Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie wciąż czekają

Aleksandra Grzona
Szkoły wyższe w Grudziądzu nie mogą skończyć naboru. Powód? Wciąż jest więcej indeksów niż chętnych.

Szkoły wyższe w Grudziądzu nie mogą skończyć naboru. Powód? Wciąż jest więcej indeksów niż chętnych.

- Jeszcze w kwietniu zastanawiałam się nad rozpoczęciem studiów w Gdańsku. Ostatecznie wybrałam Grudziądz, głównie ze względów finansowych - mówi Marta Klawińska, maturzystka. - Zdaję sobie jednak sprawę, że zdobycie tytułu na prywatnych uczelniach nie daje dużych możliwości na rynku pracy.

Opinię tę podziela większość absolwentów szkół średnich. - Każdy z nas chciał się stąd wyrwać, bo nie ma tu dla młodych ludzi żadnych perspektyw. Nie rozumiem, po co otwierane są w tym mieście nowe szkoły wyższe, skoro niewiele osób korzysta z ich oferty edukacyjnej - mówi grudziądzanin Karol Mackiewicz, student II roku anglistyki na Uniwersytecie Gdańskim. <!** reklama>

Część przyszłych studentów zdecydowała się jednak odwiedzić dziekanaty grudziądzkich uczelni. - Obecnie przyjęliśmy ponad 50 osób, ale rekrutacja trwa u nas do połowy września. Proponujemy studia zaoczne inżynierskie i licencjackie na takich kierunkach jak mechanika i budowa maszyn oraz politologia. Dużym zainteresowaniem cieszą się nowe specjalności, szczególnie systemy i urządzenia mechatroniczne czy mechatronika samochodowa - mówi Kinga Zychowicz z Grudziądzkiej Szkoły Wyższej.

Politologię zaocznie można również studiować w Wyższej Szkole Demokracji. Jak informują pracownicy dziekanatu, uczelnia prowadzi zapisy do końca września, ale być może termin ten zostanie przedłużony. We wrześniu też okaże się, czy rozpoczną tu naukę przyszli dziennikarze.

Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Grudziądzu Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oferuje natomiast zaoczne studia I stopnia na pedagogice oraz studia II stopnia z wykorzystaniem platformy e-learningowej na kierunkach: pedagogika, politologia, filologia angielska i filologia germańska.

Dla tych, którzy wolą zdobywać wiedzę w systemie dziennym, propozycję ma grudziądzki Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UMK. - Posiadamy 80 wolnych miejsc na studia I stopnia na kierunku zarządzanie i 50 na geografii. Listy rekrutacyjne zamkniemy 13 września - mówi Rafał Moczkodan, sekretarz Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej UMK w Toruniu. - Można się zapisywać na zarządzanie w trybie zaocznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska