Uniwersjada 2017. Znów polski dzień w Tajpej [PODSUMOWANIE]

pah
Paweł Hochstim
Piątek był polskim dniem na uniwersjadzie w Tajpej, bo polscy sportowcy zdobyli aż pięć medali w tym dwa złote. Czterokrotnie stawali na podium lekkoatleci, a raz reprezentant taekwondo. A do tego polska ekipa mogła świętować pięćsetny medal w historii startów biało-czerwonych na uniwersjadach.

Worek z medalami w sesji wieczornej na Taipei Stadium otworzyła Joanna Linkiewicz (AZS AWF Wrocław, AWF Wrocław). Polka zdobyła srebro w biegu na 400 m przez płotki. To 500. medal w historii startów Polaków na Uniwersjadach! Tuż za podium w finale uplasowała się Aleksandra Gaworska (AZS AWF Kraków, AWF Kraków). Mistrzynią Uniwersjady na dystansie jednego okrążenia została Małgorzata Hołub (KS Bałtyk Koszalin, Politechnika Koszalińska). Jako szósta na metę przybiegła Iga Baumgart (BKS Bydgoszcz, UKW Bydgoszcz). Brązowy medal na 400 m zdobył Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław, AWF Wrocław). Czwarty był Kajetan Duszyński (AZS Łódź, Politechnika Łódzka). Konkurs rzutu oszczepem z niwy rekordem życiowym wygrała Marcelina Witek (KS Polanik Piotrków Trybunalski, AWFiS Gdańsk). Czwarte miejsce w finale 1500 m zajął Grzegorz Kalinowski (MKL Toruń, UMK Toruń). Dwunasty był Mateusz Borkowski (RKS Łódź, WSS Łódź). Jako szósta na metę w finale 800 m przybiegła Paulina Mikiewicz-Łapińska (KS Podlasie Białystok, WSWFiT Białystok). Dziesiąty w finale skoku wzwyż był Norbert Kobielski (MKS Inowrocław, UKW Bydgoszcz). W eliminacjach skoku o tyczce mężczyzn niespodziewanie przepadli Robert Sobera (AZS AWF Wrocław, AWF Wrocław) i Mateusz Jerzy (AZS AWF Warszawa, SGH Warszawa). Swoją serię eliminacyjną na 100 m przez płotki wygrała Karolina Kołeczek (MUKS Wisła Junior Sandomierz, AWF Kraków) i pewnie awansowała do półfinału. Do półfinału 200 m przepustkę wywalczyły Małgorzata Kołdej (AZS UMCS Lublin, UMCS Lublin) i Agata Forkasiewicz (AZS AWF Wrocław, UM Wrocław). W półfinałach nie udało im się uzyskać awansu do najlepszej ósemki. Do kolejnej rundy na tym dystansie wśród mężczyzn awansował Artur Zaczek (AZS Poznań,WSHiU Poznań). Pewny awans do finału 400 m przez płotki wywalczył Patryk Dobek (SKLA Sopot, Uniwersytet Szczeciński).

Trwa dobra passa Polaków w taekwondo. Po pierwszym historycznym medalu Aleksandry Kowalczuk dziś brąz w kategorii do 87 kg zdobył Bartosz Kołecki (AZS Poznań, UAM Poznań). W kategorii do 63 kg do 1/4 finału dotarł jego klubowy kolega Jarosław Mecmajer (AWF Poznań). Także w ćwierćfinale w kategorii do 73 kg wystąpiła Aleksandra Krzemieniecka (AZS AWF Warszawa, AWF Warszawa), która musiała uznać wyższość rywalki. W 1/8 finału w kategorii do 53 kg odpadła Hanna Okoniewska (AZS Poznań, AWF Poznań).

W finale synchronicznych skoków do wody z trampoliny 3-metrowej Kacper Lesiak i Andrzej Rzeszutek (obaj ZKS Stal Rzeszów, Politechnika Rzeszowska) zajęli siódme miejsce.

W turnieju golfistów po dwóch rundach najwyżej sklasyfikowany jest Jan Szmidt (Toya Golf&Country Club, WSB Wrocław), który zajmuje 25. pozycję. Wśród kobiet najlepiej do tej pory spisuje się Amanda Majsterek (A&A Golf Club, WSIiU Łódź) – 48. miejsce.

Polskie koszykarki przegrały spotkanie z Argentyną 66:70 w walce o miejsca 9-16 i pozostała im rywalizacja o miejsca 13-16 w turnieju.

W piątek w Tajpej zakończyły się zmagania w szermierce. Polacy mieli szansę na kolejny medal. W turnieju drużynowym szablistki przegrały jednak w meczu o brązowy medal z Francuzkami 44:45 i uplasowały się tuż za podium. Floreciści ulegli reprezentantom Hong Kongu w 1/8 finału.

W pływaniu zaledwie 0,04 s do medalu na 100 m stylem motylkowym zabrakło Konradowi Czerniakowi (AZS UMCS Lublin, UMCS Lublin). Polak będzie miał jeszcze jedną szansę walki o medal indywidualny w Tajpej, gdyż wywalczył przepustkę do finału 50 m stylem dowolnym. W drugim polskim finale dzisiejszego dnia piąte miejsce na 50 m stylem grzbietowym zajęła Alicja Tchórzz (MKS Juvenia Wrocław, UE Wrocław). Sztafeta 4x200 m stylem dowolnym ukończyła rywalizację na piątej pozycji. Awans do finału na 50 m stylem klasycznym wywalczyła Dominika Sztandera (MKS Juvenia Wrocław, AWF Wrocław. Ósme miejsce w półfinałach, premiowane awansem do finału na 200 m stylem motylkowym zajęła Klaudia Naziębło (MKS Juvenia Wrocław, Virginia University). Trzynasta na 50 m stylem dowolnym była Anna Dowgiert (KS Warta Poznań, WSPiA Poznań).

W tenisie ziemnym mikst Justyna Jegiołka (UKS Smecz Leśnica, WSZiA Opole) i Kamil Gajewski (Sopot Tenis Klub, Uczelnia Łazarskiego) wygrał z parą argentyńską 6:0, 6:2 i awansowali do kolejnej rundy.

W podnoszeniu ciężarów w kategorii powyżej 105 kg na piątej pozycji uplasował się Przemysław Budek (UKS Impuls Warszawa, WSKFiT Pruszków).

Badmintoniści przegrali z Indonezyjczykami mecz o dziewiąte miejsce 0:3 w turnieju drużyn mieszanych i ostatecznie zostali sklasyfikowani na dziesiątej pozycji.

W tenisie stołowym w turniejach indywidualnych Polacy dobrze radzili sobie w meczach grupowych. Roksana Załomska (AZS AJD Częstochowa, AJD Częstochowa), Piotr Chodorski (LKS Odra Głoska Księgienice, PWSZ Leszno) i Patryk Zatówka (AZS AWFiS Gdańsk, AWFiS Gdańsk) wygrali swoje spotkania. Michał Bańkosz (LKS Odra Mertaco Miękinia, UE Wrocław) poniósł jedną porażkę i odniósł jednozwycięstwo. W sobotę ciąg dalszy rozrywek w grupach.

Materiał oryginalny: Uniwersjada 2017. Znów polski dzień w Tajpej [PODSUMOWANIE] - Dziennik Łódzki