Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Muzeum i w Książnicy o starych napisach na murach, toruńskim radiu i dziele Kopernika

Mirosława Kruczkiewicz
Dzięki remontowi fasady budynku przy Rabiańskiej 9, światło dzienne ujrzały reklamy działającej tam na przełomie XIX i XX w. fabryki obuwia
Dzięki remontowi fasady budynku przy Rabiańskiej 9, światło dzienne ujrzały reklamy działającej tam na przełomie XIX i XX w. fabryki obuwia Grzegorz Olkowski
O tym, że bracia Schillerowie byli dobrymi majstrami malarskimi, świadczy napis na domu przy Browarnej.

Napis reklamujący Schillerów, przetrwał ich firmę, podobnie jak inne szyldy na starych toruńskich murach. Na przykład - przy ul. Św. Jakuba. Nie dajmy się zwieść: Fabryka Krawatów „Ariston” nie sprzeda nam już tutaj „ozdób męskich” hurtem ani detalicznie. Reklamowy napis to jedyne, co po niej tu pozostało.

Napisy to wyjątkowe pamiątki historii. Przemawiają wprost, uruchamiając wyobraźnię patrzącego.

Warto je odnawiać?

Od kilku lat we współpracy Biura Toruńskiego Centrum Miasta i konserwatorów z UMK trwa odnawianie starych napisów. Blask odzyskały już te na św. Jakuba, Browarnej, Pie-karach, Rabiańskiej i Szpitalnej, gdzie reklamował się m.in. malarz Franciszek Guzicki.

Studniówka Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu 12.01. 2019 w Filmarze. Zobaczcie jak bawi się młodzież.

Studniówka Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Torun...

Niestety, zdarzało się, że świeżo odnowione napisy padały ofiarą wandali, a i padały głosy przeciwne przywracaniu dawnego wyglądu reklamom, z których część jest niemiecka.

Czy zatem są pamiątką wartą ochrony? Jak pogodzić ich obecność ze współczesnymi reklamami? O tym m.in. będzie mowa na spotkaniu w piątek 18 stycznia o godz. 17 w Muzeum Historii Torunia (Dom Eskenów, ul. Łazienna 16). O toruńskich historycznych napisach naściennych mówić będą Kamil Snochowski i Szymon Spandowski z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Kamil Snochowski jest grafikiem i miłośnikiem starych liter. Jako Literołap rekonstruuje komputerowo dawne napisy. Nasz redakcyjny kolega Szymon Spandowski na łamach „Nowości” wielokrotnie pisał o starych reklamach przywołując związane z nimi historie miejsc i ludzi. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Tu Rozgłośnia Pomorska!

Ta decyzja wzburzyła wielu torunian. Działającą w międzywojniu w Toruniu Pomorską Rozgłośnię Radiową przeniesiono po wojnie do Bydgoszczy.

Właśnie mija 84. rocznica założenia Rozgłośni. Co przyczyniło się do jej powstania? Co miało wpływ na jej program? Kiedy w Toruniu pojawił się pierwszy radioodbiornik? Między innymi o tym opowie Krzysztof Sagan, radiowiec, współtwórca serwisu internetowego „RadioPolska”. Spotkanie odbędzie się dziś, 15 stycznia, o godz. 18 w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego. Wstęp wolny.

Zobacz także: Chrzczone paliwo w Kujawsko-Pomorskiem. Kontrola UOKiK: na tych stacjach sprzedawano paliwo złej jakości

Dwa dni później, w czwartek 17 stycznia, o godz. 18 po raz pierwszy w Toruniu zaprezentowany zostanie reprint IV wydania „De revolutionibus…” Mikołaja Kopernika. To jedyne nowożytne tłumaczenie dzieła, które zrewolucjonizowało astronomię. Przekładu z łaciny dokonał w 1854 r. astronom Jan Baranowski. Wstęp na pokaz jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska