W Dworze Artusa na dwóch ekranach

W Dworze Artusa na dwóch ekranach

Paulina Błaszkiewicz

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Prawie 50 miejsc jest w nowej sali kinowej z dwoma ekranami w Artus Art Cinema. Na zdjęciu Łukasz Wudarski

Prawie 50 miejsc jest w nowej sali kinowej z dwoma ekranami w Artus Art Cinema. Na zdjęciu Łukasz Wudarski ©Jacek Smarz

Z okazji 10-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej widzowie będą mieli okazję zobaczyć trzy filmy, w tym dwa autorstwa jednego z najciekawszych przedstawicieli współczesnego kina - Larsa von Triera.
Prawie 50 miejsc jest w nowej sali kinowej z dwoma ekranami w Artus Art Cinema. Na zdjęciu Łukasz Wudarski

Prawie 50 miejsc jest w nowej sali kinowej z dwoma ekranami w Artus Art Cinema. Na zdjęciu Łukasz Wudarski ©Jacek Smarz

- Mała kameralna salka wyposażona w dwa ekrany w piwnicach Dworu Artusa jest idealnym miejscem do organizacji projekcji i przeglądów filmowych o mniejszym zasięgu, adresowanych do wybranych grup odbiorców - mówi Łukasz Wudarski, kierownik artystyczny Dworu Artusa.

Z okazji dziesięciolecia wejścia Polski do Unii Europejskiej w najbliższy piątek w sali kinowej Artus Art Cinema będzie można zobaczyć trzy filmy.
Pierwszy to dokument „Dziennik.pl” w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz sprzed dziesięciu lat, dotyczący oczekiwań młodych ludzi w przeddzień wejścia Polski do UE. Po projekcji widzowie będą mieli okazję wziąć udział w dyskusji. Kilka minut później fanów europejskiego kina czeka kilkugodzinna uczta z Larsem von Trierem w roli głównej.

- Dopełnieniem społecznego aspektu pokazu, będzie próba artystycznego spojrzenia na kino europejskie. Będą to dwa filmy Larsa von Triera, mało znany w naszym kraju „Manderley”, film będący drugą częścią tzw. trylogii amerykańskiej, oraz świetnie przyjęta przez krytykę „Melancholia” - dodaje Wudarski.

Obydwie projekcje będą wstępem do dyskusji o tym, jak przez ostatnie dziesięć lat zmieniło się kino von Triera oraz jakie miejsce w dzisiejszej rzeczywistości zajmuje kino europejskie.

W Dworze Artusa projekcje będą się odbywały raz w miesiącu. Nowe kino stawia na oryginalność, dlatego w Artus Art Cinema będzie można zobaczyć dobry dokument albo koncert. Sala może się sprawdzić przy okazji popularnych „Czwartków z filozofią” oraz różnego rodzaju konferencji. Co jeszcze czeka nas w nowym kinie?

- Mamy w Toruniu dwa wydziały, które prowadzą zajęcia z historii sztuki. Jako student byłem na stypendium naukowym we Włoszech, gdzie zajęcia z historii sztuki odbywały się w jednym z kin. Mam nadzieję, że taka formuła sprawdzi się również u nas, ponieważ chcemy rozpocząć współpracę z wykładowcami i studentami artystycznych kierunków - dodaje Łukasz Wudarski.

Co, gdzie, kiedy?


Trzy filmy w Artus Art Cinema już w piątek

- „Dziennik”- reż. Maria Zmarz- -Koczanowicz, godzina 15
- „Melancholia” - reż. Lars von Trier, godzina 16.30
- „Manderley” - reż. Lars von Trier, godzina 19
- Bilety na poszczególne seanse kosztują: 6 złotych - normalny i 5 złotych - ulgowy

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo