W Chełmży nie zabraknie w tym roku wydarzeń kulturalnych

W Chełmży nie zabraknie w tym roku wydarzeń kulturalnych

Michał Malinowski

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Podczas Dni Chełmży nie brakuje atrakcji dla mieszkańców. W tym roky odbędzie się 34. edycja

Podczas Dni Chełmży nie brakuje atrakcji dla mieszkańców. W tym roky odbędzie się 34. edycja ©Jacek Smarz

Tradycyjnie sezon rozpocznie i zakończy rajd rowerowy organizowany przez burmistrza. Do tego dochodzi szereg innych imprez sportowych i kulturalnych, przede wszystkim Dni Chełmży.
Podczas Dni Chełmży nie brakuje atrakcji dla mieszkańców. W tym roky odbędzie się 34. edycja

Podczas Dni Chełmży nie brakuje atrakcji dla mieszkańców. W tym roky odbędzie się 34. edycja ©Jacek Smarz

- Oferta na nadchodzący sezon turystyczny nie będzie się różniła od tej z poprzednich lat. W przypadku oddania do użytku kładki łączącej Bulwar 1000-lecia z ulicą Kościuszki, zorganizujemy kilka imprez promujących tę inwestycję. W czasie sezonu planowane jest zorganizowanie imprezy ogólnopolskiej. Będą to zawody modeli pływających - mówi Jerzy Czerwiński, burmistrz Chełmży.

Z okazji swojego 65-lecia, Klub Sportowo-Turystyczny „Włókniarz” planuje zorganizowanie pikniku kajakowego, w którym udział mogą wziąć rodzice z dziećmi. W sierpniu odbędą się zawody oldbojów, w których będą mogli wystąpić wszyscy, którzy w przeszłości mieli do czynienia z kajakami i żaglówkami.

- Położenie Chełmży nad jeziorem spowodowało rozwój sportów wodnych. Atrakcyjna oferta klubów sportowych, organizacja zawodów, w tym szeregu imprez wędkarskich z mistrzostwami Polski włącznie, to niektóre z elementów promocji miasta - dodaje burmistrz. - Należy również pamiętać o wielu imprezach, takich jak rajdy rowerowe i piesze, Półmaraton Chełmżyński a także wydarzeń kulturalnych, których przykładem mogą być coroczne obchody Dni Chełmży.

Tradycyjnie, od wielu lat w lipcu organizowane jest święto miasta, którego celem jest upamiętnienie nadania praw miejskich Chełmży w 1251 roku. Jest to okazja do zaprezentowania dorobku kulturalnego, społecznego i gospodarczego miasta. Trzydniowa zabawa integruje chełmżyńską społeczność, a go­ściom po­ka­zu­je do­ro­bek kul­tu­ral­ny, tra­dy­cję oraz zwy­cza­je miasta. Tegoroczne XXXIV Dni Chełmży zaplanowane są na 18, 19 i 20 lipca.
W pierwszym dniu wystąpią: soliści i solistki SM i ChOK z Chełmży oraz Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta. W części tanecznej zaprezentują się zespoły lokalne spoza Chełmży. Przegląd i wspólną zabawę zakończy koncert Grupy Klakson. To polski zespół sceny muzycznej country.

W piątek o godz. 16 na Rynku odbędzie się pokaz układów tanecznych uczestniczek Studia Kamili Beszczyńskiej. Tradycyjnie Dni Chełmży rozpoczną się przemarszem barwnego korowodu z Orkiestrą Dętą i mażoretkami z ChOK-u na Rynek. Wzorem lat ubiegłych zostanie zorganizowany na Jarmark Łozański: rzemiosło artystyczne, targi kolekcjonerskie, pojawią się wystawcy z Chełmży, Torunia, Grudziądza, Bydgoszczy.

- Celem imprezy jest zapoznanie społeczeństwa z twórczością i rzemiosłem artystycznym wystawców, pokazanie piękna i wartości kulturowych ich produktów, wytworów - zachęca Jerzy
Czerwiński. - Koncepcja Jarmarku przyjęła się kilka lat temu i na stałe wpisała się w program obchodów święta naszego miasta. Z roku na rok przybywa wystawców i sponsorów tej formy prezentacji sztuki artystycznej.

W ramach Jarmarku odbędzie się konkurs „Bezpieczna Chełmża” oraz pokazy sprzętu policyjnego i strażackiego, występy zespołów i solistów śpiewających muzykę ludową i biesiadną. Wielką atrakcją będzie też II Turniej Łuczniczy. W niedzielę odbędzie się koncert w katedrze Trójcy Świętej, upamiętniający nadanie praw miejskich. Wystąpi Hevelius Brass - gdański kwintet instrumentów dętych blaszanych.

Dodatkowe imprezy kulturalne w tym roku

- promocja książki Ryszarda Musioła „Proboszczowie i administratorzy parafii św. Mikołaja Biskupa przy kościele Świętej Trójcy w Chełmży” - Galeria pod Ratuszem,

- konkurs fotograficzny na najpiękniejszy zakątek Chełmży,

- konkurs plastyczny „Chełmża nocą”,

- III Chełmżyński Festiwal Modelarski.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo