Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uchwycić słońce w obiektywie

Redakcja
Kto z nas nie lubi zdjęć z wakacji? Lato to doskonała okazja, by spróbować swoich sił jako fotograf. Podpowiadamy, jaki sprzęt wybrać i o czym pamiętać, żeby nasze kadry budziły zachwyt.

<!** Image 2 align=none alt="Image 216540" sub="Piękny widok uwieczniony na fotografii? Czemu nie? Wakacje to dobra okazja do robienia zdjęć
[Fot. Thinkstock]">

Kto z nas nie lubi zdjęć z wakacji? Lato to doskonała okazja, by spróbować swoich sił jako fotograf. Podpowiadamy, jaki sprzęt wybrać i o czym pamiętać, żeby nasze kadry budziły zachwyt.

Wakacyjny wyjazd to idealny pretekst, by wzbogacić swoją kolekcję pamiątkowych fotografii. Nowe miejsca, sytuacje i plenery w połączeniu z coraz łatwiejszym dostępem do wysokiej jakości aparatów za coraz mniejsze pieniądze może szybko wciągnąć nas w ciekawy świat fotografii.

<!** reklama>

Rób zdjęcia jak profesjonalista

Na rynku najbardziej popularne są dwa rodzaje aparatów - lustrzanki oraz aparaty kompaktowe. Pierwsze adresowane są do osób, które mniej lub bardziej interesują się fotografowaniem. To dobra inwestycja dla tych, którzy chcą dokładniej zgłębić tajniki robienia zdjęć. Aby w pełni wykorzystać potencjał lustrzanek, trzeba jednak znać podstawy fotografowania.

Najważniejsze zalety takich aparatów to możliwość ustawiania głębi ostrości. Oznacza to, iż robiąc zdjęcie, możemy zdecydować, która część planu ma być ostra, a która rozmazana. Daje to duże możliwości do tworzenia ciekawych kompozycji. Lustrzanka daje też możliwość kontrolowania pomiaru światła, co w przypadku większości kompaktów jest niemożliwe, gdyż parametr ten jest uśredniony i ustawiony jako uniwersalny.

Innym plusem zakupu aparatu tego typu jest możliwość zmiany obiektywu. Na początek możemy kupić sobie aparat z najprostszym obiektywem i potem zamienić go na inny, większy, dostosowany na przykład do fotografowania z oddali lub robienia zdjęć szczegółów.

Szybkość robienia zdjęć to kolejny atut lustrzanek. Większość aparatów dostępnych na rynku, nawet tych z najniższej półki cenowej, umożliwia natychmiastowe utrwalenie kadru po naciśnięciu spustu migawki, co jest bardzo ważne, gdy chcemy zrobić zdjęcie, np. lecącej mewy lub ludzi tańczących na imprezie.

Wygoda i prostota

Aparaty kompaktowe to coś dla tych, którzy cenią sobie wygodę i prostotę. Są one zwykle mniejsze i lżejsze niż lustrzanki, dzięki czemu o wiele łatwiej je nosić przy sobie podczas spaceru nad morzem lub wchodzenia na górski szczyt.

Jeśli jesteśmy początkującymi fotopstrykami, to zachęcić nas może prostota w obsłudze oraz automatyczne ustawienia kompaktów. Dzięki temu nie musimy poświęcać wiele uwagi na manipulowanie parametrami aparatu - sam dostosuje się do warunków otoczenia.

Większość modeli to także małe kamerki. Można nimi nagrać dźwięk i obraz. Przewagą kompaktów jest ich cena. Są zwykle o wiele tańsze niż przeciętny model lustrzanki. Minusem kompaktów jest to, że wolniej ustawia się w nich ostrość, która dostrajana jest najczęściej automatycznie.

Inną wadą aparatu kompaktowego jest zoom, czyli możliwość przybliżania obrazu. Większość modeli ma ograniczone możliwości takiej opcji, co wpływa na jakość zdjęć.

Duża matryca to lepsze zdjęcia

Ważnym elementem każdego aparatu jest jego matryca. To ona decyduje o tym, jakiej jakości będą nasze zdjęcia. Im większa jest matryca (i nie chodzi tu o jej rozdzielczość), tym lepiej. Większe matryce zwykle występują w lustrzankach, dzięki czemu zdjęcia robione takimi aparatami mają mniej „szumu” i lepiej wyglądają, gdy wydrukujemy je na papierze o dużym formacie. Jeśli chcemy zdjęcia, które będziemy podziwiać tylko na komputerze w małym formacie, to zdecydowanie warto wybrać kompakt z mniejszą matrycą.

Wizjer czy wyświetlacz?

Dużym utrudnieniem, zwłaszcza na nasłonecznionej plaży, jest problem z zobaczeniem kadru na wyświetlaczu LCD, który spotkać można w prawie każdym kompakcie.

Lustrzanki w przeciwieństwie do aparatów kompaktowych mają możliwość kadrowania nie przez wyświetlacz LCD, a przez specjalny wizjer, gdzie widać to, co „widzi” obiektyw.

Jeśli znajdziemy kompakt z wizjerem, to najczęściej nie pokaże on dokładnie tego obrazu, który widać przez obiektyw.


Co każdy fotograf amator wiedzieć powinien?

Z ARKADIUSZEM BLACHOWSKIM, kusztoszem Muzeum Fotografii, o tym, na co warto zwracać uwagę podczas robienia wakacyjnych zdjęć, rozmawia Łukasz Jędrzejczak.

Wiele osób wybiera tereny nadmorskie jako miejsce swojego wakacyjnego pobytu. Na co trzeba zwracać uwagę podczas robienia zdjęć na przykład na plaży?

Jeśli bierzemy ze sobą aparat kompaktowy, to przy dużym nasłonecznieniu na plaży może być problem z wyświetlaczem. Dlatego trzeba szukać takiego modelu, który ma celownik optyczny. Należy też zwracać uwagę, żeby aparat nie miał kontaktu z piaskiem lub morską wodą. To bardzo szkodzi sprzętowi, niezależnie od tego, czy jest to kompakt, czy lustrzanka.

Wakacje to nie tylko plaża. Atrakcyjnym miejscem dla fotografów są wnętrza, na przykład zabytkowych kościołów. O czym tam trzeba pamiętać?

W takich miejscach dobrze jest mieć aparat, który robi zdjęcia z wysoką czułością. Wewnątrz zabytków lub muzeów jest często zakaz używania lamp błyskowych. Podwyższanie czułości powoduje, że na zdjęciu zwiększają się szumy, popularnie nazywane „kaszką”. Dobrze jest, gdy przy wysokiej czułości możemy zrobić zdjęcia o jak najlepszej jakości.

Sprzęt fotograficzny to nie tylko sam aparat. Co z filtrami?

Na pewno przyda się nam, gdy będziemy robić zdjęcia krajobrazu. Bardzo popularne są dwa filtry, które dają dobre efekty. Pierwszy to tak zwany filtr polaryzacyjny, drugi to filtr połówkowy. Filtr polaryzacyjny powoduje, że powietrze wydaje się bardziej przezroczyste, przez co niebo wygląda na ciemniejsze, kolory stają się bardziej nasycone i zdjęcie jest bardziej zrównoważone pod względem jasności. Filtr połówkowy służy do ściemnienia jasności, na przykład nieba, o połowę. Filtry są nakładkami, które przykręcamy na obiektyw. Najczęściej stosowane są jako dodatek do lustrzanek.

Podczas wakacji zdarza się nam być na imprezie. Co wtedy?

Na pewno przyda się lampa błyskowa. Warto ustawić ją tak, by na zdjęciach nie powstawał tak zwany efekt czerwonych oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska