POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Uciekają z miasta do gmin

Uciekają z miasta do gmin

Ewelina Piotrowska

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

We Włocławku ubywa mieszkańców. Ze statystyk Wydziału Spraw Obywatelskich UM wynika, że tylko w ciągu ostatniego miesiąca liczba włocławian zmniejszyła się o 60 osób.

We Włocławku ubywa mieszkańców. Ze statystyk Wydziału Spraw Obywatelskich UM wynika, że tylko w ciągu ostatniego miesiąca liczba włocławian zmniejszyła się o 60 osób.


Odwrotnie jest w okolicznych gminach.


W sierpniu br. ogólna liczba mieszkańców Włocławka wynosiła 115 226 osób. Urodzeń w tym czasie było 115, zgonów 72. Wydział spraw obywatelskich odnotował 72 zameldowania stałe spoza obszaru Włocławka. Wymeldowań natomiast aż 161 plus 14 wyjazdów stałych za granicę. Lista mieszkańców miasta zatem skurczyła się w ciągu 30 dni o 60 osób. Jak się okazuje, wielu dotychczasowych mieszkańców, choć nie mieszka we Włocławku, nadal tu pracuje, czy chociażby przyjeżdża na zakupy. Uczą się tu również ich dzieci. Do tej grupy należą osoby przeprowadzające się na tereny gminne i jest ich coraz więcej. Ile? Trudno to ustalić.


- Mieszkańcy nie są zobowiązani wskazać nam kolejnego miejsca zamieszkania, dlatego nie znamy dokładnej liczby osób, które przeprowadzają się do gmin - mówi Włodzimierz Oborski, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich UM. - Wiemy, że grono to jest duże. Wśród najpopularniejszych miejscowości są Fabianki, Szpetal Górny, a także Wieniec-Zdrój.


Potwierdzają to przedstawiciele gmin, którzy nie ukrywają zadowolenia z tego faktu.


- Rzeczywiście, nie mamy tendencji spadkowej wśród liczby mieszkańców, a wręcz przeciwnie, co roku zauważamy wzrost - przyznaje z dumą Dorota Białkowska, sekretarz gminy Fabianki. - Niewątpliwie zachęcający jest atrakcyjny teren, jego położenie, a także ciągle rozwijana infrastruktura.


O wzroście zainteresowania terenami gminnymi świadczy między innymi liczba wydanych pozwoleń na budowę domów oraz budynków zgłoszonych do użytku.


Od 2006 roku w gminie Fabianki zasiedlono ponad 200 nowo wybudowanych domów. W gminie Włocławek natomiast w ciągu niespełna dwóch lat Starostwo Powiatowe wydało 85 pozwoleń na budowę kolejnych domów jednorodzinnych.


- Aktualnie włocławianie, którzy decydują się wyprowadzić z miasta, najczęściej wybierają gminę Włocławek. Prześcignęliśmy już Fabianki - mówi Ewa Braszkiewicz, wójt gminy Włocławek. - Na taką przeprowadzkę decydują się głównie zamożne osoby, jednak dodatkową zachętą może być również fakt, że nasza gmina jako jedyna w okolicy całkowicie zwalnia wszystkich mieszkańców z podatków od budynków mieszkalnych.


W gminie Fabianki natomiast stawka ta wynosi 0,37 zł za metr w skali roku. Dla porównania, we Włocławku jest to 0,53 zł za metr.


4Komentuj: www.nowosci.com.pl


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo