Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uchodźca z Konga na halowych ME w Toruniu. Poruszająca historia Doriana Keleteli

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Dorian Celeste Keletela najprawdopodobniej nie zdobędzie medalu podczas mistrzostw Europy w Toruniu. Pochodzący z Konga sportowiec będzie jednak jedynym uczestnikiem należącym do reprezentacji uchodźców.

Historię życia Keleteli opisał portugalski dziennik „Diario de Noticias”. 22-letni sprinter już we wczesnym dzieciństwie stracił rodziców i wychowywał się u swojej cioci. Jedyna opiekunka przyszłego sportowca była jednak politykiem w opozycji do kongijskich władz, co przyniosło liczne prześladowania i zakończyło się zmuszeniem do opuszczenia kraju. Ciotka Keleteli zdołała jednak wysłać 17-letniego wówczas Doriana do Portugalii. Na lotnisku w Lizbonie okazało się, że nastolatek nie zna języka i nie bardzo wie, jak sobie poradzić w zupełnie nowej rzeczywistości. Po sprawdzeniu jego życiowych losów otrzymał jednak status uchodźcy i mógł pozostać w Portugalii.

Warto przeczytać

W nowej ojczyźnie Keletela trafił do dwóch kolejnych obozów dla uchodźców w pobliżu portugalskiej stolicy. Nastolatek marzył o uprawianiu sportu i w końcu został zapoznany z trenerem Carlosem Silvą. Szkoleniowiec stwierdził, że Keletela ma predyspozycje do sprintu.

Młody zawodnik uczył się zarówno języka portugalskiego, jak i techniki biegu - jego szkoleniowcy wspominają, że kolebał się na boki niczym kaczka. Na dziwny styl miały wpływ problemy zdrowotne, ale po dwóch operacjach sprinter zaczął biegać normalnie.
Po roku pobytu 18-letni sportowiec nie miał już wątpliwości, że mimo początkowych problemów z adaptacją chce zostać w nowym kraju na stałe. Jego idolem został Francis Obikwelu, pochodzący z Nigerii znakomity sprinter, który również, tak jak Keletela, osiadł w Portugalii jako nastolatek.

Dorian Celeste Keletela został włączony do programu o nazwie „Viver o desporto” („Życie w sporcie”), który Portugalski Komitet Olimpijski prowadzi we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim. Celem programu jest pomoc sportowcom-uchodźcom w integracji w nowym kraju, a także w rozwijaniu talentu i ułatwieniu wyjazdu na igrzyska.

Reprezentacja uchodźców debiutowała w olimpijskiej rywalizacji w 2016 roku w Rio de Janeiro. Na halowych ME w Toruniu będzie jednoosobowa - znalazł się w niej właśnie Keletela. Jego rekord życiowy - 6,79 s. - to 61. wynik w gronie 71 zgłoszonych sprinterów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska