Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Przybyszewskiego - problemy na drodze do mostu tymczasowego

Szymon Spandowski
Działkowcy z ul. Przybyszewskiego usłyszeli w sobotę, że gdy na Wiśle powstanie most tymczasowy, główna brama ogrodu zostanie zamknięta. W Miejskim Zarządzie Dróg wieści te zostały przyjęte ze zdziwieniem, projekt organizacji ruchu przy przeprawie ma dopiero powstać. Nie zmienia to faktu, że projektanci będą musieli rozwiązać sporo problemów.

W piątek toruńscy drogowcy obwieścili, że projekt przeprawy tymczasowej przy ul. Przybyszewskiego opracuje konsorcjum firm: Biuro Inżynierskie Damart ze Szczecina i Pont Projekt Sp.zo.o. z Gdańska. Pomorzanie zaproponowali najniższą cenę i to z nimi drogowcy mają zamiar niebawem podpisać umowę. Projektanci mają przygotować m.in. plan czasowej organizacji ruchu, jaki będzie obowiązywał, gdy przeprawa zostanie oddana do użytku.

ZOBACZ TEŻ:
Most tymczasowy w Toruniu w 1992 roku. Zobacz unikalne zdjęcia

Przy ulicy Przybyszewskiego znajduje się kilka dużych ogrodów działkowych. Za ich bramami jest kilkaset ogródków, którymi opiekuje się kilka tysięcy osób. Działkowcy z ROD "Flisak" na sobotnim zebraniu usłyszeli, że gdy tymczasowy most powstanie, główna brama ogrodu zostanie zamknięta. W Miejskim Zarządzie Dróg wiadomość ta została przyjęte ze zdziwieniem - organizacji ruchu przecież jeszcze nie ma. Takie rozwiązanie wydaje się jednak bardzo prawdopodobne, w sezonie wokół działek panuje spory ruch.

Zresztą nie tylko wokół działek. W ubiegłym roku na tyłach sali wystawowej powstały baseny sezonowe. Główna droga prowadząca na kąpielisko prowadzi przez ulicę Przybyszewskiego. Tędy również zmierzają goście schroniska dla zwierząt. Wielu spaceruje po jezdni, chodnik przy Przybyszewskiego rzeczywiście do wygodnych nie należy. W związku z tym, już teraz dochodzi tu do niebezpiecznych sytuacji. Co się będzie działo, gdy na tej wąskiej i krętej ulicy pojawią się samochody z mostu tymczasowego? Czy ulica zostanie wcześniej zmodernizowana? A jeżeli tak, to jak - kosztem Parku Miejskiego?

Projektanci z Gdańska i Szczecina powinni również zastanowić się nad tym, jak rozwiązać problem wjazdu i przede wszystkim wyjazdu z ul. Przybyszewskiego. W obu przypadkach trzeba przeciąć tory tramwajowe. Ulica Bydgoska jak wiadomo, jest jednokierunkowa i na tym odcinku na ogół zastawiona parkującymi samochodami. Jak w takich warunkach poprowadzić ruch z mostu tymczasowego, aby odbywał się on płynnie i bezpiecznie?

Remont mostu w Toruniu coraz bliżej. Z tej okazji powstała tematyczna strona internetowa Urzędu Miasta, na której pojawiają się najważniejsze informacje dotyczące tej inwestycji. Zobacz, jak zmieni się przeprawa, gdzie pojawią się dodatkowe schody, punkty widokowe, a nawet windy. Pokażemy też, jak wyglądać będzie most tymczasowy oraz w jakiej lokalizacji się pojawi >>>>>>>>> POLECAMY:Most tymczasowy w Toruniu w 1992 roku ZDJĘCIAWypadki i utrudnienia - Kujawsko-Pomorskie;nfPrzypomnijmy:Rozpoczęcie prac planowane jest na drugą połowę 2019 r., a ich zakończenie na grudzień 2020 roku.    w sierpniu  br. planowane jest rozstrzygnięcie przetargu, który wyłoni generalnego wykonawcę prac, te zaś mają się rozpocząć wczesną jesienią, prace obejmą tylko przeprawę – bez planowanych wcześniej ul. Kujawskiej i pl. Armii Krajowej,    remont rozpocznie się od tzw. półek mostu, na których znajdują się ciągi piesze i rowerowe. Zostaną one poszerzone do ok. 4,2 m (obecnie mają ok. 2 m). Pozwoli to na rozdzielenie ruchu pieszego i rowerowego. Prace w pierwszej kolejności obejmą półkę zachodnią, a potem wschodnią, podczas pierwszego etapu robót przeprawa zostanie zwężona do dwóch jezdni (podobne zwężenie do dwóch jezdni będzie w tym samym czasie na al. Jana Pawła II),    wiosną 2020 r. planowany jest montaż mostu tymczasowego – na wysokości ul. Przybyszewskiego (na prawobrzeżu) i Zagrodowej (na lewobrzeżu). Most składany typu DMS-65 będzie dostępny dla aut do 3,5 tony oraz służb ratunkowych. Nie będą mogli korzystać z niego piesi. po jego wybudowaniu prace skupią się na jezdni mostu. Wówczas ruch na moście zostanie ograniczony do komunikacji miejskiej i pojazdów służb ratunkowych. Pozostałe auta będą kierowane na most tymczasowy lub most gen. Elżbiety Zawackiej.***Etapy prac - utrudnienia dla kierowcówPrace zostaną podzielone na dwa etapy:I etap    rozbudowa półek przeprawy (druga połowa 2019)    ruch na jezdni utrzymanyII etap (wiosna 2020)    remont jezdni mostu    postawienie przeprawy tymczasowej dla zminimalizowania utrudnień w ruchuŹródło: remontmostu.mzd.torun.pl

Remont mostu. Jak dokładnie zmieni się przeprawa? Ma być sze...

Czy budowa przeprawy przy Przybyszewskiego w ogóle ma sens?

Remont mostu im. Józefa Piłsudskiego ma być podzielony na dwa etapy. W drugiej połowie tego roku ma się rozpocząć poszerzanie starej przeprawy. Na dobudowanych półkach pojawi się chodnik oraz droga rowerowa. W tym czasie ruch kołowy na moście będzie się odbywał bez przeszkód. W drugim etapie się to zmieni.

- W 2020 roku prace skupią się na jezdni mostu, wówczas ruch na moście zostanie ograniczony do komunikacji miejskiej i pojazdów służb ratunkowych. Pozostałe auta będą kierowane na most tymczasowy lub most gen. Elżbiety Zawackiej. Wiosną 2020 r. planowany jest montaż mostu tymczasowego - mówi rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg, Agnieszka Kobus-Pęńsko. - Most składany typu DMS-65 będzie dostępny dla aut do 3,5 tony oraz służb ratunkowych. Nie będą mogli korzystać z niego piesi. Na nieodpłatne użyczenie konstrukcji składanego mostu wraz z kompletem podpór i z elementami oraz sprzętem montażowym miasto pozyskało zgodę Ministra Energii.

POLECAMY | Dołącz do grup na Facebooku:
Toruń Retro
Toruńskie Wiadomości, Ogłoszenia, Opinie
Wypadki i utrudnienia - Kujawsko-Pomorskie

Na rozwiązanie czeka również problem z drogą dojazdową do basenów oraz dawnych ogródków zakładowych Merinoteksu (ROD "Flisak"). Drogowcy zapowiadali, że od ul. Przybyszewskiego do kąpieliska powstanie ciąg pieszo-rowerowy na tyle wytrzymały, że będą mogły tędy jeździć pojazdy odbierające odpady z niemal 400 ogródków. Droga jest właśnie projektowana. Kiedy Miejski Zarząd Dróg otrzyma dokumentację, ogłosi przetarg na budowę.

Z rozstrzyganiem postępowań bywają jednak spore problemy. Ceny usług rosną i często przerastają sumy przeznaczone na realizację zadania. Kilka ważnych toruńskich inwestycji już się z tego powodu poważnie opóźniło. Oby w tym przypadku nie było podobnie, bo może się zdarzyć, że kiedy główna brama "Flisaka" zostanie zamknięta, droga przy basenach będzie nieprzejezdna.

Z ulicy Przybyszewskiego trudno będzie wyjechać, a drogą do basenów, jeżeli zostanie ona rozjeżdżona przez samochody - przejechać
Z ulicy Przybyszewskiego trudno będzie wyjechać, a drogą do basenów, jeżeli zostanie ona rozjeżdżona przez samochody - przejechać Sławomir Kowalski

Czytaj też:
Zarobki w wojsku 2019
Zarobki w policji 2019
Zarobki nauczycieli. Paski płacowe

Zobacz też: Stop agresji na drodze - odc. 7

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska