Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dzień Niepodległości możesz się wybrać na wycieczkę z Torunia do Gniewkowa

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Zapalonym rowerzystom nie straszna mgła ani listopadowy chłód. W Dzień Niepodległości ruszą na trasę z Torunia do Gniewkowa i wrócą do grodu Kopernika - w sumie to 45 kilometrów
Zapalonym rowerzystom nie straszna mgła ani listopadowy chłód. W Dzień Niepodległości ruszą na trasę z Torunia do Gniewkowa i wrócą do grodu Kopernika - w sumie to 45 kilometrów Fot. Marek Weckwerth/ Archiwum
We czwartek 11 listopada Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa wspólnie z Klubem Turystyki Rowerowej „Przygoda” w Toruniu zapraszają do udziału w wycieczce rowerowej z okazji 103. rocznicy uzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości.

Zobacz wideo: Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Spotkanie turystów rowerowych o godz. 10.00 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Rapackiego w Toruniu, skąd nastąpi wyjazd na trasę: Toruń, Mała Nieszawka, Cierpice, Zajezierze, Gniewkowo i z powrotem. Cała trasa będzie miała około 45 km długości. Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki kolarskiej: Bogusław Jankowski i Stefan Jóźwicki. Aby wziąć udział w wycieczce, należy zgłosić się na miejsce spotkania oraz posiadać sprawnie technicznie rower.

Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - początki administracji leśnej obejmującej obszar dzisiejszego nadleśnictwa Cierpiszewo związane są z okresem panowania pruskiego i podziałem Europy po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. Powstały wówczas dwa nadleśnictwa: Cierpice oraz Wódek. W okresie międzywojennym administracja leśna zrezygnowała z nadleśnictwa w Wódku, przenosząc je do Osieka Wielkiego.

To też może Cię zainteresować

Po II wojnie światowej utworzono dwa nadleśnictwa w Cierpiszewie i Osieku. W 1961 r. siedzibę nadleśnictwa Osiek przeniesiono do Zawiszyna. Na początku lat 70. XX w. połączono dotychczasowe nadleśnictwa Cierpiszewo, Solec i Zawiszyn w jedno – nadleśnictwo Cierpiszewo. W latach 1981 – 1993 jego siedziba znajdowała się w Solcu Kujawskim. Ostateczny kształt nadano tej jednostce administracyjnej w 1994 r. - objął dwa obręby Cierpiszewo i Zawiszyn.

Ciekawostka krajoznawcza: za siedzibą nadleśnictwa na skraju lasu jest usytuowany głaz upamiętniający tragiczny pożar kompleksu leśnego (10.08.1992 r.), w wyniku którego spłonęło około 3.000 ha drzewostanu leśnego.

W sobotę rodzinnie do Brzozówki

Natomiast w sobotę 13 listopada Oddział Miejski PTTK w Toruniu organizuje kolejną wycieczkę krajoznawczo – pieszą w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 7.55 przy pętli MZK Rubinkowo II (Szosa Lubicka/Dziewulskiego), skąd o godz. 8.04 nastąpi wyjazd autobusem linii nr 45 do Brzozówki (kierunek Dobrzejewice, Obrowo). Trasa piesza będzie wiodła z Brzozówki przez „Dąb Przemytników”, z zakończeniem w Kopaninie i będzie miała około 13 km długości. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Jacek Orłowski.

Kopanino to dawna osada królewska założona na początku XVIII wieku. Z 1730 roku pochodzi wilkierz dla wsi Kopanino, określający prawa i obowiązki mieszkańców. W 2. połowie XVIII wieku nadal była własnością królewską w starostwie złotoryjskim, zamieszkana przez 80 osób. Jej sołtysem wówczas był Michael Dick. W 1780 roku starosta złotoryjski Antoni Mokronowski zawarł kontrakt dzierżawny na 30 lat z Olędrem Andrzejem Fentzke. W 1815 roku powstała szkoła ewangelicka, do której uczęszczały dzieci z Kopanina i okolicznych wsi: Grabowca, Nowej Wsi oraz Obór.

To też może Cię zainteresować

Była to także wieś graniczna wymieniona w traktacie z 1817 roku pomiędzy Rosją i Prusami. W 1868 roku we wsi było 59 budynków, podobnie było w 1888 roku. Drewniany młyn wietrzny został zbudowany w 1882 roku i należał do rodziny Lietke. W latach 1912-1919 właścicielem wiatraka był Liedtke August. W 1947 roku wiatrak przejął Władysław Olkiewicz.

Przy szosie do Złotorii, po prawej stronie znajduje się cmentarz ewangelicki z XIX wieku. Na obszarze nekropolii znajduje się kilkadziesiąt tumb i nagrobków, a całość jest ogrodzona.

- Biorąc udział w wycieczce, pamiętajmy o zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa (maseczka, dystans społeczny) przeciwko wirusowi Covid - prosi Henryk Miłoszewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: W Dzień Niepodległości możesz się wybrać na wycieczkę z Torunia do Gniewkowa - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska