Uczą się samodzielności

Małgorzata Chojnicka
Od dziewięciu lat w Lipnie działa Warsztat Terapii Zajęciowej TPD. Z zajęć i różnorodnej pomocy świadczonej przez placówkę korzysta 30 niepełnosprawnych osób.

Od dziewięciu lat w Lipnie działa Warsztat Terapii Zajęciowej TPD. Z zajęć i różnorodnej pomocy świadczonej przez placówkę korzysta 30 niepełnosprawnych osób.

<!** Image 2 align=none alt="Image 165446" sub="Warsztat Terapii Zajęciowej TPD w Lipnie stara się jak najlepiej przygotować swoich podopiecznych do samodzielnego życia. Na fotografii - zajęcia w pracowni aktywizacji zawodowej / Fot. Małgorzata Chojnicka">- Naszym celem jest systematycznie prowadzona rehabilitacja społeczna i zawodowa, zmierzająca do ogólnego usprawniania, kompensowania braków i osiągnięcia optymalnej sprawności psychofizycznej uczestników, niezbędnej do samodzielnego i aktywnego życia w środowisku - mówi Lidia Nierychlewska, kierowniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej TPD w Lipnie. - Staramy się, żeby nasi podopopieczni stali się osobami w pełni samodzielnymi.

<!** reklama>Zajęcia prowadzone są przez instruktorów w różnego rodzaju pracowniach, m.in., gospodarstwa domowego, rękodzielniczo-krawieckiej, plastycznej, stolarskiej czy aktywizacji zawodowej, zgodnie z indywidualnym programem przygotowanym dla każdego uczestnika.

Niedawno została uruchomiona pracownia komputerowo-poligraficzna, która jest ściśle powiązana z pracownią aktywizacji zawodowej. Oprócz komputerów znalazł się w niej sprzęt poligraficzny. Uczestnicy będą mogli przygotowywać zaproszenia, karty okolicznościowe i plakaty zarówno na własne potrzeby, jak i dla osób z zewnątrz. - Dzięki temu, że udało się nam ją uruchomić, mogliśmy zwiększyć liczbę uczestników o pięć osób - kontynuuje Lidia Nierychlewska. - Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, bo wydłużała się już lista oczekujących na przyjęcie. Teraz mamy w sumie sześć pracowni.

Zajęcia przeznaczone są dla osób niepełnosprawnych, które w orzeczeniu mają wskazane uczestnictwo w warsztacie terapii zajęciowej.

- Najczęściej mamy do czynienia z upośledzeniem umysłowym, ale również z niepełnosprawnością ruchową, epilepsją, a także innymi schorzeniami neurologicznymi - mówi Lidia Nierychlewska. - Często takie dysfunkcje idą w parze. Mamy też jedną osobę niewidomą. Nabór prowadzimy przy współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lipnie.

Zadaniem warsztatu jest przede wszystkim nauka samodzielności, aby uczestnicy potrafili sobie radzić z obowiązkami dnia codziennego. Temu sprzyjają organizowane wyjazdy do kina czy teatru, trening ekonomiczny oraz imprezy integracyjne.

- Nie ma osoby, która by nie zauważyła zmian na lepsze - dodaje Lidia Nierychlewska. - Wielu rodziców zaczęło już posyłać swoje dzieci na zakupy czy do banku, a nawet zgodzili się na wyjazdy z noclegiem. Nasi uczestnicy zaczynają się orientować, jak załatwia się proste sprawy urzędowe. Zmuszamy ich wręcz do samodzielnego odwiedzania różnych instytucji, co przynosi bardzo dobre rezultaty. Czytają prasę lokalną i świetnie radzą sobie z Internetem.

Warto wiedzieć

Osoby zainteresowane uczestnictwem w Warsztacie Terapii Zajęciowej TPD w Lipnie mogą uzyskać bliższe informacje pod numerem telefonu 54 288-36-91.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie