Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Impresaryjnym Teatrze Muzycznym trwają prace nad musicalem „Panna Tutli Putli” Witkacego

Tomasz Bielicki
W „Zofijówce”, w której przed wojną gościł Witkacy, autor odnalezionego po latach libretta „Panny Tutli Putli”, pod koniec 2013 roku wybuchł pożar
W „Zofijówce”, w której przed wojną gościł Witkacy, autor odnalezionego po latach libretta „Panny Tutli Putli”, pod koniec 2013 roku wybuchł pożar Jacek Smarz
W toruńskim teatrze muzycznym najnowsza premiera przygotowywana jest na wrzesień. Weźmie w niej udział dwunastu aktorów oraz zespół muzyczny. Reżyseruje Witold Szulc.

[break]
Tytułowa panna Tutli Putli to niezwykle piękna kobieta, na którą nie działają ani żadne afrodyzjaki, ani zawartość portfela. Bohaterka marzy bowiem o idealnej i romantycznej miłości. Aby zdobyć jej względy, mężczyźni gotowi są do największych poświęceń.

Jeden z nich - d’Esparges, aby jej zaimponować, obiecuje podbić królestwo Tua-Tua, do którego można dostać się jedynie po zażyciu odpowiedniego narkotyku. Powabna władczyni Tua-Tua zmusza śmiałka, aby został jej kochankiem i powierza mu tron.

Witkacy w Toruniu

W przypadku „Panny Tutli Putli” niezwykle ciekawy jest fakt, że sztukę z 1920 roku odnaleziono dopiero w 1974 roku, a więc 35 lat po śmierci autora libretta Stanisława Ignacego Witkiewicza. Do tego roku - choć kilkakrotnie o tym tekście wspominano - nie wiadomo było, co się z tekstem dzieje.

Jedyny egzemplarz sztuki odnalazł, porządkując papiery po swoich rodzicach, Juliusz Żuławski, syn Kazimiery Żuławskiej, która do 1926 roku prowadziła na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu słynny pensjonat „Zofijówka”, mekkę artystycznej bohemy.

Witkacy w latach 1922-24 kilkakrotnie bywał w Toruniu z towarzyskimi wizytami, nocując właśnie w „Zofijówce”. Nić kontaktów wiązała go również z toruńską Konfraternią Artystów, na czele której stał Julian Fałat, a która działała w piwnicach Ratusza Staromiejskiego. Tam, gdzie po latach funkcjonował prowadzony przez Mariusza Lubomskiego klub „Niebo”.

Bez studentów i młodzieży

- Witkacy miał tam nawet swoją wystawę i właśnie tam stworzył kilka swoich znanych pastelowych portretów - wspominał na łamach „Nowości” Jerzy Brzuskiewicz, były prezes toruńskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków.
„Od kilku lat jednym z przyjemniejszych wydarzeń w moim życiu był pobyt w Toruniu” - pisał 3 stycznia 1923 roku Witkacy w liście do Kazimiery Żuławskiej.

Warto podkreślić, że to właśnie w Teatrze Miejskim w Toruniu odbyły się dwie prapremiery dramatów jego autorstwa. W 1923 roku wystawiono „W małym dworku”, a rok później „Wariata i zakonnicę” pod zmienionym tytułem „Wariat i pielęgniarka”.
Młodzieży szkolnej zabroniono wówczas wstępu na widownię.

Premiera odnalezionej „Panny Tutli Putli” odbyła się w 1975 roku. Przedstawienie cieszyło się wówczas powodzeniem. Prezentowano je również poza krajem. Musical udanie przenieśli na scenę m.in. Janusz Józefowicz, a także Krystyna Janda.
Po 40 latach od premiery obejrzymy „Panną Tutli Putli” w Toruniu. Sztukę będzie można oglądać na scenie Impresaryjnego Teatru Muzycznego od 18 września. Reżyseruje Witold Szulc, aktor znany choćby z „Machiavellego” i „Sióstr Parry”.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska