POLECAMY na
nowosci.com.pl

O tym się mówi!

Rozwiń
Ubezpieczenie samochodu – wszystko, co trzeba wiedzieć

Ubezpieczenie samochodu – wszystko, co trzeba wiedzieć

Materiał informacyjny

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Ubezpieczenie samochodu – wszystko, co trzeba wiedzieć
Decydując się na kupno samochodu, czy to nowego czy używanego, trzeba liczyć się z kosztami. Pośród nich znajduje się ubezpieczenie samochodu. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC, ale poza nim można korzystać z dodatkowych ubezpieczeń lub rozszerzonych pakietów, które dobierane są indywidualnie.
Ubezpieczenie samochodu – wszystko, co trzeba wiedzieć
Kierowanie się tylko ceną danego ubezpieczenia nie jest wskazane, bowiem w praktyce niższe koszty, to również zdecydowanie mniejszy zakres ochrony. Ceną można kierować się za to w przypadku wybierania ubezpieczenia obowiązkowego OC, które jest takie samo dla wszystkich użytkowników pojazdów. W jaki sposób wybierać rodzaj ochrony, na co zwracać uwagę i jaką drogą najkorzystniej jest zawierać umowy?

Ubezpieczenie obowiązkowe


Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu to wspomniane OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej. Jego zakres, warunki i sumy gwarancyjne są z góry regulowane przez Ustawę z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, iż zakres ubezpieczenia OC u wszystkich ubezpieczycieli jest taki sam, dlatego zdecydowanie można kierować się ceną. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają określone stawki, które mogą różnić się znacząco. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, czy dana oferta nie jest związana z dodatkowymi rodzajami ubezpieczenia, z czego mogłaby wynikać jej wyższa cena. Decydując się na zakup tylko OC, spokojnie można szukać najtańszej oferty.

Ubezpieczenia dobrowolne


Biorąc pod uwagę sytuacje na drodze, których nie możemy przewidzieć, innych uczestników dróg, a także pasażerów z nami podróżujących, warto skorzystać z dobrowolnych ubezpieczeń różnego rodzaju. Jeśli są wybierane w pakiecie razem z ubezpieczeniem OC, można zwykle liczyć na preferencyjne stawki. Na jakim poziomie kształtują się tego typu, przedstawia szczegółowa oferta Axa zawarta na stronie https://axa.pl/samochod-ubezpieczenia/.

Spośród ubezpieczeń dobrowolnych najczęściej rozważa się wybór AC – autocasco. Jego zadaniem jest bezpośrednia ochrona właściciela pojazdu. W praktyce oznacza to, że koszty naprawy spowodowane kolizją bądź wypadkiem, zostaną pokryte nie z kieszeni właściciela, lecz będą zrealizowane ze strony ubezpieczyciela.

Dobrowolne ubezpieczenie samochodu to kolejno NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Takim ubezpieczeniem można objąć tylko kierowcę lub kierowcę i pasażerów. Ochrona obejmuje swoim zakresem trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć. W zakresie NNW znajdują się głównie zdarzenia, do których doszło w trakcie ruchu pojazdu. Ponadto w momentach wysiadania i wsiadania, załadunku i wyładunku, naprawy i garażowania, postoju na trasie, pożaru pojazdu, upadku, wybuchu auta.
Przydatne są usługi Assistance. Mając wykupioną taką opcję, można liczyć na przykład na holowanie samochodu do wskazanej odległości, odholowanie do najbliższego warsztatu lub innego wskazanego miejsca, jeśli naprawa nie jest możliwa do wykonania na miejscu zdarzenia. Dorzucając taki dodatkowy element do kupowanej polisy, cena w ogólnym rozrachunku nie wzrasta znacząco, a ten dodatek, w sytuacji awaryjnej jest w stanie wpłynąć na znaczne ograniczenie wydatków, ponoszonych w związku ze zdarzeniem. Assistance to także usługi informacyjne, serwisowe i medyczne.

Kolejne dodatki ubezpieczeniowe to ochrona szyb lub opon. Ponownie trzeba zwracać uwagę na zakres ochrony, bo w zdecydowanej większości przypadków, ubezpieczenie tego typu nie obejmuje szyberdachu, za to oferowana pomoc względem opon, kończy się na wymianie uszkodzonej opony na zapasową, już posiadaną przez właściciela.

W zależności od wybranej oferty, w niewielkiej kwocie lub nawet za darmo, nabywa się Zieloną Kartę. Jest to odpowiednik ubezpieczenia OC niezbędny w wielu krajach. Zielona Karta wydawana jest na miejscu, jeśli tę formę ubezpieczenia nabywa się w punkcie stacjonarnym, a pozwala swobodnie poruszać się po krajach, takich jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Iran, Maroko, Izrael, Mołdawia, Rosja, Ukraina, Czarnogóra, Turcja i Tunezja.

U agenta, w towarzystwie ubezpieczeniowym czy online?


Większość użytkowników pojazdów kieruje swoje kroki do stacjonarnych punktów towarzystw ubezpieczeniowych. Nierzadko proponowane ceny są wyższe niż oferty znajdowane w Internecie, jednak zakup na miejscu ma swoje zalety. Przede wszystkim można od razu zadać nurtujące pytanie, rozwiać wszystkie wątpliwości, jakie tyczą się tematu, którym jest ubezpieczenie pojazdu. Ponadto dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczania otrzymuje się na miejscu. Jest czas i dogodne miejsce, by spokojnie przeczytać wszystkie dokumenty, zapoznać się z obowiązkami, prawami czy ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Alternatywą jest korzystanie z propozycji agentów, którzy mogą porównać kilka ofert i na tej podstawie dopasować najbardziej dogodną. Najchętniej korzysta się z przedłużenia oferty u agenta, u którego dotąd było realizowane ubezpieczenie samochodu, ale czasami zmiana towarzystwa i przejście na inną ofertę, okazuje się być rozwiązaniem korzystniejszym. Obydwa przypadki wymagają poświęcenia czasu na wizyty w konkretnych punktach stacjonarnych, ale dla wielu osób, to i tak najbardziej dogodna opcja.

Ubezpieczenie samochodu przez telefon lub Internet? Czemu nie! Usługi realizowane online zyskują na popularności, bo dają możliwość oszczędzenia znacznej ilości czasu. Ponadto realizując zawarcie umowy na odległość, najczęściej korzysta się z bardziej atrakcyjnych propozycji. Minusem jest konieczność oczekiwania na dokumenty.

Pomoc w internecie?


Pomocne są wszelkiego rodzaju porównywarki oraz kalkulatory internetowe. Porównywarka, jak sama nazwa wskazuje, porównuje kilka lub nawet kilkanaście ofert, uwzględniając zadane przez użytkownika kryteria. Uzyskuje się dość czytelne zestawienie, z najważniejszymi elementami przedstawionymi w formie tabeli czy graficznej. Tym samym łatwiej dokonać wstępnej selekcji i przejść do zapoznawania się ze szczegółami konkretnej oferty lub kilku wybranych na początek.

Kalkulatory ubezpieczeń to z kolei okazja do samodzielnego wyliczenia składek, które trzeba będzie opłacać z określoną regularnością. Jednorazowo dokonana opłata jest najbardziej ekonomiczna, bo podzielnie całej kwoty składek na ubezpieczenie samochodu, na części, oznacza doliczenie nawet kilkuset złotych.

Podobnie wygląda kupowanie ubezpieczenia samochodu przez telefon. Odbywa się rozmowę telefoniczną, podczas której można zapytać o szczegóły oferty i inne ważne elementy. Konsultantowi podaje się dane niezbędne do zawarcia umowy. Dokumenty są przysyłane pocztą, natomiast w wiadomości mailowej dostaje się również załącznik, który można wydrukować.

Czynniki wpływające na wysokość poszczególnych składek


Obliczanie składki OC odbywa się na podstawie dostarczonych informacji, takich jak:
 • wysokość zniżki lub zwyżki za bezszkodową jazdę,
 • liczba szkód w ostatnich latach,
 • data urodzenia właściciela pojazdu,
 • liczba lat posiadania prawa jazdy,
 • miejsce zarejestrowania pojazdu,
 • miejsce parkowania pojazdu,
 • kilometraż roczny,
 • wyposażenie w instalację gazową,
 • dane pojazdu: model, marka, wiek, przeznaczenie, rodzaj, pojemność silnika, a nawet kolor, wyposażenie lub nie w instalację gazową,
 • płatność jednorazowa lub ratalna,
 • dane kierowców i inne.


Przy określaniu wysokości składki AC, dokonuje się oceny ryzyka ubezpieczeniowego na podstawie podobnych czynników, jak w przypadku OC.

Ubezpieczenie samochodu to dość złożona kwestia, ale dokładnie wczytując się we wszystkie informacje, ogólne warunki ubezpieczenia oraz upewniając się w kwestii wszelkiego rodzaju dodatkowych elementów, obowiązkowych lub nie, z powodzeniem można znaleźć dobrą ofertę.

Źródła:
-https://jakoszczedzacpieniadze.pl/jakie-ubezpieczenie-samochodu
-https://rankomat.pl/samochod/jak-dobrze-wybrac-oc
-https://www.totalmoney.pl/artykuly/102437,komunikacyjne-oc,jak-dobrze-wybrac-ubezpieczenie-na-samochod,1,1
-https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/ubezpieczenie-samochodu/

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

PREMIERY

SAMOCHODY UŻYWANE

PRZEPISY

PORADY