Ulepić smoka z gliny, „połknąć” historię miasta w pigułce...

Ulepić smoka z gliny, „połknąć” historię miasta w pigułce [WAKACJE W MUZEUM]

Mirosława Kruczkiewicz

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Uczestnicy letnich zajęć z muzealnego cyklu „Zielone wakacje w muzeum pełnym wrażeń”

Uczestnicy letnich zajęć z muzealnego cyklu „Zielone wakacje w muzeum pełnym wrażeń” ©Archiwum Muzeum Okręgowego

Wakacyjną podróż w przeszłość i w świat sztuki to propozycja Muzeum Okręgowego dla dzieci i młodzieży spędzających lato w Toruniu.
Uczestnicy letnich zajęć z muzealnego cyklu „Zielone wakacje w muzeum pełnym wrażeń”

Uczestnicy letnich zajęć z muzealnego cyklu „Zielone wakacje w muzeum pełnym wrażeń” ©Archiwum Muzeum Okręgowego

W każdy wtorek i czwartek o godz. 11.00 do 25 sierpnia muzealne oddziały - na zmianę - czekają na co najmniej osiem osób, zainteresowanych zajęciami przy wystawach.

W cyklu „Zielone wakacje w muzeum pełnym wrażeń” w najbliższy wtorek 26 lipca na drugim piętrze Ratusza Staromiejskiego przy wystawie poświęconej niezwykłemu antykwariuszowi, który obdarował wiele polskich muzeów, Tadeuszowi Wierzejskiemu, odbędą się zajęcia plastyczne pod hasłem „I ty możesz zostać kolekcjonerem”. Dwa dni później Dom Mikołaja Kopernika zaprasza o tej samej porze na grę edukacyjną poświęconą słynnemu astronomowi.

Od pieniędzy do sztuki


Pierwszy wtorek sierpnia to powrót do galerii na drugim piętrze Ratusza, w sąsiedztwo wystawy „Dürer, Gysbrechts, Willmann. Kolekcja Tadeusza Wierzejskiego w polskich muzeach”. Tym razem zajęcia plastyczne poświęcone będą portretom. W pierwszy sierpniowy czwartek zaś w Domu Mikołaja Kopernik mowa będzie o pieniądzach, a ściślej o finansowych odkryciach Kopernika.

Do końca sierpnia młodzi uczestnicy zajęć z tego cyklu będą jeszcze poznawać dawną toruńską architekturę, stroje i kuchnię, otrzymają „Historię Torunia w pigułce”, znów wyruszą tropem Mikołaja Kopernika dzięki grze edukacyjnej i zabawią się w kolekcjonerów.

Bilet na zajęcia z tego cyklu kosztuje 4 złote. W spotkaniu poświęconym pieniądzom i Kopernikowi jako ekonomiście będzie można wziąć udział za darmo.

Jeszcze głębiej w przeszłość poprowadzi muzealny Dział Archeologii. Do jego siedziby przy ul. Św. Jakuba 20a można wybrać się w każdy wtorek wakacji na „Opowieści o...” i w każdy piątek na zajęcia praktyczne.

Nie święci figurki lepią


We wtorek 26 lipca o godz. 11.00 będzie można posłuchać opowieści o mistrzach żeglugi, wikingach, tajemniczym ludzie, który w średniowieczu dotarł na krańce świata. Tydzień później mowa będzie o najdawniejszym osadnictwie na terenie Torunia - od łowców reniferów po pierwszych rolników. Kolejne spotkania poświęcone będą tajemnicom ulicy Łaziennej, starożytnej astronomii, rzymskim cyfrom i kuchni antycznego Rzymu.

Na zajęcia praktyczne w Dziale Archeologii można pójść już dzisiaj, by posłuchawszy legend o smokach ulepić smocze figurki z gliny. W kolejny piątek glina posłuży uczestnikom warsztatów do lepienia zabawek na wzór prahistorycznych. W sierpniu będzie można samodzielnie wykonać ozdobną sakiewkę, popracować nad projektem mozaiki i ozdobnym inicjałem jak z dawnych ksiąg. Ostatnie sierpniowe warsztaty archeologiczne zainteresują zapewne głównie dziewczęta. Z modeliny będzie można zrobić kopie biżuterii, jaką nosiły elegantki od I do V wieku n.e. „Opowieści o...” i warsztaty archeologiczne będą się rozpoczynały o godz. 11.00.

Piękno zatrzymane


Półkolonijne i kolonijne grupy mogą wziąć udział w spotkaniach przy wystawie „Dürer, Gysbrechts, Willmann. Kolekcja Tadeusza Wierzejskiego w polskich muzeach” do 4 września w terminach uzgodnionych z organizatorami.

Na tych zajęciach złożonych z prelekcji i części praktycznej będzie można zgłębiać między innymi tajniki rozmaitych technik malarskich i nie tylko. „Intarsja - co to takiego?”, „Paleta barw. Krótki kurs malarstwa olejnego”, „Ciche życie przedmiotów” (o martwej naturze), „Piękno zatrzymane. Portrety znanych i nieznanych”, „O grafice słów kilka” - to tytuły tych zajęć.

Warto wiedzieć: Nie tylko w grupie


Cykl pt. „Zielone wakacje w muzeum pełnym wrażeń” (1.7-31.8.2016 r.) przeznaczone są dla uczniów, rodzin, grup zorganizowanych i indywidualnych gości. Cena biletu wynosi 4 zł od osoby. Minimalna liczba uczestników, która gwarantuje przeprowadzenie zajęć, to osiem osób.

„Letnie spotkania z archeologią” odbywają się w Dziale Archeologii, przy ul. Św. Jakuba 20a. Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00. W przypadku wolnych miejsc wstęp bez rezerwacji. Bilety - po 4 zł - można kupić w kasach wszystkich oddziałów Muzeum.

Spotkania dla grup zorganizowanych (i uczestników indywidualnych) przy wystawie czasowej „Dürer, Gysbrechts, Willmann. Kolekcja Tadeusza Wierzejskiego w polskich muzeach” odbywają się do 4 września 2016 w Ratuszu Staromiejskim. Koszt: 50 zł od grupy (do 30 osób). Terminy do uzgodnienia po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej w Dziale Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo