Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ośrodku dla uchodźców, w teatrze i na blokowisku. "Wozownia" zaprasza na dwie bardzo różne wystawy

Mirosława Kruczkiewicz
Jedno z wykonanych w ośrodku dla uchodźców zdjęć Agnieszki Kunickiej z wystawy „O krok od raju”, której jest współautorką
Jedno z wykonanych w ośrodku dla uchodźców zdjęć Agnieszki Kunickiej z wystawy „O krok od raju”, której jest współautorką Agnieszka Kunicka/archiwum galerii
W „Wozowni” oglądamy zdjęcia dokumentujące życie uchodźców i wysmakowane fotografie teatralne.

Wystawa „O krok od raju” Agnieszki Kunickiej i Piotra Orchowskiego składa się ze zdjęć wykonanych w 2015 i 2016 roku.

Reporter radiowy i prasowy Thomas Orchowski towarzyszył z aparatem fotograficznym uchodźcom i imigrantom podczas ich drogi do Europy. Fotografował ich w Serbii, Chorwacji i Grecji, dokumentując trudy wędrówki, próby sforsowania zasieków, deportacje. Agnieszka Kunicka, foto-grafka związana z Polską Akcją Humanitarną i innymi organizacjami pomocowymi pokazuje na swoich zdjęciach codzienne życie mieszkańców jednego z polskich ośrodków dla uchodźców.

Zobacz też: Koncert Sławomira w Toruniu

Bardzo blisko

Magda Hueckel jest jedną z najbardziej znanych i uznanych polskich fotografek dokumentujących spektakle teatralne, ma w dorobku również filmy. Współpracuje z najznakomitszymi polskimi scenami, m.in. Starym Teatrem w Krakowie, Powszechnym, Współczesnym, Ateneum i TR w Warszawie, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku i Teatrem Jaracza w Łodzi. Jej czynna w „Wozowni” wystawa „Hueckel/Teatr vol. II” jest, jak piszą organizatorzy, dowodem na to, że fotografia teatralna, służebna wobec sztuki scenicznej, może być też autonomicznym dziełem. „Nigdy jako widz teatralny nie widziałem aż tyle, nigdy tak dokładnie, tak z bliska. Nigdy nie byłem tak bardzo w środku wydarzeń scenicznych” - pisze o tych dziełach Wojciech Nowicki.

Wystawa „Hueckel/Teatr vol. II” nie jest tradycyjną ekspozycją, ale rodzajem instalacji. Obie wystawy można oglądać do 27 marca.

Zobacz także: Zakaz odwiedzin w szpitalu przy Batorego

Mrówkowce, falowce....

„Wozownia” ma też ciekawą propozycję na dzisiejszy wieczór: pełnometrażowy film dokumentalny Konrada Królikowskiego „Bloki”. Tematem filmu jest budownictwo mieszkaniowe w Polsce po 1956 roku. Jednak nie jest to po prostu ilustrowana historia architektury, lecz także próba pokazania, jak zmieniał się jej odbiór. Bloki wszak były na początku przedmiotem westchnień tych, którzy latami czekali na spółdzielcze M-2 czy M-3, a falowce i mrówkowce - synonimem nowoczesności. Potem blokowiska stały się tymi „gorszymi” adresami. Dziś, w czasach nieludzko gęsto zabudowanych osiedli, wielu na te sprzed kilkudziesięciu lat spogląda łaskawszym wzrokiem. W filmie znalazły się wywiady z projektantami i mieszkańcami bloków, krytykami i historykami architektury.

Pokaz rozpocznie się o godz. 18. W temat wprowadzi historyczka architektury z UMK dr Emilia Ziółkowska. Wstęp jest wolny.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska