Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gąszczu symboli i metafor

Redakcja
Wystawa zaprezentuje nam bogactwo i kunszt wykonania nieco zapomnianych już znaków, które początkowo gościły tylko na książkach.

Wystawa zaprezentuje nam bogactwo i kunszt wykonania nieco zapomnianych już znaków, które początkowo gościły tylko na książkach.

<!** Image 2 align=right alt="Image 82521" sub="Praca Jurija Borowickiego z Rosji / Fot. Archiwum galerii">Czym jest ekslibris? Ekslibris to mała odbitka graficzna z nazwiskiem właściciela, umieszczona na wewnętrznej stronie okładki książki dla udokumentowania przynależności woluminu do określonego księgozbioru. Współczesny ekslibris przestał jednak pełnić funkcję znaku własnościowego, stając się samodzielną grafiką, dedykacją, obiektem kolekcjonerskim i ekspozycyjnym.

Ekslibiris narodził się wkrótce po pojawieniu się pierwszych drukowanych książek, w połowie XV wieku w Niemczech. Miał chronić książkę przed zgubieniem, wyrażać dumę właściciela z jej posiadania. Autorami ekslibrisów byli tak wielcy artyści, jak Albrecht Duerer, Hans Holbein Młodszy i Lucas Cranach. Przez kilka wieków ekslibris służył książce, aby w XIX stuleciu osiągnąć zmierzch w związku z pojawieniem się tanich, wysokonakładowych wydawnictw. Dopiero przełom wieków i secesja uczyniły ponownie książkę dziełem sztuki edytorskiej, czemu artystycznie musiał sprostać ekslibris. W Polsce wykonywany był przez takich artystów, jak Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski.

<!** reklama>Zbiory Muzeum Zamkowego w Malborku są jedną z największych i najlepszych państwowych kolekcji ekslibrisu współczesnego w Polsce. Prezentowane tam ekspozycje uważane są za najważniejsze i najbardziej prestiżowe w Europie i na świecie. Prace, które będziemy mieli okazję obejrzeć na wystawie w „Wozowni” wykonano tradycyjnymi technikami graficznymi. Zobaczymy różnorodność stylów i rozwiązań kompozycyjnych, bogactwo tematów i treści posługujących się niebanalną symboliką i metaforą, często przesyconych wyrafinowaną poetyką.

Gdzie, kiedy?

Wernisaż dziś (piątek) o godz. 17. Wystawa będzie czynna do 11 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska