Ułamki sekund od szczęścia

Radosław KowalskiZaktualizowano
Pechowo wystartowali polscy kajakarze w pierwszym dniu finałów zawodów olimpijskich w Pekinie. Kobieca czwórka i męska dwójka o setne sekundy przegrały miejsce na podium.

Ogromnego pecha miały kajakarki w finale na K4 na 500 m, które do Pekinu przyjechały z medalowymi aspiracjami. Trzeba jednak pamiętać, że ta czwórka w trakcie sezonu uległa poważnym korektom.

Spóźniony start

Z osady, która na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Duisburgu zdobyła brązowy medal, została tylko Aneta Konieczna. Ale z Beatą Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz), Edytą Dzieniszewską i Dorotą Kuczkowską osiągały dobre wyniki, m.in. wygrały zawody PŚ w Poznaniu.

<!** reklama>W finałowym wyścigu w Pekinie Polki trochę spóźniły start i mimo dobrego finiszu, nie udało im się dogonić osady z Australii. Brązowy medal przegrały zaledwie o 0,047 sekundy.

Także Adam Seroczyński i Mariusz Kujawski (Zawisza Bydgoszcz), podobnie jak ich koleżanki z reprezentacji, zajęli czwartą pozycję w wyścigu K2 na 1000 m, a miejsce na podium przegrali o ułamki sekund z osadą Włoch.

Aktualni wicemistrzowie świata na początku wyścigu płynęli niemal na końcu stawki. Na półmetku dystansu byli już na trzecim miejscu, a potem do końca walczyli o podium z osadą Włoch, przegrywając rywalizację o 0,078 sek.

Poniżej oczekiwań spisała się natomiast męska czwórka: Marek Twardowski, Tomasz Mendelski, Paweł Baumann (Zawisza Bydgoszcz) i Adam Wysocki. Srebrni medaliści ubiegłorocznych mistrzostw świata zajęli bowiem dopiero szóste miejsce.

Z kolei nasi kanadyjkarze Wojciech Tyszyński i Paweł Baraszkiewicz przypłynęli do mety na siódmej pozycji.

Może w sobotę?

Baraszkiewicz swojej szansy na medal będzie szukał jeszcze w sobotę w wyścigu jedynek na 500 m. Oprócz niego, w drugim dniu finałów wystąpią jeszcze trzy polskie osady: Marek Twardowski i Adam Wysocki w K2 na 500 m, Daniel Jędraszko (Posnania Poznań) i Roman Rynkiewicz (AZS AWF Gorzów) w C2 na 500 m oraz dwójka kobieca - Aneta Konieczna i Beata Mikołajczyk w K2 na 500 m.

Piątek na torze regatowym był niezwykle udany dla reprezentacji Niemiec, która w sześciu finałach zdobyła aż cztery medale, w tym dwa złote (kobiety K4 na 500 m i męska dwójka K2 na 1000 m). Również dwa mistrzowskie tytuły przypadły Białorusinom - w rywalizacji C2 i K4 mężczyzn.