Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VIP-y przy wigilijnym stole

Redakcja
Podobnie jak w wielu polskich domach, również u ludzi ze świecznika, wśród potraw królować będą te przygotowane z karpia. W rodzinnym gronie przełamią się opłatkiem z bliskimi.

Podobnie jak w wielu polskich domach, również u ludzi ze świecznika, wśród potraw królować będą te przygotowane z karpia. W rodzinnym gronie przełamią się opłatkiem z bliskimi.

<!** Image 2 align=right alt="Image 140711" sub="Barbara Tuptyńska w okresie przedświątecznym nie wychodzi z kuchni. W tym roku nowością na wigilijnym stole będzie makaron nadziewany specjalnym sosem / Fot. Paweł Kędzia">Na co dzień zabiegani. Ich publiczna działalność podlega rygorystycznej ocenie, często krytyce. W czasie świąt zwalniają tempo i znajdują czas na świętowanie w rodzinnym gronie.

- Spotykamy się z dziećmi, z wnukami. Kiedyś przychodziła jeszcze teściowa i moi rodzice - wspomina Barbara Tuptyńska, radna w mieście i szefowa Warsztatu Terapii Zajęciowej w Brodnicy. - Niestety, rodzice już nie żyją, a teściowa ma 98 lat, w związku z czym na wigilię idziemy do niej i zanosimy jej potrawy. W domu przygotowuję dużo potraw i cieszę się, kiedy jest dużo ludzi.

Na stole w jej domu tradycyjnie znajduje się dwanaście potraw.

<!** reklama>- Nie robię barszczu i uszek, bo u mojej mamy w domu nigdy tego nie było - mówi Barbara Tuptyńska. - Jest za to zupa grzybowa, tradycyjna, którą bardzo lubią zwłaszcza wnuki. Robię również zupę z karpia z migdałami, na którą przepis dała mi koleżanka z Bydgoszczy. Są też różne rodzaje śledzi i przede wszystkim karpia. Kupuję przesadnie, nawet 10 kilogramów karpia - przyznaje. - Moją specjalnością jest karp po żydowsku w piwie, z migdałami, rodzynkami, duszony na maśle. Najsmaczniejszy jest sos. Robię również karpia smażonego na maśle, mój syn Marek lubi go w ten sposób. Tomek woli na przykład tego w piwie. Robię też różne przystawki: kapustę z grzybami, kluski z makiem. Nauczyłam się też od mamy jednego z moich niepełnosprawnych podopiecznych przyrządzać śledzie z prawdziwkami.

Każdego roku na wigilijnym stole pojawia się jakaś nowość. - Syn dużo podróżuje po świecie i podgląda różne potrawy. Nauczył mnie robić dobry sos do spaghetti. W tym roku, żeby było coś nowego, zrobię ten sos i zamiast spaghetti, nadzieję nim duże muszle makaronowe - opowiada.

Tradycyjna Wigilia jest również u Ryszarda Bobera, radnego sejmiku województwa. - Na stole będzie dwanaście potraw. Głównie to, co przygotuje żona - śmieje się nasz rozmówca. - Serwowane będą pierogi, barszcz z uszkami, kapusta z grochem. Będzie kutia z makaronem, podobna raczej do łazanek, kompot z suszonych owoców. Nie zabraknie też karpia.

Przy suto zastawionym stole spotkają się trzy pokolenia Boberów.

Z kolei w domu starosty Waldemara Gęsickiego tradycja przeplata się z nowoczesnością.

- Organizujemy Wigilię w dużym, rodzinnym gronie. Przyjedzie siostra z Kanady, będą też wnuki. Wszyscy nie będą mogli się pojawić. Dlatego włączymy komputery i za pośrednictwem Skype’a złożymy życzenia również tym, którzy są bardzo daleko - mówi samorządowiec. - O to, żeby na stole pojawiło się dwanaście potraw dba moja małżonka. Będzie kapusta z grochem, ale też kutia, którą do naszej rodziny wprowadził szwagier.

Zanim rodzina zasiądzie do wigilijnego stołu starosta odwiedzi jeszcze Dom Pomocy Społecznej.

Muszle pani Barbary

Na patelni rozgrzać oliwę z oliwek, pokroić dwa-trzy ząbki czosnku, do tego dodać pokrojony łosoś lub tuńczyk, wedle uznania. Dodać pokrojone pomidory z puszki, bez skóry. Do tego zielone oliwki i kapary. Wszystko przesmażyć i nadziać masą muszle makaronowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska