Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W naszym regionie nie udało się powołać 93 komisji wyborczych. Zabrakło chętnych

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Jacek Smarz
20 kwietnia komisarze wyborczy w Toruniu powołali 365 obwodowych komisji wyborczych. Powinno ich być 458, jednak zabrakło kandydatów. Komisji obwodowej nie udało się powołać m.in. w gminie Łysomice.

Na terenie, za który odpowiada toruńska delegatura Krajowego Biura Wyborczego, w 458 komisjach powinno zasiąść 3.935 osób. Z naborem od samego początku był jednak problem. Kilka tygodni temu informowaliśmy, że do końca marca zgłosiły się raptem 332 osoby. Chętni mogli się zgłaszać do 10 kwietnia. Czas minął, jak się sprawy mają?
- W dniu 20 kwietnia komisarze wyborczy w Toruniu powołali 365 obwodowych komisji wyborczych na ogólną liczbę 458 komisji - wyjaśnia Sławomir Michalak, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Z uwagi na niewystarczającą liczbę zgłoszonych kandydatów nie zostały powołane 93 okręgowe komisje wyborcze w 12 jednostkach samorządowych. W dwóch gminach (gm. Łysomice oraz Płużnica) na ogólną liczbę 45 jednostek samorządowych pozostających we właściwości komisarzy wyborczych w Toruniu z tego powodu nie powołano żadnej komisji obwodowej.

- Zgodnie z przepisami prezydent organizuje pierwsze spotkanie komisji wyborczych na którym komisje muszą wybrać przewodniczącego i zastępcę przewodniczącego komisji - wyjaśnia Adrian Aleksandrowicz z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.

- Według zaleceń delegatury KBW w Toruniu pierwsze spotkania komisji muszą odbyć się do dnia 24 kwietnia. Następnie Delegatura KBW w Toruniu przeprowadza szkolenie przewodniczących i zastępców przewodniczącego komisji. Ostatnim etapem jest szkolenie pełnych składów komisji przez urzędnika wyborczego.
Zgodnie z kodeksem wyborczym, prezydent powinien również przy pomocy obwieszczeń poinformować o numerach i granicach obwodów głosowania i siedzibach obwodowych komisji wyborczych.

Gmina jest odpowiedzialna za przygotowanie spisu wyborców, musi też prowadzić ich rejestr. Po stronie urzędników leży dokonywanie wpisu do rejestru lub wydawanie decyzji o odmowie wpisu do rejestru wyborców oraz rozpatrywanie reklamacji na nieprawidłowości w spisie wyborców oraz udostępnianie rejestru wyborców w Urzędzie Miasta.

Dopisują oni również wyborców na ich wniosek i wydają zaświadczenia o prawie do głosowania. Władze miasta są także zobowiązane do zapewnienia na obszarze Torunia odpowiedniej liczby miejsc przeznaczonych na bezpłatne umieszczanie urzędowych obwieszczeń wyborczych i plakatów wszystkich komitetów wyborczych. Te miejsca zostały już wyznaczone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska