Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa na czas nieokreślony w 2020 r. Prawa i obowiązki pracownika. Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
W dobie rynku pracownika szefowie coraz częściej proponują umowę na czas nieokreślony.
W dobie rynku pracownika szefowie coraz częściej proponują umowę na czas nieokreślony. 123RF
Umowa o pracę na czas nieokreślony to najbardziej pożądana forma świadczenia pracy, zwłaszcza gdy na rynku zatrudnienia szaleje bezrobocie. Taka umowa daje bowiem pracownikowi największe bezpieczeństwo. Jednak i umowę na czas nieokreślony można wypowiedzieć - może to zrobić zarówno pracodawca jak i zatrudniony.

Jeszcze parę lat temu rynek pracy toczony był przez patologię polegającą na proponowaniu pracownikom umów na czas określony, po wygaśnięciu których ci ponownie otrzymywali do podpisania umowę na czas określony. Pracodawca zabezpieczał się w ten sposób przed nabyciem przez pracowników praw, które dawały im umowy o pracę na czas nieokreślony.

Kiedy pracownik otrzyma umowę na czas nieokreślony

Obecnie umowa o pracę na czas określony może być proponowana pracownikowi jedynie trzykrotnie. Łączna długość umów na czas określony u jednego pracodawcy nie może być dłuższa niż 33 miesiące. Jeśli umowy przekroczą ten okres albo będzie ich więcej niż trzy - zostaną uznane za umowy o pracę na czas nieokreślony.Wielu pracodawców podpisuje jedynie umowę na okres próbny. Jeśli w tym czasie pracownik się sprawdzi nie jest mu oferowana kolejna umowa na czas określony tylko od razu pada propozycja umowy na czas nieokreślony. Rynek pracownika wymusza na przedsiębiorstwach takie podejście, by być konkurencyjnym pracodawcą w oczach potencjalnych kandydatów i by skutecznie rywalizować o ich zainteresowanie.

Zalety umowy na czas nieokreślony

Podstawowa zaletą umowy na czas nieokreślony w oczach pracownika jest długi okres jej wypowiedzenia. W tym czasie pracownik nadal świadczy pracę, choć jeśli pracodawca pójdzie mu na rękę, strony mogą umówić się, że wypowiedzenie biegnie bez obowiązku jej świadczenia. W takiej sytuacji pracownik zyskuje gwarancję otrzymania wynagrodzenia za ten okres, a jednocześnie ma czas na poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia.

Wyciszone gabinety, kawiarnie, kanapy, bieżnie, pokoje gier czy nawet strefy do medytacji. To tylko niektóre z elementów wyróżniających najlepiej zaaranżowane biura w Polsce. W erze rynku pracownika coraz więcej firm inwestuje w przestrzeń biurową. Firma CBRE zorganizowała konkurs OFFICE SUPERSTAR 2019, w którym przyznano nagrody w 15 kategoriach. Zobaczcie biura, w których aż chce się pracować!

Biura, w których aż chce się pracować. Zobacz najlepsze miej...

Bezpieczeństwo zatrudnienia jakie daje umowa o pracę na czas nieokreślony wiąże się z wieloma innymi korzyściami. Na przykład wtedy, gdy ktoś zamierza wziąć kredyt hipoteczny na kupno mieszkania czy domu. Banki wyliczając ryzyko kredytowe i zdolność kredytową najlepiej oceniają osoby, które posiadają oprócz wysokich zarobków stabilną pracę z bezterminową umową o pracę.

Wady umowy na czas nieokreślony

Umowa na czas nieokreślony chroni nie tylko prawa pracownika, ale również interes pracodawcy. Ma to znaczenie wtedy, gdy stroną inicjującą odejście z firmy jest pracownik. Najczęstszym powodem rezygnacji z dotychczasowego miejsca zatrudnienia jest znalezienie innej, lepiej płatnej, bardziej ambitnej, stawiającej nowe wyzwania - po prostu lepszej pracy. W takiej sytuacji pracodawca również może skorzystać z zapisu o trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia (dla pracowników zatrudnionych powyżej trzech lat) i sprzeciwić się wcześniejszemu odejściu. Szef może tak zrobić obawiając się, że proces rekrutacji nowego pracownika na zwalniane stanowisko nie przyniesie szybko rozstrzygnięcia. Może też po prostu utrudniać odejście pracownikowi gdy wie, że ten przechodzi do firmy, która stanowi dla niego bezpośrednią konkurencję (a nie podpisał z pracownikiem umowy lojalnościowej, która go przed odejściem do konkurencji zabezpiecza).

Umowa na czas nieokreślony - prawa pracownika

Pracownik posiadający „w kieszeni” umowę na czas nieokreślony jest bardziej zaangażowany w pracę, a jego lojalność wobec pracodawcy jest większa niż pracownika tymczasowego. To prawidła znane od dawna. Ważnym prawem, który nabywa pracownik jest prawo do urlopu. Osoby, których łączny staż pracy (warto mieć świadomość, że do stażu wlicza się między innymi czas studiów) przysługuje 26 dni urlopu co roku. Jeśli ogólny czas zatrudnienia jest krótszy, urlop będzie miał wymiar 20 dni. Wraz z podpisaniem umowy o pracę pracownik zyskuje prawo do świadczeń wypłacanych w sytuacjach losowych takich jak np. choroba zawodowa czy wypadek w drodze do pracy).

Warto przeczytać:

Umowa na czas nieokreślony – obowiązki pracownika

Pracownik zatrudniony w ramach umowy na czas nieokreślony ma obowiązek sumiennego realizowania obowiązków, które zostały wpisane w umowę. To jednak nie wszystko – zobowiązują go do konkretnych zachowań zasady wpisane do regulaminu pracy. Do podstawowych obowiązków pracowniczych zalicza się również przestrzeganie czasu pracy, dbanie o szeroko pojęte dobro firmy, jak również zgłaszanie i usprawiedliwianie ewentualnych nieobecności. Taką lojalność i sumienność w wykonywaniu obowiązków, a także dbałość o przestrzeganie zasad BHP pracownik powinien zachować również w sytuacji, gdy umowa na czas nieokreślony została już wypowiedziana.

Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony

Kodeks pracy w art. 36 jasno określa ile wynosi okres wypowiedzenia umowy na czas określony. Okres ten jest uzależniony od długości zatrudnienia u danego pracodawcy. Okres wypowiedzenia wynosi odpowiednio:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony

Kodeks pracy umowę na czas nieokreślony traktuje w sposób szczególny - oznacza to, że nie tak łatwo ją wypowiedzieć. Wszystko przez to, że wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony, w przeciwieństwie do innych rodzajów umów o pracę wymaga starannego uzasadnienia. W takim uzasadnieniu powinny znaleźć się ewentualne zastrzeżenia do jakości pracy wykonywanej przez osobę zwalnianą.

Warto przeczytać:

Z zarzutami stawianymi przez pracodawcę w wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony można się nie zgodzić. To pracodawca, gdy sprawa trafiłaby do sądu pracy, musiałby udowodnić, że pracownik przez swoje zaniedbania dał powód do zwolnienia go. Jeśli jednak pracownik wykonywał swoje obowiązki bez zarzutu, a sąd pracy przyzna mu rację, będzie mógł starać się nie tylko o wypłatę odszkodowania za bezprawne zwolnienie z pracy, ale również o przywrócenie na zajmowane wcześniej stanowisko, a wtedy otrzyma wynagrodzenie także za czas w którym pozostawał bez pracy, ale za okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

Do jakiego kraju planujesz wyjechać do pracy za granicę?  Takie pytanie zadał Polakom planującym emigrację Instytut Badawczy Randstad. Większość ankietowanych jako kierunek wyjazdu za granicę wskazało państwa Unii Europejskiej. Jednak wśród odpowiedzi pojawiło się kilka egzotycznych krajów.

Najpopularniejsze kierunki emigracji. Do tych krajów najwięc...

Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony?

Co do zasady, wypowiedzenie nie odbiega od innych tego rodzaju dokumentów. Trzeba zawrzeć w nim:

  • datę,
  • miejscowość,
  • imię i nazwisko pracownika,
  • nazwę firmy,
  • wyraźne oświadczenie o chęci wypowiedzenia umowy (wraz z datą jej zawarcia).

W wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony musi się znaleźć informacja o tym, czy pracownik życzy sobie zachować okres wypowiedzenia czy też proponuje rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony w trybie natychmiastowym.

Jeśli to pracodawca wręcza wypowiedzenie powinien podać powody zwolnienia. Te mogą leżeć po stronie pracownika (np. słabe wyniki osiągane na stanowisku) lub po stronie pracodawcy (np. redukcja zatrudnienia czy zmiana profilu działalności przedsiębiorstwa. Szef, wręczając wypowiedzenie powinien też określić datę kiedy upływa okres wypowiedzenia. Solidny pracodawca od razu poinformuje pracownika o przysługującej mu możliwości odwołania się od wypowiedzenia do sądu pracy. Bez względu na to, która ze stron umowy o pracę wychodzi z inicjatywą jej rozwiązania, na dokumencie muszą znaleźć się podpisy pracodawcy i pracownika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska