Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Okręgowym można oglądać wystawę „Bruno Schulz. Artysta nienazwany”. Nie tylko sam tworzył, ale też inspirował do tworzenia

Paulina Błaszkiewicz
Wystawie towarzyszy katalog, który można kupić za 25 złotych
Wystawie towarzyszy katalog, który można kupić za 25 złotych materiały Muzeum Okręgowego w Toruniu
Ekspozycja jest poświęcona twórczości Bruno Schulza oraz artystów, dla których jego dzieła było inspiracją.

0d 28 marca w Małej Galerii w Muzeum Okręgowym ponownie można oglądać wystawę „Bruno Schulz. Artysta nienazwany”

Hołd artystów

Jest to kolejna odsłona niezwykłego projektu artystycznego - „W stronę Schulza”, który pomyślany jest jako hołd złożony jednemu z najbardziej oryginalnych polskich artystów XX wieku - Brunonowi Schulzowi. Inicjator i organizator wystawy - Fundacja Republika Marzeń prezentowała ją w Polsce m.in. w najważniejszych Muzeach Narodowych i Zamku Królewskim w Warszawie. Obecna jej odsłona - w Muzeum Okręgowym w Toruniu wzbogacona została o dzieła ze zbiorów toruńskich - mówi Hubert Smolarek z Muzeum Okręgowego.

Czytaj też:
Poszukiwani przez kujawsko-pomorską policję
Dentysta gwałciciel z Torunia
Zabójstwo w Golubiu-Dobrzyniu

Wystawa „Bruno Schulz. Artysta nienazwany” poświęcona jest twórczości Brunona Schulza oraz artystów, dla których dzieło tego wybitnego twórcy było inspiracją. Prezentowane są na niej dzieła wielu wybitnych polskich artystów, dla których Schulz oprócz inspiracji do realizacji prac, wyznaczał niejednokrotnie szerokie obszary twórczych poszukiwań. Ekspozycja obejmuje prace mistrzów malarstwa, grafiki, fotografii i rzeźby.

Wystawie „Bruno Schulz. Artysta nienazwany” towarzyszy katalog, który można kupić za 25 złotych. Ekspozycję w Muzeum Okręgowym można oglądać do czerwca. Z kolei do 26 maja w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika można oglądać wystawę „Starszyzna naszego świata. Podróże po Azji Szymona Stawskiego.”

W 2015 roku w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika prezentowaliśmy plon wyprawy Szymona i jego dwójki przyjaciół, która wiodła przez Amerykę Łacińską śladami Tony’ego Halika. Celem tamtej podróży było prześledzenie zmian, jakie zaszły w życiu i obyczajach rdzennych kultur Ameryki Środkowej i Południowej, od momentu, kiedy odwiedził ich Tony Halik 60 lat temu. Obecna wystawa prezentuje kolejny już projekt Szymona Stawskiego obejmujący 2,5 letnią wyprawę po Azji - mówi Hubert Smolarek.

Polecamy

Kilkadziesiąt fotografii

Ekspozycja składa się z kilkudziesięciu pełnych osobliwego uroku fotografii wykonanych podczas podróży po Azji oraz przedmiotów kultury materialnej plemion, z którymi się zetknął.

Szymon Stawski przemierzając Azję południową dotarł lądem do Tajlandii, po drodze poznając rdzennych mieszkańców Kazachstanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Iranu, Pakistanu, Chin, Indii czy Birmy.

Zobacz też: Plac bpa Chrapka - wideo z drona

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska