Uczniowie wracają do szkół. Terminy, zasady, harmonogram

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Uczniowie najmłodszych klas podstawówek już wrócili do swoich szkół Fot. Grzegorz Dembiński
Rząd zdecydował się na odmrożenie całej oświaty z końcem tego miesiąca. W poniedziałek, 31 maja wszystkie szkoły i placówki w kraju się zapełnią. W tym terminie do nauki stacjonarnej wrócą wszystkie dzieci i cała młodzież. Na lekcje będą chodzić do 26 czerwca, czyli do momentu zakończenia roku szkolnego wyznaczonego przez resort edukacji. Według jakiego porządku uczniowie wrócą do ławek? Przedstawiamy harmonogram powrotu do szkół nakreślony na najbliższe tygodnie.

Zobacz wideo: Nastolatkowie też będą szczepieni przeciwko COVID-19?

Sytuacja epidemiczna w Polsce sukcesywnie się stabilizuje, a co za tym idzie znikają kolejne obostrzenia związane z koronawirusem. Rząd chce, by również oświata wróciła na zwykłe, stacjonarne tory. Z tego powodu zdecydowano się na stopniową rezygnację z nauki zdalnej. Przypomnijmy, że ta w przypadku uczniów starszych klas podstawówek oraz młodzieży ze szkół średnich trwała nieprzerwanie od października 2020 roku.

Małymi krokami wracamy do normalności! Od 4 maja do szkoły wracają wszystkie dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a w kolejnych tygodniach stopniowo starsi uczniowie. Od 31 maja br. szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym – ogłasza na swojej stronie internetowej ministerstwo edukacji.

Harmonogram powrotu do nauki stacjonarnej

  • Od 4 maja uczniowie klas I-III szkół podstawowych na terenie całego kraju wracają do nauki stacjonarnej w szkole. Działalność pozostałych szkół i placówek do 16 maja pozostaje bez zmian (kształcenie na odległość), w tym również w zakresie praktycznej nauki zawodu.
  • Od 17 maja uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół średnich, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (część zajęć zdalnych, część stacjonarnych).
  • Od 31 maja wszyscy uczniowie i słuchacze uczą się już stacjonarnie w szkołach i placówkach.

Uczniowie wracają do szkół. Terminy, zasady, harmonogram

Edukacja w szkołach specjalnych i ośrodkach

  • Od 4 maja uczniowie klas I-III szkół podstawowych specjalnych na terenie całego kraju wracają do stacjonarnej nauki w szkole, w której działa też świetlica szkolna.
  • Od 4 do 30 maja uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, a także szkół zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w szkole. O prowadzeniu zajęć w szkole, tak jak dotychczas, decyduje dyrektor szkoły.
  • Od 4 maja w ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych, tak jak do tej pory, będzie możliwość realizacji zajęć w bezpośrednim kontakcie dziecka lub ucznia z osobą prowadzącą te zajęcia, za zgodą rodziców dzieci i uczniów posiadających odpowiednio orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
  • Od 17 maja ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze będą pracowały w trybie stacjonarnym.
Tak jedna z toruńskich szkół zachęca swoich uczniów do powrotu
Tak jedna z toruńskich szkół zachęca swoich uczniów do powrotu SP nr 24 w Toruniu

Kształcenie zawodowe do 30 maja

Przez cały maj zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu będą odbywały się na dotychczasowych zasadach. Oznacza to, że dyrektorzy szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego mogą zorganizować zajęcia praktyczne w miejscu ich prowadzenia, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo.

Praktyki zawodowe mogą być realizowane stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia. Zachowano jednocześnie możliwość zrealizowania praktyk zawodowych w innych formach wprowadzonych w okresie pandemii.
Zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) mogą być prowadzone stacjonarnie u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, o ile w podmiotach tych nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów lub słuchaczy.
Uczniowie wszystkich klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą realizowali zajęcia praktyczne u pracodawców w pełnym wymiarze godzin.

Kształcenie sportowe do 30 maja

W przypadku klas IV-VIII ze szkół: sportowych, mistrzostwa sportowego, z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego oraz szkół ponadpodstawowych sportowych, szkół ponadpodstawowych mistrzostwa sportowego, oddziałów sportowych w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych zajęcia sportowe realizowane na podstawie programów szkolenia realizuje się w miejscu ich prowadzenia lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, wyłącznie w zakresie, w jakim z programu szkolenia wynika możliwość ich realizacji z wykorzystaniem tych metod i technik.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie