Tylko u nas
nowosci.com.pl

Zobacz koniecznie!

Rozwiń
Ukraińcy dostaną zezwolenia na pracę w Toruniu

Ukraińcy dostaną zezwolenia na pracę w Toruniu

Małgorzata Oberlan

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Pan Witalij z Ukrainy pracował w sierpniu w jednej z podbydgoskich chłodni

Pan Witalij z Ukrainy pracował w sierpniu w jednej z podbydgoskich chłodni ©Dariusz Bloch

Od 14 listopada cudzoziemcy będą mogli dostać zezwolenia na pracę w Toruniu. Z tej opcji mogą skorzystać osoby, które starają się o pracę u pracodawców, którzy mieszkają lub mają siedziby firm w rejonie Torunia.
Pan Witalij z Ukrainy pracował w sierpniu w jednej z podbydgoskich chłodni

Pan Witalij z Ukrainy pracował w sierpniu w jednej z podbydgoskich chłodni ©Dariusz Bloch

„Armagedon”, „Tragedia”, „Kolejki rozsadzają urząd”- takie określenia pojawiły się jesienią w odniesieniu do sytuacji w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Cudzoziemcy koczowali pod jego siedzibą już wieczorem, by rano dostać się przed oblicze urzędnika...

Trzeba rozładować korki- Problem dotyczy całej Polski i siedzib większości urzędów wojewódzkich. W Bydgoszczy kolejki obcokrajowców starających się o zezwolenia na pracę i pobyt w Polsce były i są tym bardziej dotkliwe, że trwa remont 3. piętra budynku. Skończy się za około dwa tygodnie i wtedy obsługa cudzoziemców powinna się poprawić - mówi Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Aby rozładować kolejki i korki, wojewoda postanowił też rozbić obsługę obcokrajowców na trzy jednostki.

- Od 14 listopada cudzoziemcy starający się o pracę u pracodawców, którzy mieszkają lub mają siedziby firm w rejonie Torunia, będą mogli załatwiać zezwolenia także w delegaturze UW w Toruniu, przy ul. Moniuszki 15-21 - zapowiada Adrian Mól.

Dodajmy, że zainteresowanych przyjmować będą urzędnicy w pokoju nr 26. Szczegółowe informacje uzyskać można pod numerem telefonu 56 611 51 44.

Zobacz także: Praca w Toruniu. Kogo poszukują pracodawcy i co oferują?

Podmioty, których siedziba lub miejsce zamieszkania znajduje się na obszarze właściwości Delegatury we Włocławku, będą mogły załatwić sprawę we Włocławku, przy ul. Brzeskiej 8, w pokoju nr 11. Informacje uzyskać można pod nr. 54 231 42 53 lub 54 231 45 17

Ale, uwaga! Zmiana dotyczy tylko spraw o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemców na terytorium Polski. Sprawy związane z legalizacją pobytu cudzoziemców nadal należy załatwiać w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, przy ul. Konarskiego 1-3.

Wojewoda kujawsko-pomorski liczy, że rozłożenie obsługi obcokrajowców (w praktyce głównie Ukraińców) rozładuje urzędowe korki. Niestety, wzmocnień kadrowych na razie nie planuje.

Na półtora etatu- W Toruniu, w naszej delegaturze, obsługą zezwoleń na pracę dla obcokrajowców zajmą się urzędnicy zatrudnieni łącznie na 1,5 etatu. Będziemy monitorować od 14 listopada, jak dają sobie radę z nowymi zadaniami - mówi rzecznik.

W naszym regionie wniosków, przede wszystkim o wydanie zezwoleń na pracę cudzoziemca, stale przybywa (w tym roku wzrost o 1928 w stosunku do okresu styczeń - lipiec 2015 roku).

Transport międzynarodowy, branża budowlana, spawacze, ślusarze, monterzy, przetwórstwo mięsa - to specjalności, w których najczęściej pracują u nas obywatele Ukrainy.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo