Urlop ojcowski 2021. Zmiany w Kodeksie Pracy! Dłuższe urlopy ojcowskie już wkrótce w Polsce?

oprac. red.
Dłuższe urlopy ojcowskie już wkrótce w Polsce? Zarówno w Parlamencie Europejskim, jak i w polskim sejmie, trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy. Unia Europejska pracuje nad projektem ujednoliconego urlopu ojcowskiego. Ma on trwać dwa miesiące, a wszystkie państwa członkowskie powinny go respektować w swoim ustawodawstwie. Jednocześnie polski sejm pracuje się nad podobnymi zmianami. Jedną z nich jest wydłużenie urlopów  ojcowskich. Sprawdźcie, o ile wydłużą się urlopy ojcowskie w Polsce!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Dłuższe urlopy ojcowskie już wkrótce w Polsce? Zarówno w Parlamencie Europejskim, jak i w polskim sejmie, trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy. Unia Europejska pracuje nad projektem ujednoliconego urlopu ojcowskiego. Ma on trwać dwa miesiące, a wszystkie państwa członkowskie powinny go respektować w swoim ustawodawstwie. Jednocześnie polski sejm pracuje się nad podobnymi zmianami. Jedną z nich jest wydłużenie urlopów ojcowskich. Sprawdźcie, o ile wydłużą się urlopy ojcowskie w Polsce!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Fot. Ilustracyjne
Dłuższe urlopy ojcowskie już wkrótce w Polsce? Zarówno w Parlamencie Europejskim, jak i w polskim sejmie, trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy. Unia Europejska pracuje nad projektem ujednoliconego urlopu ojcowskiego. Ma on trwać dwa miesiące, a wszystkie państwa członkowskie powinny go respektować w swoim ustawodawstwie. Jednocześnie polski sejm pracuje się nad podobnymi zmianami. Jedną z nich jest wydłużenie urlopów ojcowskich. Sprawdźcie, o ile wydłużą się urlopy ojcowskie w Polsce!

Najniższe emerytury i renty po waloryzacji w 2021 roku

Urlop ojcowski w Polsce będzie dłuższy?

- Szykuje się nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca wydłużenia urlopów wypoczynkowych do 31 dni. Dotyczyłyby one osób, które pracują na pełen etat. Na razie trwają rozmowy partnerów, czyli związków zawodowych, strony rządzącej i przedsiębiorców. Projekt ten budzi bowiem dużo kontrowersji - powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Bocianowski, adwokat, mediator i specjalista z zakresu prawa pracy.

Warto przeczytać

- Do Kodeksu pracy ma być również wprowadzona na stałe praca zdalna. Do tego kroku przymusza ustawodawców sytuacja pandemiczna i zmiana kultury pracy w przedsiębiorstwach, które coraz chętniej komunikują się ze swoimi pracownikami zdalnie. Planowane są również regulacje dotyczące równości płciowej w pracy. Nowa ustawa wprowadzi obowiązek równej płacy - bez względu na płeć, rasę i orientację. Jeżeli na przykład kobieta będzie zarabiała mniej od kolegi z pracy, wykonując te same zdania, będzie mogła żądać od pracodawcy wyrównania. Plany zmian w Kodeksie pracy są przedmiotem dyskusji trwającej już od wielu miesięcy. Zobaczymy, na ile będą przez ustawodawcę zrealizowane i które z nich wejdą w życie - wskazuje Bocianowski.

Urlop ojcowski. Kto może wziąć urlop ojcowski?

Z urlopu ojcowskiego może skorzystać pracownik-ojciec wychowujący dziecko. Nie musi być przy tym ojcem biologicznym. Te same przepisy znajdą zastosowanie także w razie przysposobienia. Na wykorzystanie urlopu ojcowskiego pracownik ma 24 miesiące od momentu urodzenia się dziecka. W przypadku dziecka przysposobionego termin ten liczy się natomiast od momentu uprawomocnienia się postanowienia o przysposobieniu, przy czym urlop trzeba wykorzystać nie później niż do ukończenia przez przysposobionego 7 roku życia.

Warto przeczytać

Urlopu ojcowskiego udziela się na wniosek pracownika. Taki wniosek należy złożyć w formie pisemnej najpóźniej na 7 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu. Dołącza się do niego skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, ewentualnie kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu . Pracownik powinien złożyć także oświadczenie z informacją o tym, czy wykorzystał już urlop ojcowski w 2021 roku albo jego część. O ile wniosek zostanie złożony zgodnie z obowiązującymi wymogami i w przewidzianym terminie, pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu.
W jakim wymiarze przysługuje urlop ojcowski w 2021 roku?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wymiar urlopu ojcowskiego w 2021 roku wynosi 2 tygodnie, przy czym w okres ten wlicza się także święta czy weekendy. Inaczej niż w przypadku urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego nie ma w tym wypadku znaczenia, ile dzieci urodziło się przy jednym porodzie. Nie wpłynie to na wymiar urlopu.

Zobacz także

Pracownik może wykorzystać przysługujący mu urlop ojcowski jednorazowo w całości lub w dwóch oddzielnych częściach, z których każda będzie trwać tydzień. Z czas trwania urlopu przysługuje mu zasiłek wysokości 100% podstawy wymiaru. Podstawę tę oblicza się, biorąc pod uwagę średnią wysokość wynagrodzenia z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc skorzystania z urlopu.

2 tygodnie to stosunkowo krótko, jednak warto zaznaczyć, że ojciec dziecka ma także inne dodatkowe uprawnienia, z których może skorzystać. Przede wszystkim w związku z urodzeniem się dziecka przysługuje mu urlop okolicznościowy w wymiarze 2 dni. Poza tym może wykorzystać także urlop tacierzyński. Wbrew podobnej nazwie urlop tacierzyński i urlop ojcowski to dwa różne pojęcia. Ten pierwszy jest potocznym określeniem na niewykorzystany przez matkę urlop macierzyński. Najwcześniej po 14 tygodniach urlopu po porodzie pracownica może bowiem zrzec się pozostałej jego części właśnie na rzecz ojca.

Oprócz tego Kodeks pracy przewiduje także 2 inne urlopy związane z wychowaniem dziecka, z których może skorzystać zarówno ojciec, jak i matka. Mowa tu o urlopie wychowawczym oraz urlopie rodzicielskim.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie