Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Diecezjalnym przy ulicy Żeglarskiej 7 można już oglądać pierwszą wystawę

Redakcja
Pierwsza wystawa to wstęp do tego, co będzie można obejrzeć w Muzeum Diecezjalnym już wkrótce
Pierwsza wystawa to wstęp do tego, co będzie można obejrzeć w Muzeum Diecezjalnym już wkrótce Małgorzata Litwin/Urząd Miasta w Toruniu
Wśród eksponatów znajduje się między innymi 14 obiektów pozyskanych z Muzeum Diecezjalnego z Pelplina oraz obrazy, rzeźby i złote przedmioty z diecezji toruńskiej. Nowe muzeum zaprasza do zwiedzania.

- Cyborium oraz dwa relikwiarze gotyckie z kościoła św. Jakuba, Jezus i trzech śpiących Apostołów w Ogrójca z kościoła św. Jana Chrzciciela w Lubawie... To zaledwie ułamek tego, co chcemy wkrótce pokazać. Ekspozycja stale będzie się poszerzała - opowiada „Nowościom” ks. Jacek Kwiatkowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Toruniu.
[break]

Wszystkie te zabytkowe obiekty można już od kilkunastu dni oglądać na pierwszej wystawie zatytułowanej „Na początku było...”.

Zafascynowany sztuką

Ks. Jacek Kwiatkowski, któremu już w 2006 roku powierzono pieczę nad nowym toruńskim muzeum, przyznaje, że już od lat szkolnych fascynował się wszystkim, co ma związek z zabytkami i historią sztuki.

Jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych UMK na kierunku ochrony dóbr kultury - specjalność konserwatorstwo. W tajemnice ochrony zabytków kościelnych wprowadzał go wówczas ks. prałat Stanisław Kardasz, diecezjalny konserwator zabytków, którego ks. Kwiatkowski zastąpił na tym stanowisku przed rokiem.

Już po studiach obecny dyrektor Muzeum Diecezjalnego jeździł po całej diecezji z wizytacjami biskupimi jako członek Komisji Konserwacji Zabytków. Przy tej okazji doradzał proboszczom oraz sporządzał inwentaryzację zabytków w danej parafii. Jaki ma pomysł na funkcjonowanie toruńskiego muzeum?

- Chciałbym w jego murach prezentować sztukę nie tylko o tematyce religijnej, ale również świeckiej - mówi. - Taki akcent, niezwykle mocny, pojawił się już przy okazji naszej pierwszej wystawy.
Mowa o niezwykle cennym nabytku, który podarował muzeum ks. prałat Stanisław Kardasz. To namalowany przez Jerzego Kossaka w 1930 roku obraz „Cud nad Wisłą”.

Od miasta do diecezji

- Wkrótce poza stałą wystawą będziemy również prezentowali ekspozycje czasowe - mówi ks. Jacek Kwiatkowski. - Zaprezentujemy zabytkowe szaty liturgiczne i inne ciekawostki.

Zabytkowa kamienica przy ulicy Żeglarskiej, w której mieści się Muzeum Diecezjalne, pochodzi z XIV wieku. Przez wiele lat funkcjonowała w niej filia Książnicy Kopernikańskiej. Z czasem budynek tak podupadł, że wymagał kapitalnego remontu. Dwanaście lat temu władze Torunia wystawiły go na przetarg, który wygrała spółka Spes - wydawca „Naszego Dziennika” i związana z o. Tadeuszem Rydzykiem fundacja Nasza Przyszłość. Ostatecznie kamienicę odkupiła diecezja toruńska i postanowiła zaadaptować budynek na muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska