Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Borach Tucholskich nadal królować będzie sosna. Nasadzenia za dwa lata

Hanna Walenczykowska
Na stronie internetowej Lasów Państwowych opublikowana została mapa zniszczeń po nawałnicy.  Wynika z niej, że największe zniszczenia odnotowano w nadleśnictwach Lipusz, Rytel oraz Bytów, Przymuszewo, Czersk, Runowo, Gołąbki i Woziwoda. Z tych terenów trzeba będzie usunąć ponad 2 mln metrów sześciennych drewna.
Na stronie internetowej Lasów Państwowych opublikowana została mapa zniszczeń po nawałnicy. Wynika z niej, że największe zniszczenia odnotowano w nadleśnictwach Lipusz, Rytel oraz Bytów, Przymuszewo, Czersk, Runowo, Gołąbki i Woziwoda. Z tych terenów trzeba będzie usunąć ponad 2 mln metrów sześciennych drewna. Przemyslaw Swiderski
Leśnicy mówią, że odtwarzanie drzewostanu potrwa dziesiątki lat; najpierw trzeba zebrać nasiona, potem wyhodować 150 mln młodych drzew i wreszcie posadzić je na 23 tys. ha wyjałowionej ziemi.

W 13 spośród 27 nadleśnictw, podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, obowiązuje całkowity lub częściowy zakaz wejścia do lasu. W większości dotyczy on terenów, przez które w minionym tygodniu przeszła nawałnica. Turyści, którzy zamierzają wejść do lasu, powinni najpierw sprawdzić na stronach internetowych danego nadleśnictwa, czy jest to dozwolone. Poza tym, przy drogach umieszczone zostaną tabliczki informacyjne.

Dwa lata sprzątania
Leśnicy twierdzą, że ubiegłotygodniowa nawałnica była najgroźniejsza od wielu lat. Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu wstępnie szacuje, że wiatr zniszczył ok. 23,3 tys. ha lasu. - Uprzątnięcie lasów potrwa do końca 2018 roku, a w Nadleśnictwie Rytel do połowy 2019 roku - wyjaśnia Mateusz Stopiński, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. - W tym roku musimy rozpocząć zbieranie nasion, po to by wyhodować z nich sadzonki.

Na odtworzenie drzewostanu potrzeba ok. 150 milionów młodych drzewek.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

Wyhodują nowy bór
Wszystkie drzewka mają pochodzić ze szkółek Lasów Państwowych.

- W Borach Tucholskich nadal królować będzie sosna, bo jest to dla niej optymalne środowisko - podkreśla Mateusz Stopiński. - Drzewa łamały się nie dlatego, że tworzyły monokulturę, ale dlatego, że wiatr był tak silny; zniszczył nawet słupy energetyczne. Który gatunek drzew taką nawałnicę wytrzyma?

Należy dodać, że nawałnica spowodowała ogromne straty przyrodnicze; przestały istnieć np. siedliska cennych gatunków flory i fauny oraz legowiska dzikich zwierząt.

ZOBACZ TAKŻE:
Festiwal Wisły w Toruniu

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska