Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W filharmonii cygańskie motywy zagrają pierwsze skrzypce

Redakcja
Słynny skrzypek Vadim Brodski zaprezentuje się w romskich klimatach
Słynny skrzypek Vadim Brodski zaprezentuje się w romskich klimatach Tadeusz Pawlowski
„Cyganka” Ravela, „Melodie cygańskie” i „Fantazja Carmen” Sarasate, Straussa „Baron cygański” - do takiego repertuaru idealny będzie temperament słowiański i ręka mistrza Vadima Brodskiego.

Vadim Brodski to jeden z największych współczesnych wirtuozów skrzypiec. W 1996 roku otrzymał obywatelstwo polskie, ale od wielu lat mieszka w Rzymie. Na swoim artystycznym koncie ma pierwsze nagrody międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. im. Paganiniego (Włochy 1984) i im. Tibora Vargi (Szwajcaria 1984). Gra na skrzypcach Gennaro Gagliano z 1747 roku. Jest jednym z nielicznych skrzypków, którzy mieli zaszczyt zagrać na słynnym instrumencie „Il cannone Guarneri del Gesu”, należącym do Niccolo Paganiniego. Na podium dyrygenckim stanie tego wieczoru dyrygent młodego pokolenia Jakub Chrenowicz, w sezonie 2012/2013 I dyrygent Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
[break]
W repertuarze koncertu „Żegnamy wakacje”, który odbędzie się 29 sierpnia o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, znalazły się m.in. dwa utwory Pablo Sarasate, „Melodie cygańskie” i „Fantazja Carmen” nawiązująca oczywiście do najsłynniejszej opery Bizeta. Pablo de Sarasate odnalazł w „Carmen” inspirację dla swojej fantazji skrzypcowej: elegancję stylu francuskiego, chwytliwe melodie i ogniste, hiszpańskie rytmy.

Pierwsza część stanowi adaptację Intermezzo z aktu IV opery, kolejna - o bogatej ornamentyce - przywołuje słynną pieśń Carmen „Habanera” z aktu I, rozpoczynającą się słowami „L’amour est un oiseau rebelle”. W „Lento assai” słychać temat z tego samego aktu, w którym porucznik Zuniga drwi z Carmen. Części czwarta i piąta, w której rozbrzmiewa „Taniec cygański” z aktu II opery, są ze sobą połączone. Oba fragmenty wymagają od wykonawcy niezwykłej wirtuozerii.
Koncert trwający zaledwie około piętnaście minut odczytywany jest jako wyraz uznania dla twórczości Bizeta. Krytycy podkreślają, że dzieło to jest olbrzymim wkładem Sarasatego w dziedzictwo sztuki wiolinistycznej (źródło: festiwalwss.pl).

Warto wiedzieć
Gdzie i kiedy?

- Bilety do nabycia na www.ebilet.pl oraz w kasie biletowej Filharmonii Pomorskiej.
- Więcej informacji o koncercie znajdą Państwo na stronie internetowej www.filharmonia.bydgoszcz.pl.
- Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego, ul. Andrzeja Szwalbego 6.
- piątek, 29 sierpnia, godz. 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska