Aktualizacja:
Profesor Andrzej Tomczak przyjmuje z rąk rektora UMK prof. Andrzeja Tretyna wyróżnienie UMK Convallaria Copernicana. Na zdjęciu z prawej prof. James G. Fujimoto ©Grzegorz Olkowski
Profesor Andrzej Tomczak przyjmuje z rąk rektora UMK prof. Andrzeja Tretyna wyróżnienie UMK Convallaria Copernicana. Na zdjęciu z prawej prof. James G. Fujimoto ©Grzegorz Olkowski
[break]
Ze Stanów Zjednoczonych do Torunia specjalnie na tę okazję przybył gość honorowy, James G. Fujimoto, profesor Massachusetts Institute of Technology, twórca metody OCT, obrazowania biomedycznego m.in. struktur oka, wykorzystywanej dzisiaj w gabinetach lekarskich na całym świecie. Udoskonalił ją w swoim tomografie optycznym toruński fizyk, Maciej Wojtkowski.
- Także współcześnie, dla poszerzania granic wiedzy potrzebne jest współdziałanie pomiędzy różnymi dziedzinami - mówił, odwołując się do przykładu prof. Wojtkowskiego, który w swoich badaniach nie ograniczał się do jednej dziedziny - fizyki, ale współpracował z medykami, a potem z biznesem.
Początki uniwersytetu wspominał wybitny historyk i archiwista, związany z UMK od 1946 roku, prof. Andrzej Tomczak, uhonorowany wyróżnieniem UMK - Convallaria Copernicana.
- Będę mówił o moim uniwersytecie - z czułością wspominał pierwsze lata na UMK. - Wydziały były cztery, rektorat w obecnym Collegium Maius, tok studiów był przedwojenny, byłem na historii, ale studiowałem, co chciałem - żartobliwie wspominał też tworzącą się kadrę UMK. - Lwowianie trzymali się z dala od wilnian, byli też lepiej od nich ubrani - sala odpowiadała profesorowi oklaskami. O swoim mistrzu, pierwszym rektorze, historyku prof. Ludwiku Kolankowskim, tak mówił: - Podobno by twardy, władczy i niedostępny, ale z tym ostatnim bym się nie zgodził - opowiadał, jak rektor zaprosił na obiad grupę studentów spotkanych w pociągu, w drodze na zjazd historyków.
Rozpoczęte jubileuszowe obchody na UMK potrwają aż do października.