Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa o pracę 2023. Ważne zmiany w przepisach od nowego roku. Co będzie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Wraz z nowym rokiem w życie wejdą nowe przepisy dotyczące umowy o pracę. Przede wszystkim będą one dotyczyć zawierania umowy na okres próbny. Jakie zasady będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku? Na jaki czas będzie można zawierać tego typu umowę? SPRAWDŹCIE! >>>>>
Wraz z nowym rokiem w życie wejdą nowe przepisy dotyczące umowy o pracę. Przede wszystkim będą one dotyczyć zawierania umowy na okres próbny. Jakie zasady będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku? Na jaki czas będzie można zawierać tego typu umowę? SPRAWDŹCIE! >>>>>Pixabay
Wraz z nowym rokiem w życie wejdą nowe przepisy dotyczące umowy o pracę. Przede wszystkim będą one dotyczyć zawierania umowy na okres próbny. Jakie zasady będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku? Na jaki czas będzie można zawierać tego typu umowę? Sprawdź!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Czego dotyczy nowelizacja Kodeksu Pracy?

Początkowo zmiany w przepisach miały być wprowadzone jeszcze w sierpniu 2022 roku. Ostatecznie z powodów legislacyjnych zdecydowano na przesunięcie terminu do nowego roku. Nowe przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku, będą dotyczyć tego, na jaki czas będzie mogła być zawarta umowa o pracę na okres próbny.

Cel zawarcia umowy na okres próbny

Co do zasady umowa o pracę na okres próbny ma na celu zweryfikowanie, czy dany pracownik nadaje się na wskazane stanowisko. Po tym czasie, jeśli się sprawdzi, jest on zatrudniany na kolejną umowę o pracę. I właśnie tego dotyczą wprowadzane zmiany.

Polecamy

Umowa o pracę na czas określony a okres próbny

Od 1 stycznia 2023 roku czas trwania umowy o pracę na okres próbny będzie zależał od tego, na jaki czas pracodawca planuje zatrudnić testowanego pracownika po tym, jaki minie okres próbny. Jakie przepisy będą teraz obowiązywać? Pracodawca może zdecydować się na okres próbny trwający:

  • 1 miesiąc - jeśli później chciałby zatrudnić pracownika na okres krótszy niż 6 miesięcy.
  • 2 miesiące - jeśli planowane zawarcie umowy o pracę będzie trwało więcej niż 6 miesięcy, ale dotyczyć będzie okresu krótszego niż 12 miesięcy.
  • 3 miesiące - jeśli planowana potem umowa o pracę na czas określony będzie wynosić do najmniej 12 miesięcy.

Czy będzie można przedłużyć okres próbny?

W uzasadnionych przypadkach pracodawca będzie mógł zdecydować się na przedłużenie umowy o pracę na okres próbny o jeden miesiąc. Dotyczy to jednak tych, które trwają 1 lub 2 miesiące, ponieważ maksymalny czas trwania okresu próbnego może wynosić 3 miesiące.

Okres próbny a urlop

Okres próbny pracodawca może wydłużyć o czas urlopu, ale nie tylko. Mogą być tu uwzględnione nieobecności pracownika (w tym czas zwolnienia lekarskiego).

Co z ponownym zawarciem umowy o pracę na okres próbny?

Po zakończeniu czasu trwania umowy o pracę na okres próbny pracodawca może ponowić taką umową z tym samym pracownikiem. Jest to możliwe jednak wtedy, gdy pracownik zostanie zatrudniony do innego rodzaju pracy. Nie jest to jednak możliwe, jeśli nowa umowa miałaby dotyczyć tego samego stanowiska - inaczej mówiąc: jeśli charakter pracy nie ulegnie zmianie. Wtedy też pracodawca może jedynie podpisać umowę o pracę na czas określony lub też nieokreślony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska