Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upamiętnianie po toruńsku

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Epitafium dla zmarłych w katastrofie w Smoleńsku, pomnik ku czci żołnierzy wyklętych - zamiast tablicy Nowickiego w alei Solidarności. Są propozycje, by pamięć w Toruniu zmieniła swoje oblicze.

<!** Image 3 align=none alt="Image 206887" sub="Czy w miejscu, gdzie do tej pory spotykała się toruńska lewica (na zdjęciu obchody 1 Maja w 2007 roku), teraz będzie spotykać się prawica? Jeśli radni się zgodzą, tak się stanie [Fot.: Jacek Smarz]">Epitafium dla zmarłych w katastrofie w Smoleńsku, pomnik ku czci żołnierzy wyklętych - zamiast tablicy Nowickiego w alei Solidarności. Są propozycje, by pamięć w Toruniu zmieniła swoje oblicze.

Na wiosnę odsłonięta zostanie ściana z tablicą ku czci zmarłych w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. To inicjatywa, do której przymiarki trwają od dłuższego czasu.

Miał być pomnik

Przypomnijmy. Już w 2011 roku radni klubu PiS dążyli do postawienia pomnika ku czci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i innych ofiar katastrofy smoleńskiej. W tym celu przygotowali nawet projekt uchwały, który chcieli przedstawić Radzie Miasta. Pomysł spotkał się z przychylnością radnych klubu Czas Gospodarzy i stanowczym sprzeciwem klubu PO. W projekt zaangażowany był poseł PiS Zbigniew Girzyński, a przewodniczącym komitetu honorowego został profesor Wojciech Polak. Znana była nawet lokalizacja monumentu. Pomnik miał stanąć w pobliżu alei Jana Pawła II. Tak się jednak nie stało - po nagłośnieniu sprawy przez lokalne media (a także „Nowości”, które pierwsze ujawniły inicjatywę radnych PiS) projekt uchwały nie pojawił się w porządku obrad, a politycy zrezygnowali z pierwotnych planów. Okazuje się, że chwilowo.

Nie mogąc uzyskać akceptacji większości w Radzie - politycy PiS musieli poszukać innego sposobu na przeforsowanie budowy pomnika. Udało się to w porozumieniu z parafią Miłosierdzia Bożego na Koniuchach, do której należy poseł Girzyński. Autorem pamiątkowej tablicy jest artysta rzeźbiarz Tadeusz Wojtasik.

- W trzecią rocznicę Tragedii Smoleńskiej powstanie w Toruniu epitafium upamiętniające Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonkę Marię i wszystkich, którzy w drodze do Katynia zginęli wraz z Nimi 10 kwietnia 2010 r. - pisze poseł Zbigniew Girzyński. - Do tej wielkiej Tragedii doszło trzy lata temu w wigilię święta Miłosierdzia Bożego. Dlatego samo epitafium i miejsce oraz okoliczności jego poświęcenia będą miały szczególny wymiar.

<!** reklama>

Ściana pamięci

Ściana wzorowana na tej katyńskiej zostanie odsłonięta 7 kwietnia, w niedzielę Miłosierdzia Bożego. Poświęci ją osobiście ksiądz biskup Andrzej Suski.

A jak będzie wyglądać epitafium? W części centralnej zaprojektowano dużą podobiznę prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz nieco mniejszą jego żony - Marii Kaczyńskiej (odlane zostaną z brązu). Pod spodem zawiśnie tablica okolicznościowa a nad podobiznami - orzeł i wizerunek Matki Boskiej Katyńskiej. Po obu stronach ściany wisieć będą tabliczki z wygrawerowanymi nazwiskami zmarłych. Całość ozdobiona zostanie także cytatem z Jana Kochanowskiego: „Jeśli komu droga otwarta do nieba - tym, co służą Ojczyźnie”.

Żołnierze już nie wyklęci

Cytat idealnie pasuje także do innej tablicy, która już wkrótce stanie się częścią toruńskiego krajobrazu. To pamiątkowa tablica ku czci żołnierzy wyklętych. Miałaby stanąć w miejscu, w którym przez 56 lat spotykała się toruńska lewica: tam, gdzie znajdowała się tablica ku czci Nowickiego. Co ciekawe, tu też komitetem honorowym dowodzi nie kto inny jak prof. Polak.

- Zawiązał się komitet, a my zbieramy podpisy - wyjaśnia inicjator akcji, Wojciech Polak. - Podpisów jest już bardzo dużo, więc myślę, że nie będzie problemu z uzyskaniem poparcia również Rady Miasta.

Przychylni tej inicjatywie są bowiem zarówno radni klubu Prawa i Sprawiedliwości, jak i Platformy Obywatelskiej. Nie wiadomo jednak, czy wniosek w tej sprawie stanie już na najbliższych obradach rady.

- Nie spieszy się nam specjalnie, jeszcze nie podjęliśmy decyzji, czy inicjatywa przedstawiona zostanie na najbliższej sesji - dodaje profesor.


Gorzka historia pamięci

  • 29 marca 2012 - Rada Miasta Torunia podejmuje uchwałę o przeniesieniu tablicy upamiętniającej Nowickiego.
  • 31 lipca 2012 roku - tablica ku czci Juliana Nowickiego po 56 latach znika z toruńskiej starówki. Trafia na cmentarz na Koniuchach.
  • 3 marca 2013 roku - Zbigniew Girzyński informuje o budowie epitafium dla Lecha Kaczyńskiego i zmarłych w katastrofie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska