakim skutkiem? Ponad 58 procent uczestników badania opowiedziało się za rozdzieleniem ścieżki od chodnika i umieszczeniem ciągu dla pieszych po jednej stronie, a ścieżki rowerowej po drugiej stronie mostu. Tzw. ciągi pieszo-rowerowe po obu stronach przeprawy wybrało prawie 42 procent ankietowanych.

Zejścia i taras

Sporą grupę zwolenników uzyskały także propozycje zbudowania zejść z mostu na Kępę Bazarową oraz w kierunku ruin zamku dybowskiego. Powodzeniem cieszy się także pomysł utworzenia na moście specjalnego tarasu widokowego z lunetami do obserwacji toruńskiej starówki.

- Obszernego materiału do analiz dostarczyli uczestnicy ankiety, którzy wypełnili pole swobodnych uwag - wpłynęło ich ponad 600 - informuje Urząd Miasta.

Kilka bloków

Drogowcy pogrupowali wszystkie sugestie na kilka bloków tematycznych.

Są to: ścieżki rowerowe i chodniki dla pieszych; oświetlenie mostu - zarówno drogowe, z którego korzystają kierowcy, jak i iluminacja świetlna; liczba pasów i organizacja ruchu na moście po remoncie; linia tramwajowa na lewobrzeże; organizacja ruchu drogowego podczas remontu.

Do końca maja wszystkie propozycje mają zostać przeanalizowane przez Miejski Zarząd Dróg w Toruniu.

- Sprawdzona zostanie racjonalność pomysłu, możliwości realizacyjne, wpływ na poprawę jakości komunikacyjnej obiektu, koszty - mówią urzędnicy. - Drogowcy wskażą, które z pomysłów mogą być ujęte w pracach projektowych, a które nie oraz uzasadnią swoje oceny.

W ten sposób powstać ma zbiorczy zestaw wytycznych. Zostanie przekazany projektantom, którzy będą mieli za zadanie uwzględnić je w ostatecznym projekcie remontu. Torunianie będą mieli okazję zapoznać się z tymi elementami, które zostały zaakceptowane.

Wykorzystane uwagi

Po przeprowadzeniu analiz zgłoszonych pomysłów kompletna lista złożonych uwag będzie opublikowana na miejskich stronach internetowych. Tym samym torunianie, w tym sami pomysłodawcy, będą mogli sprawdzić, jak zostały wykorzystane złożone przez nich propozycje.

Plac i ulica do remontu

Kiedy konsultowany będzie projekt remontu powstały z wykorzystaniem sugestii uczestników ankiety? Precyzyjny termin nie jest jeszcze znany. Będziemy o tym na bieżąco informować w „Nowościach”.

Co ciekawe, remont i przebudowa mostu Piłsudskiego wraz z remontem placu Armii Krajowej i modernizacją ulicy Kujawskiej miasto planuje połączyć z remontem alei Świętego Jana Pawła II. To ostatnie zadanie planowane jest w ramach realizacji projektu BiT-City II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska