Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Chełmży zadbają o groby poległych

Michał Malinowski
W mieście są trzy miejsca spoczynku cywilów i żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. Magistrat zobowiązał się do dbania o estetyczny wygląd cmentarnych obiektów i ich otoczenia.

Odnowione w tym roku porozumienie w sprawie powierzenia zadań dotyczących utrzymania grobów i cmentarzy wojennych będzie obowiązywać do końca 2016 roku. Gmina-Miasto Chełmża podjęła się zadań związanych z utrzymaniem cmentarzy, kwater i grobów wojennych.

Do zakresu obowiązków należy, m.in. pielęgnowanie zieleni, przygotowanie uroczystego wyglądu obiektów w rocznicę obchodów świąt państwowych i Święta Zmarłych, przeprowadzanie dwa razy w roku (wiosną i jesienią) przeglądu stanu technicznego oraz wykonywanie innych prac z zakresu grobownictwa wojennego wynikających z bieżących potrzeb.

- Co roku z budżetu wojewody Gmina-Miasto Chełmża otrzymuje dotację na prowadzenie tych zadań, która częściowo pokrywa koszty utrzymania tych obiektów. W 2014 roku było to 1000 złotych. Porozumienie Chełmży z władzami województwa kujawsko-pomorskiego umożliwi gminie pozyskanie dodatkowych pieniędzy z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie na remonty grobów wojennych - mówi burmistrz Chełmży Jerzy Czerwiński.

Na terenie miasta są trzy obiekty grobownictwa wojennego. Pierwszym jest mogiła zbiorowa ofiar terroru hitlerowskiego z okresu II wojny światowej. Znajduje się ona na „starym” cmentarzu parafialnym przy ul. Chełmińskiej. Po zakończeniu działań wojennych, przeniesiono tam szczątki mieszkańców Chełmży zamordowanych przez Niemców w Bydgoszczy.Mogiła funkcjonuje pod nazwą Pomnik Walki i Męczeństwa. Drugi obiekt to mogiła zbiorowa żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku, na na „nowym” cmentarzu parafialnym przy ul. Chełmińskiej. Spoczywają w niej żołnierze Wojska Polskiego, którzy zginęli w kampanii wrześniowej. Ostatnie miejsce to cmentarz żołnierzy sowieckich, na którym pochowano szczątki żołnierzy 70. Armii II Frontu Białoruskiego poległych podczas walk z Niemcami w Chełmży w dniach 24-26 stycznia 1945 roku.

- W minionych latach w ramach dotacji od wojewody, środków na remonty obiektów grobownictwa wojennego z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz pieniędzy własnych gminy, w każdym z tych miejsc były prowadzone prace remontowe - dodaje Jerzy Czerwiński.

Chełmżyńskie groby wojenne

Na cmentarzu żołnierzy sowieckich spoczywa 374 osób, zidentyfikowano 15. W mogile zbiorowej żołnierzy Wojska Polskiego pochowano 7 osób, zidentyfikowano 2. Nieznana jest liczba osób pochowanych w mogile zbiorowej ofiar terroru hitlerowskiego.(radaopwim.gov.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska