Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulice podwyższonego ryzyka wypadkowego. Gdzie w Toruniu trzeba uważać

Artur Olewiński
Artur Olewiński
W tym miejscu, na przejeździe dla rowerów przy ulicy Bema, dwa dni temu doszło do wypadku drogowego, w którym ucierpiał 21-letni rowerzysta
W tym miejscu, na przejeździe dla rowerów przy ulicy Bema, dwa dni temu doszło do wypadku drogowego, w którym ucierpiał 21-letni rowerzysta Jacek Smarz
Szosa Lubicka, Grudziądzka i Szosa Chełmińska to trzy najbardziej niebezpieczne toruńskie drogi - wynika z policyjnych statystyk za ubiegły rok. Na dwóch pierwszych trasach liczba groźnych zdarzeń przekroczyła 200! Jakie wnioski z tych zatrważających danych wyciągają nasi urzędnicy i policjanci?

[break]
W ostatnim czasie w Toruniu dochodzi do wielu groźnych wypadków. Choćby w środę przed południem 21-letni rowerzysta, przejeżdżający przez przejazd rowerowy na ulicy Bema, wpadł pod koła fiata pandy, kierowanego przez 51-letnią kobietę. Potrącony trafił do szpitala. Kilka dni wcześniej na ulicy Grudziądzkiej w wypadku zginął 87-latek. „Nowości” postanowiły więc przyjrzeć się najbardziej niebezpiecznym ulicom w mieście.

Śmiertelne żniwo

Wspomniana ulica Bema - z 38 zdarzeniami w 2015 roku wcale nie należy pod tym względem do najgorszych. Niechlubny czołowe miejsca zajmują Szosa Lubicka i ulica Grudziądzka. Na tej pierwszej w ubiegłym roku doszło do 221 zdarzeń drogowych, w tym dwóch wypadków. Zginęły w nich trzy osoby. Szczególnie tragiczne skutki miał wypadek na wysokości targowiska Manhattan - bmw jechało Szosą Lubicką w stronę centrum miasta, a ford fiesta w kierunku ulicy Przy Skarpie. Po zderzeniu ford został wytrącony z toru jazdy i wjechał na chodnik. Tam potrącił dwóch pieszych. W wyniku tego fatalnego zdarzenia zginął jeden z nich, a także kierowca i pasażerka fiesty.

Po tym tragicznym zajściu urzędnicy przyjrzeli się feralnemu skrzyżowaniu i wyciągnęli wnioski. Poprawiono koordynację znajdujących się tam sygnalizatorów. Niestety, zaledwie trzy miesiące później, w tym samym miejscu, doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku.

Urzędnicy starali się też wyciągnąć wnioski po wypadkach na przejściu dla pieszych przy ulicy Grudziądzkiej - w rejonie skrzyżowania z ulicą Jeśmanowicza. Jak pisaliśmy niedawno w „Nowościach”, zainstalowane tam aktywne oznakowanie nie uchroniło jednak 87-latka przed śmiercią pod kołami samochodu.

Sprawę badać ma specjalna komisja, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego.

Fatalna statystyka

Za wprowadzeniem w tym miejscu wyjątkowych rozwiązań przemawia dodatkowo fatalna statystyka. W 2015 roku na Grudziądzkiej doszło do 204 zdarzeń! Kolejne miejsca w tym czarnym zestawieniu zajmuje Szosa Chełmińska - 116 zdarzeń i ulica Kościuszki - 105. Dalej są ulice Broniewskiego, Polna i Olsztyńska. Jak tego rodzaju statystyki wykorzystuje policja?

Jakie wnioski?

- Tam, gdzie odnotowujemy zwiększoną liczbę zdarzeń, kierujemy więcej policjantów - odpowiada Wojciech Chrostowski z toruńskiej komendy. - Uczestnicząc w posiedzeniach komisji bezpieczeństwa, bierzemy też udział w konsultacjach dotyczących rozwiązań mających poprawiać bezpieczeństwo. Proponujemy także zmiany inżynieryjne.

Czasami konieczna jest przebudowa danego miejsca, innym razem całego układu drogowego. - Sylwia Derengowska, UMT

Tymczasem Urząd Miasta zapewnia, że na podstawie informacji z policji wprowadzane są zmiany w infrastrukturze drogowej. - Zakres podejmowanych działań jest różny - mówi Sylwia Derengowska z UM. - Czasami konieczna jest przebudowa danego miejsca, innym razem całego układu drogowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska