Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uratował życie żonie

Redakcja
Z Teatrem Wilama Horzycy w Toruniu jest związany od 1959 roku. Niewielu wie, że poza aktorstwem ma jeszcze kilkanaście innych pasji.

Z Teatrem Wilama Horzycy w Toruniu jest związany od 1959 roku. Niewielu wie, że poza aktorstwem ma jeszcze kilkanaście innych pasji.

<!** Image 2 align=right alt="Image 14877" > Z toruńską publicznością pożegnał się 14 czerwca 1996 roku spektaklem „Zaczarowane jezioro”. Później na deskach Teatru Wilama Horzycy pojawił się jeszcze w „Panu Tadeuszu”. Zagrał kapitana Rykowa. Była to jego 184. rola po uzyskaniu dyplomu aktorskiego. Każdą z nich ma starannie odnotowaną w grubej księdze.

- Gdyby nie aktorstwo z pewnością zostałbym inżynierem - mówi Witold Tokarski. - Było to jedno z marzeń mojego ojca. Z kolei moja babcia widziała we mnie księdza. Na scenie tylko dwa razy zagrałem duchownego. W swoim dorobku mam za to aż za dużo ról wojskowych.

Z pewnością, m.in., z tego powodu, gdy odchodził z teatru, sprezentowano mu... mundur generalissimusa Stalina.

Do Torunia trafił zaangażowany przez ówczesnego dyrektora Hugona Morcińskiego. Toruń zawsze kojarzył mu się z Krakowem, gdzie skończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną.

W młodości zdobył mistrzostwo Kielc w pływaniu motylkiem. Zafascynowało go żeglarstwo. Na jednej z żeglarskich wypraw uratował życie swojej żonie.

- Na Mamrach złapał nas mocny szkwał i wywrócił łódkę. Cała załoga znalazła się w wodzie. Brakowało tylko jednej z dziewczyn. Nagle dostrzegłem jej zarys w wodzie. Złapałem ją za włosy i wyciągnąłem na powierzchnię - wspomina Witold Tokarski. - Podczas tego samego wyjazdu gościliśmy na planie filmu Romana Polańskiego pt. „Nóż wodzie”. Poznaliśmy całą ekipę filmową, a szczególnie zaprzyjaźniłem się wtedy z Leonem Niemczykiem.

Dziś jego największą pasją Witolda Tokarskiego są ordery, odznaczenia, odznaki i militaria. Jego zbiory były wystawiane w toruńskim muzeum oraz na wystawach w Grudziądzu. Kolekcja Tokarskiego zawiera przede wszystkim ordery i odznaczenia II Rzeczypospolitej, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, PRL-u oraz inne ordery związane z Polską. Zbiera również przedwojenne monety.

Niektórzy wypominają mu jego tzw. niechlubną przeszłość. W Teatrze Wilama Horzycy pełnił funkcję sekretarza organizacji partyjnej. Był również w Ochotniczej Rezerwie Milicji Obywatelskiej. Jeszcze kilka lat temu prowadził pochody toruńskiej lewicy pod pomnik Juliana Nowickiego.

- Nigdy nie wypierałem się, że byłem w ORMO. Nie uważam jednak, aby moja działalność mogła komukolwiek zaszkodzić - mówi.

Więcej szczegółów z bogatego życiorysu Witolda Tokarskiego będzie można poznać w poniedziałek. Aktor spotka się z publicznością w Dworze Artusa o godz. 18. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska