MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UMK w Toruniu. Powrót rektora i obchody trzech jubileuszy

Marek Nienartowicz
Konferencja prasowa władz rektorskich UMK w kadencji 2024-2028, od lewej: prorektor ds. kadrowych i polityki finansowej dr hab. Radosław Sojak, prof. UMK; prorektorka ds. studenckich i kształcenia dr hab. Monika Wałachowska, prof. UMK; rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn; prorektor ds. nauki – pierwszy zastępca rektora dr hab. Adam Kola, prof. UMK; prorektorka ds. promocji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK; prorektor ds. Collegium Medicum prof. dr hab. Dariusz Grzanka.
Konferencja prasowa władz rektorskich UMK w kadencji 2024-2028, od lewej: prorektor ds. kadrowych i polityki finansowej dr hab. Radosław Sojak, prof. UMK; prorektorka ds. studenckich i kształcenia dr hab. Monika Wałachowska, prof. UMK; rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn; prorektor ds. nauki – pierwszy zastępca rektora dr hab. Adam Kola, prof. UMK; prorektorka ds. promocji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK; prorektor ds. Collegium Medicum prof. dr hab. Dariusz Grzanka. Grzegorz Olkowski
Od początku września Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu rządzi nowa ekipa rektorska z rektorem, prof. Andrzejem Tretynem na czele. Przygotowuje ona uczelnię do obchodów kilku jubileuszy.

Przypomnijmy, że nowe władze UMK, kadencji 2024-2028, tworzą:

  • rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn;
  • prorektor ds. nauki – pierwszy zastępca rektora dr hab. Adam Kola, prof. UMK;
  • prorektorka ds. kontaktów międzynarodowych dr hab. Magdalena Barwiołek, prof. UMK;
  • prorektor ds. Collegium Medicum prof. dr hab. Dariusz Grzanka;
  • prorektorka ds. promocji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK;
  • prorektor ds. kadrowych i polityki finansowej dr hab. Radosław Sojak, prof. UMK;
  • prorektorka ds. studenckich i kształcenia dr hab. Monika Wałachowska, prof. UMK.

UMK w Toruniu: uczelnia ma logo na obchody trzech jubileuszy

Ta ekipa zarządza UMK od początku września. Prof. Andrzej Tretyn był już rektorem toruńskiej uczelni w kadencjach 2012-2016 i 2016-2020.

- Podjąłem decyzję o kolejnym kandydowaniu na rektora będąc w wieku prawie emerytalnym, ale czuję się bardzo dobrze. Czułem się odpowiedzialny za nasz uniwersytet. Jeśli chodzi o prorektorów, to postawiłem na młodość, ale też na doświadczenie - stwierdził prof. Andrzej Tretyn podczas czwartkowej (19 września), pierwszej w nowej kadencji konferencji prasowej władz rektorskich.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Nowością we władzach UMK jest to, że wśród rektorów jest osoba odpowiedzialna za promocję UMK.

- To pracowniczka Wydziału Sztuk Pięknych, która ma wizję polityki promocyjnej uczelni i wie, jak ją prowadzić - tak rektor UMK przedstawił prof. Joannę Kucharzewską.

Na rok akademicki 2024/2025 planowane są na UMK obchody trzech jubileuszy. To przypadające w roku 2024 40-lecie utworzenia Akademii Medycznej w Bydgoszczy oraz 20-lecie jej połączenia z UMK i przekształcenia w Collegium Medicum UMK. Z kolei w 2025 roku obchodzone będzie 80-lecie toruńskiej uczelni. 24 sierpnia 1945 roku ukazał się dekret Rady Ministrów o utworzeniu UMK.

- Te jubileusze będą obchodzone pod roboczym na razie hasłem "20-40-80" - mówiła prof. Joanna Kucharzewska. - Tej rangi wydarzenia wymagają stworzenia dla nich znaku wizualnego. Założyliśmy, że powinny z nim być identyfikowane wszystkie trzy rocznice. Na ogłoszony przez uczelnię konkurs na jego projekt, wpłynęło 11 propozycji.

Wybrano projekt Dobosz Studio. W dużym uproszczeniu pisząc - przedstawia trzy niebieskie kropki, ułożone od najmniejszej do największej. W ten sposób logo odnosi się do rezonansu galaktycznego, czyli nawiązuje do astronomicznych tradycji UMK.

- Wybraliśmy prosty znak, oddający proporcję 80-40-20 - wyjaśniła prof. Joanna Kucharzewska.

Polecamy

Trzy rocznice UMK: będą murale i dwutomowe wydawnictwo

Z okazji jubileuszy mają też powstać murale - w Bydgoszczy na szczycie budynku Collegium Medicum przy ulicy Karłowicza, a w Toruniu na szczycie jednego z wieżowców przy ulicy Gagarina. Namaluje je znany toruński artysta Andrzej Poprostu.

Obchody jubileuszy dotyczących Collegium Medicum zaplanowano na 25 listopada w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wówczas po raz pierwszy zostanie wręczona statuetka Laurus Esculapi. Wyróżnienie będzie przyznawane osobom szczególnie zasłużonym dla Collegium Medicum. Statuetkę zaprojektowała prof. Alicja Majewska z Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Z okazji trzech jubileuszy powstanie też specjalne wydawnictwo. W jednym tomie zostaną przedstawione dzieje Collegium Medicum, w drugim - UMK. Obchody 80-lecia na razie są na wstępnym etapie przygotowań. Wiadomo, ze z tej okazji Senat UMK - tak jak przy okazji 70-lecia - spotka się na posiedzeniu na Rynku Staromiejskim. Data tego wydarzenia nie jest jeszcze ustalona.

Rok akademicki 2024/2025 zostanie zainaugurowany 1 października. Prof. Andrzej Tretyn przejmie wówczas insygnia rektorskie. 19 lutego przyszłego roku, w rocznicę urodzin patrona uczelni, Mikołaja Kopernika, obchodzone będzie Święto Uniwersytetu. Tego dnia w "Od Nowie" zostanie otwarta wystawa prac pochodzącego z Torunia malarza Jacka Yerki.

- Chcemy zacieśnić kontakty między toruńską a bydgoską częścią UMK. Kompetencje prorektora prof. Dariusza Grzanki przenikają się z kompetencjami pozostałych prorektorów. To gwarancja ich bliższej współpracy. W efekcie prorektorzy bardzo często pojawiają się w Collegium Medicum - mówił prof. Adam Kola.

UMK inwestuje w Bydgoszczy: co z inwestycjami w Toruniu?

W Collegium-Medicum w Bydgoszczy koncentrują się plany inwestycyjne UMK. Niedawno w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w Bydgoszczy otwarta została nowoczesna porodówka, kończy się budowa hali sportowej. Kolejne przedsięwzięcia związane są z uruchomieniem od roku akademickiego 2024/2025 nowego kierunku na Collegium Medicum - stomatologii.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

A co z inwestycjami w toruńskiej części UMK?

- Na UMK w Toruniu mieliśmy dwie wielkie fale inwestycji. Pierwsza skończyła się w 1973 roku, druga - w ubiegłym roku, wraz z oddaniem do użytku Centrum Nauk Technicznych. Teraz ta fala musi ulec spłaszczeniu. Planujemy drobne inwestycje. Ich realizacja będzie oczywiście zależeć od funduszy, które chcemy pozyskać - zapowiedział prof. Andrzej Tretyn.

Rektor ujawnił, że rozpoczęły się rozmowy z prezydentem Torunia Pawłem Gulewskim dotyczące przejęcia przez miasto jednej z uniwersyteckich nieruchomości. Z kolei samorząd województwa kujawsko-pomorskiego ma przejąć należący do UMK dawny folwark w podtoruńskich Piwnicach. Tu ma powstać muzeum rolnictwa.

Sprawdź szczegóły wyłączeń prądu w województwie kujawsko-pomorskim. Szczegóły na kolejnych stronach. >>>>>

Pilne! Toruń, Brodnica, Grudziądz - W tych miastach brak prą...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kadra Probierza przed Portugalią - meldunek ze Stadionu Narodowego

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska