Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd wyśledzi adres taty emigranta

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Polska podpisała konwencję nowojorską i zagraniczne sądy mogą egzekwować alimenty od rodziców emigrantów. Najczęstszym problemem jest ustalenie adresu dłużnika.

Polska podpisała konwencję nowojorską i zagraniczne sądy mogą egzekwować alimenty od rodziców emigrantów. Najczęstszym problemem jest ustalenie adresu dłużnika.

- Mam wyrok sądu w sprawie alimentów na dziecko, ale ojciec wyjechał za granicę. Już w Polsce komornik nie mógł wyegzekwować od niego pieniędzy. Jakie są szanse, żeby wyegzekwować je z Anglii? - takie pytanie zadaje sobie coraz więcej Polek. Wśród emigrantów nie brakuje bowiem ojców uciekających przed obowiązkiem alimentacji.

Możliwości są dwie: skorzystanie z pośrednictwa sądu w oparciu o konwencję nowojorską lub samodzielne dochodzenie należności w tzw. procedurze unijnej (Pierwsze rozporządzenie brukselskie). Mniej skomplikowana jest pierwsza ścieżka. Konwencję nowojorską podpisało dotąd 57 państw, w tym Polska. Na jej podstawie kobieta może zwrócić się do polskiego sądu, aby ten w jej imieniu przesłał go do sądu kraju, w którym przebywa dłużnik. Sądem właściwym jest sąd okręgowy. Również w Toruniu w oddziale administracyjnym pobrać można specjalny formularz.

<!** reklama>- Do wniosku o przeprowadzenie egzekucji z wyroku należy dołączyć podpis wydanego orzeczenia zasądzającego przez sąd polski, dowód doręczenia odpisu pozwu i zawiadomienie o rozprawie zobowiązanego do alimentacji. Dokumenty te na wniosek strony uprawnionej wyda sąd, który zasądził alimenty - mówi Danuta Jarosz-Czarcińska, wiceprezes Sądu Okręgowego w Toruniu.

Swoich praw dochodzić mogą też matki, które wyroku w rękach nie mają. - Do wniosku o wszczęcie i prowadzenie sprawy należy dołączyć wszelkie dokumenty mające dla niej znaczenie, np. dotyczące sytuacji rodzinnej i majątkowej uprawnionego i zobowiązanego, akty stanu cywilnego (małżeński, urodzenia dzieci) oraz pełnomocnictwo uprawniające organ przyjmujący do działania w zastępstwie uprawnionego. Ponadto - fotografię uprawnionego i, jeśli jest to możliwe, zobowiązanego - informuje wiceprezes Jarosz-Czarcińska.

Częstym problemem jest wskazanie adresu dłużnika. Jest on konieczny, by ustalić, który sąd zagraniczny ma zająć się sprawą. Tu pomocą służyć mogą ambasady i konsulaty. Najkosztowniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług prywatnego biura detektywistycznego, ale i do takich sposobów matki się uciekają.

Od stycznia 2009, ma być łatwiej. W życie wejdą nowe unijne regulacje, które zastąpią dotychczasowe instrumenty dotyczące alimentów. W krajach UE powstaną specjalne urzędy, które będą pomagały ustalić adres dłużnika alimentacyjnego, jego miejsce pracy, majątek i środki finansowe, którymi dysponuje. Urzędy te będą mogły korzystać z informacji podatkowych, rejestrów ludności, a nawet rejestrów pojazdów.

Po wniosek i informacje

Sąd Okręgowy w Toruniu, oddział administracyjny, ul. Piekary 51. Tel. 056-610-56-09

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska