- Kontaktować możemy się tylko przez e-maile, telefony i SMS-y. W wydziale edukacji postawiono jeszcze skrzynkę podawczą, gdzie wrzucaliśmy pisma. Pewnego dnia jednak zginęła, ktoś ją prawdopodobnie schował. Nie było nawet gdzie zostawić dokumentów – opowiada dyrektorka jednej z toruńskich podstawówek. - W mojej szkole na egzaminie ósmoklasisty nie było żadnego przedstawiciela kuratorium, choć wcześniej zawsze przychodzili w roli obserwatorów. Wydaje mi się to głęboko niemoralne, że my od maja pracujemy z dziećmi, a oni zamknęli się w swoich gabinetach niczym w twierdzach.
Warto przeczytać
Na izolację urzędników od oświaty poskarżyła się także nauczycielka z jednej z toruńskich szkół.
- Przed zakończeniem roku szkolnego miałam do odebrania w kuratorium dyplomy dla uczniów. Musiałam się wcześniej umówić telefonicznie na dokładną godzinę. Potem wyszła do mnie jedna z urzędniczek w masce i rękawiczkach i podała mi to, po co przyszłam. Nawet na mnie nie spojrzała, uciekła jakbym była trędowata – wspomina nasza rozmówczyni.
Maria Mazurkiewicz, kujawsko-pomorska wicekurator oświaty zapewnia, że podlegli jej urzędnicy wykonują swoje obowiązki jak należy. Wszystkie delegatury kuratorium w regionie mieszczą się jednak w budynkach urzędu wojewódzkiego i tym samym podlegają jego procedurom.
- Niezależnie od tego, czy pracownicy przebywali w urzędzie czy w ramach pracy zdalnej w domu, cały czas byli i są do dyspozycji klientów. Wszelkie zapytania i pisma w czasie, gdy większość urzędników pracowała zdalnie, były przekierowywane do pracownika odpowiedzialnego za poszczególne działania i niezwłocznie realizowane. Co prawda kontrole planowe i ewaluacje na trzy miesiące zostały wstrzymane, jednak wspomaganie i monitorowanie pracy szkół, przedszkoli i placówek cały czas miało miejsce. Problemy najczęściej rozwiązywano, prosząc dyrektorów o dostarczenie informacji drogą elektroniczną, a w szczególnych przypadkach wizytatorzy z zachowaniem środków bezpieczeństwa udawali się do placówek oświatowych na kontrolę doraźną – informuje Mazurkiewicz.
Pani wicekurator zapewnia jednocześnie, że od 15 czerwca wszyscy wrócili do normalnej pracy w urzędzie. Podaje przy tym przykład z rejonu delegatury w Toruniu: w 2018 roku 16 wizytatorów przeprowadziło obserwację egzaminu gimnazjalnego, 2 egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i 1 egzaminu maturalnego. W 2019 roku niejednokrotnie z powodu strajku nauczycieli wizytatorzy, zamiast obserwować prawidłowość przeprowadzenia egzaminu, musieli wspomóc zespoły nadzorujące, mimo to udało się przeprowadzić 4 obserwacje egzaminu gimnazjalnego, 6 egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i 3 egzaminu maturalnego. W tym roku 8 wizytatorów przyglądało się egzaminom ósmoklasisty, 9 egzaminom potwierdzającym kwalifikacje zawodowe i 10 egzaminom maturalnym.
A jak tłumaczą się w magistracie? Z wydziałem edukacji można kontaktować za pomocą środków komunikacji elektronicznej, telefonów, poczty elektronicznej i skrzynki podawczej. Do 25 czerwca możliwa była również bezpośrednia obsługa interesantów z zachowaniem reżimu sanitarnego oraz dystansu społecznego, po wcześniejszym umówieniu się na termin (konkretny dzień i godzina). Obsługa interesantów odbywała się w wyznaczonych miejscach i na wyznaczonych stanowiskach, do których osoby przychodzące były kierowane przez portierów lub pracowników działu załatwiającego sprawę.
- Z uwagi na pojawiające się nowe informacje przekazywane przez służby sanitarno-epidemiologiczne oraz media dotyczące rozprzestrzeniania się zakażeń COVID-19 na terenie Torunia decyzją prezydenta wprowadzono ponownie ograniczenia związane z funkcjonowaniem urzędu. Do odwołania wprowadzona została zasada natychmiastowego odstąpienia od organizowania narad i spotkań z udziałem pracowników urzędu w formie kontaktu bezpośredniego – tłumaczy Adrian Aleksandrowicz z toruńskiego magistratu. - Wszystkie spotkania i narady organizowane z inicjatywy urzędu odbywają się online. Kontakt możliwy jest telefonicznie, SMS-owo lub e-mailowo oraz przez skrzynkę podawczą. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, po udzieleniu zgody przez przełożonego pracownicy wydziału edukacji odwiedzali jednostki oświatowe, np. podczas dokonywania ocena pracy dyrektora.
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?