Uczą się samodzielności

Małgorzata Chojnicka
Udostępnij:
Od dziewięciu lat w Lipnie działa Warsztat Terapii Zajęciowej TPD. Z zajęć i różnorodnej pomocy świadczonej przez placówkę korzysta 30 niepełnosprawnych osób.

Od dziewięciu lat w Lipnie działa Warsztat Terapii Zajęciowej TPD. Z zajęć i różnorodnej pomocy świadczonej przez placówkę korzysta 30 niepełnosprawnych osób.

<!** Image 2 align=none alt="Image 165446" sub="Warsztat Terapii Zajęciowej TPD w Lipnie stara się jak najlepiej przygotować swoich podopiecznych do samodzielnego życia. Na fotografii - zajęcia w pracowni aktywizacji zawodowej / Fot. Małgorzata Chojnicka">- Naszym celem jest systematycznie prowadzona rehabilitacja społeczna i zawodowa, zmierzająca do ogólnego usprawniania, kompensowania braków i osiągnięcia optymalnej sprawności psychofizycznej uczestników, niezbędnej do samodzielnego i aktywnego życia w środowisku - mówi Lidia Nierychlewska, kierowniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej TPD w Lipnie. - Staramy się, żeby nasi podopopieczni stali się osobami w pełni samodzielnymi.

<!** reklama>Zajęcia prowadzone są przez instruktorów w różnego rodzaju pracowniach, m.in., gospodarstwa domowego, rękodzielniczo-krawieckiej, plastycznej, stolarskiej czy aktywizacji zawodowej, zgodnie z indywidualnym programem przygotowanym dla każdego uczestnika.

Niedawno została uruchomiona pracownia komputerowo-poligraficzna, która jest ściśle powiązana z pracownią aktywizacji zawodowej. Oprócz komputerów znalazł się w niej sprzęt poligraficzny. Uczestnicy będą mogli przygotowywać zaproszenia, karty okolicznościowe i plakaty zarówno na własne potrzeby, jak i dla osób z zewnątrz. - Dzięki temu, że udało się nam ją uruchomić, mogliśmy zwiększyć liczbę uczestników o pięć osób - kontynuuje Lidia Nierychlewska. - Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, bo wydłużała się już lista oczekujących na przyjęcie. Teraz mamy w sumie sześć pracowni.

Zajęcia przeznaczone są dla osób niepełnosprawnych, które w orzeczeniu mają wskazane uczestnictwo w warsztacie terapii zajęciowej.

- Najczęściej mamy do czynienia z upośledzeniem umysłowym, ale również z niepełnosprawnością ruchową, epilepsją, a także innymi schorzeniami neurologicznymi - mówi Lidia Nierychlewska. - Często takie dysfunkcje idą w parze. Mamy też jedną osobę niewidomą. Nabór prowadzimy przy współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lipnie.

Zadaniem warsztatu jest przede wszystkim nauka samodzielności, aby uczestnicy potrafili sobie radzić z obowiązkami dnia codziennego. Temu sprzyjają organizowane wyjazdy do kina czy teatru, trening ekonomiczny oraz imprezy integracyjne.

- Nie ma osoby, która by nie zauważyła zmian na lepsze - dodaje Lidia Nierychlewska. - Wielu rodziców zaczęło już posyłać swoje dzieci na zakupy czy do banku, a nawet zgodzili się na wyjazdy z noclegiem. Nasi uczestnicy zaczynają się orientować, jak załatwia się proste sprawy urzędowe. Zmuszamy ich wręcz do samodzielnego odwiedzania różnych instytucji, co przynosi bardzo dobre rezultaty. Czytają prasę lokalną i świetnie radzą sobie z Internetem.

Warto wiedzieć

Osoby zainteresowane uczestnictwem w Warsztacie Terapii Zajęciowej TPD w Lipnie mogą uzyskać bliższe informacje pod numerem telefonu 54 288-36-91.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie